Zażarta walka o Puchar Wojewody Dolnośląskiego

Przez   /   02/12/2016  /   No Comments

Puchar Wojewody Dolnośląskiego wywalczył arcymistrz Paweł Czarnota, zawodnik Akademii Szachowej z Gliwic. Zażarty finałowy pojedynek stoczył z nim Pawel Simacek, grający w barwach Miedzi Legnica.

Do pucharowej rywalizacji stanęło 10 szachistów, w tym 3 arcymistrzów, 6 mistrzów międzynarodowych oraz 1 mistrz FIDE (World Chess Federation)

- Walka o pierwsze miejsce była wyjątkowo zacięta – komentuje Piotr Kowalak, dyrektor Klubu Szachowego Miedź Legnica, który zorganizował XXXII Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Wojewody Dolnośląskiego. – Po dziewięciu rundach aż trzech pierwszych zawodników zakończyło rywalizację z dorobkiem 6,5 punktów. Nikt z nich nie zaliczył porażki. Każdy wygrał po 4 partie i każdy 5 razy remisował.

W tej sytuacji o pierwszym miejscu musiała zdecydować dogrywka, do której stanęli Paweł Czarnota i Pavel Simacek.

Tegoroczny turniej był niezwykły także dlatego, że po raz pierwszy w historii aż dwóch zawodników – Pavel Simacek i Tomasz Warakomski – zdobyło w nim normy arcymistrzowskie. Zdaniem Piotra Kowalaka, na dostrzeżenie zasługuje debiutujący w Legnicy Igor Janke z Elbląga, dla którego był to najtrudniejszy turniej w dotychczasowym życiu. Mimo że zajął ostatnie miejsce, dzielnie walczył z bardziej doświadczonymi rywalami.