basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Środa dla ogrodników. Załóż sobie ogródek w… bucie

Przez   /   12/06/2018  /   No Comments

Już w najbliższą środę (13 czerwca) zapraszamy wszystkich miłośników zieleni do legnickiej palmiarni, by wspólnie zakładać niepowtarzalne i nietypowe mini-ogródki. Zapewniamy sadzonki, ziemię i to coś w czym je posadzimy np. spodnie, czy buty.

Kreatywni ogrodnicy rozpoczną pracę o godzinie 11.00, wspólnie z Ekobiblioteką.

- Kiedy myślimy o ogrodzie warzywnym, wiele osób wyobraża sobie prostokątne grządki z równo wysianymi roślinami – mówi Henryka Zdziech, ogrodnik miejski. – Jeśli jednak nie mamy za dużo miejsca albo nie mamy ogrodu w ogóle, zadziałajmy kreatywnie. Możemy przecież założyć ogródek w skrzynkach, starych koszach, workach jutowych, w pojemnikach lub doniczkach itp. Tutaj ogranicza nas tylko własna wyobraźnia.

Warto też zachęcić legniczan do podejmowania nowych inicjatyw w ramach grup nieformalnych, np. sąsiedzkich. Można wspólnie tworzyć ogrody społeczne, w których mieszkańcy w czasie wspólnej pracy zacieśniają wzajemne relacje. Efektem takich działań mogą być miejskie zielone enklawy, łączące funkcje wypoczynkową i produktywną – ozdobne ogródki, w których warzywa, krzewy, kwiaty, pachnące zioła i wielobarwne byliny tworzą harmonijną kompozycję. By założenie takiej przestrzeni było łatwiejsze, rynek ogrodniczy oferuje ozdobne odmiany warzyw, które wzbogacają ogród oryginalnymi barwami i fakturami, np. sałaty, brokuły, pomidory.

Na grządkach powinny rosnąć też zioła i kwiaty, dlatego, że wiele z nich (aksamitki, nasturcje, lawenda) ma zdolność odstraszania owadów lub jest dla szkodników tak smakowita, że owady wolą żerować na nich, pozostawiając warzywa w spokoju.

- Tworząc taki projekt, można wyjść poza schemat klasycznych prostokątnych grządek – zachęca Henryka Zdziech. – Puśćmy wodze fantazji i stwórzmy coś niepowtarzalnego. Ogród warzywny nie musi być nudny i pod linijkę. Jest wiele sposobów, aby stał się piękny, z oryginalnymi pojemnikami i by był blisko nas.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. PIXABAY.COM/ Sarah_Loetscher

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 342 dni temu dnia 12/06/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 12, 2018 @ 2:48 pm
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

meditation-1000061_960_720

W PWSZ dowiesz się, jaka dieta jest dobra dla mózgu

Read More →