Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

„Zabijanie Gomułki” live w TVP Kultura. Mamy bilety!

Przez   /   03/10/2018  /   No Comments

We wtorek 9 października o godz. 20.30 TVP Kultura przeprowadzi bezpośrednią transmisję z legnickiej Sceny Gadzickiego prezentując w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski “Zabijanie Gomułki” na podstawie “Tysiąca spokojnych miast” Jerzego Pilcha w adaptacji Roberta Urbańskiego i reżyserii Jacka Głomba.

Sceniczne „Zabijanie Gomułki” ma już jedenastoletnią historię. Pomysł duetu Robert Urbański (scenariusz) i Jacek Głomb (reżyseria), by z powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast” wykroić motyw groteskowego spisku i planu zamachu na byłego I sekretarza KC PZPR przy pomocy chińskiej kuszy, a w efekcie uczynić z niego napęd scenicznego dramatu, okazał się strzałem w dziesiątkę. Już w 2007 roku spektakl zrealizowany prapremierowo w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze rozbił bank z nagrodami 13. edycji ministerialnego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Powodzenie tej realizacji sprawiło, że “Zabijanie Gomułki”, które w zgodnej opinii krytyków jest najlepszą sceniczną adaptacją prozy Jerzego Pilcha w polskim teatrze, dając przy tym okazję do aktorskich popisów najwyższych lotów, w listopadzie 2013 przeniesiono na deski legnickiego teatru w nowej obsadzie. Nowej, ale nie do końca. Zbigniew Waleryś (jako Józef Trąba) oraz Robert Gulaczyk (Arcymajster Swaczyna) nadal grają w tym spektaklu, który łącznie miał już ponad setkę przedstawień (w tym 61 w realizacji legnickiej).
Według reżysera Jacka Głomba powodzenie spektaklu to w dużej mierze zasługa aktorskiej kreacji, jaką stworzył w nim Zbigniew Waleryś w roli autora groteskowego zamachu. Od zagranej przez niego postaci Józefa Trąby – nieroba, lekkoducha, pijaka i filozofa w jednym – który postanawia zabić “jednego z wielkich tyranów ludzkości”, nie można oderwać załzawionych ze śmiechu oczu. To: „luterski Zagłoba, kuzyn gogolowskiego Chlestakowa, Odyseusz ziołowej nalewki”, „werbalny automat, Papkin zasilany napięciem 40 proc.”, „pijak, który od wódki trzeźwieje”, a przy tym „upiór polskiego wódopijstwa, wielki mag flachy, zaklinacz alkoholowego odoru, polski Kordian na emeryturze”. Tak o tej postaci pisali recenzenci przedstawienia.
Październikowa prezentacja „Zabijania Gomułki” będzie trzecią bezpośrednią transmisją (live z udziałem publiczności) legnickiego spektaklu teatralnego na telewizyjnej antenie TVP Kultura. Pierwszą było „Made in Poland” w autorskiej reżyserii Przemysława Wojcieszka z nieistniejącej już Sceny na Piekarach (2005), zaś drugą „III Furie” Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej Miszczuk w reżyserii Marcina Libera ze studia TVP Katowice (2012) podczas XIV Festiwalu Sztuki Reżyserskiej “Interpretacje”.

“Zabijanie Gomułki”, 9 października (wtorek), godz. 20:30. Scena Gdzieckiego w Teatrze Modrzejewskiej (transmisja w TVP Kultura od godz. 20:20). A ponadto 6 i 7 października (piątek i sobota) o godz. 19. BILETY: 30/25 zł INFORMACJA I REZERWACJA: tel. 76 72 33 505 e-mail: bilety@teatr.legnica.pl

Grzegorz Żurawiński, @kt Gazeta Teatralna
FOT. KAROL BUDREWICZ

Uwaga, mamy bilety! Jedno dwuosobowe zaproszenie na „Zabijanie Gomułki” na sobotę 7 października trafi w ręce osoby, która pierwsza zadzwoni do nas na numer telefonu: 784 604 641. Opłata jak za każde połączenie według taryfy dzwoniącego.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 259 dni temu dnia 03/10/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 3, 2018 @ 5:49 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

6-(301)

Wyjątkowa w skali kraju wystawa prac Hel Enri

Read More →