Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Policja spisuje KOD-owców rozdających ulotki

Przez   /   01/04/2016  /   15 Comments

Funkcjonariusze Policji każą legitymować się członkom Komitetu Obrony Demokracji, którzy w centrum miasta rozdają ulotki zapraszające do udziału w niedzielnej manifestacji KOD-u we Wrocławiu. Policjanci spisują ich dane. – Proszę państwa, tak wkrótce będzie wyglądać demokracja pod rządami PiS-u – mówi Jacek Głomb, koordynator KOD-u Legnica/Lubin. 

Do Głomba, który przez tubę zapowiada wrocławską manifestację, policjanci podeszli pierwsi. Poprosili o dokumenty. Potem zaczęli z tłumu przechodniów wyławiać inne osoby z flagami KOD-u oraz ulotkami. W takiej formie trwa policyjny spis powszechny aktywistów KOD.

W niedzielę o godz. 12 z placu Solnego we Wrocławiu wyruszy marsz w obronie Trybunału Konstytucyjnego. Udział w zgromadzeniu zapowiadają nie tylko działacze KOD-u z Dolnego Śląska, ale też z innych regionów. Będzie obecny Mateusz Kijowski i zarząd nowo zarejestrowanego stowarzyszenia KOD.  Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą na protest egzemplarza Konstytucji.

Post scriptum: Na swoim facebookowym profilu Jacek Głomb wyjaśnia, że zdaniem policjantów osoby rozdające ulotki KOD-u uczestniczyły w “nielegalnym zgromadzeniu”. Jacek Głomb pisze: “W związku z wylegitymowaniem przez legnicką Policję członków KOD rozdających dzisiaj ulotki przedstawiam do wglądu kuriozalną korespondencję z Urzędem Miasta w Legnicy, dotyczącą zorganizowania 1 kwietnia pikiety KOD przed Galerią Piastów. UM odmówił nam prawa do zorganizowania pikiety stosując kruczki prawne. Decyzję tą – mimo, że się z nią fundamentalnie nie zgadzamy i uważamy, że jest wynikiem złej woli Urzędu – uszanowaliśmy i pikietę zamieniliśmy w rozdawanie ulotek informujących o Marszu 3 kwietnia br. we Wrocławiu. Prawo do zgromadzeń wyraźnie mówi, że zgromadzeniem publicznym, na które wymagana jest zgoda, jest zgromadzenie minimum 15 osób. Było więc nas 12 osób, działających pojedynczo, wiec o żadnym zgromadzeniu nie może być mowy. Rozdawanie ulotek – jeśli nie ma się z tego tytułu żadnych korzyści majątkowych – też nie wymaga zezwolenia, jeśli dokonywane jest na ulicy. Mimo tego, legnicka Policja wylegitymowała i spisała dane członków KOD informując ich, że biorą udział w „nielegalnym zgromadzeniu”. Kłania się Polska PIS i ministra Ziobry.” Więcej TUTAJ.

 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 2941 dni temu dnia 01/04/2016
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 1, 2016 @ 10:04 pm
 • W dziale: wiadomości

15 komentarze

 1. Grzegorz Galiński pisze:

  Sufka w tym przypadku za każdym razem policjant przed przystąpieniem do żądania od nas dokumentów musi podać podstawę prawną na jakiej od nas żąda okazania dowodu.My nie mamy mu obowiązku go okazać. Wystarczy, że tylko podamy mu swoje dane, oczywiście te prawdziwe, bo nie mamy prawnego obowiązku noszenia przy sobie jakichkolwiek dokumentów. On natomiast ma ustawowy obowiązek poinformowania nas, że na jego czynności służy nam zażalenie do prokuratora właściwego miejscowo.Konia z rzędem temu kto taka formułkę od spisującego nas bezprawnie Policjanta usłyszał .Tak samo zresztą jak nigdy nas nie informują, że mamy możliwość wniesienia do Sądu w terminie 7 dni od przyjęcia i podpisania mandatu Zażalenia na przyjęty i podpisany mandat.

 2. Beata pisze:

  żadna prokuratura, bez sensu a zaogni. Akcja kolejna – uświadamiająca. Weźcie ich śmiechem. Ulotki z tekstem prawnym o zgromadzeniach. Niech społeczeństwo wie kiedy i jak można sie gromadzic. Kiedy policja może legitymować. Może jakieś śmieszne dowody osobiste tym razem? A dla policji niech delegacja zaniesie na komisariat wielką tablice z tym tekstem. Cóż z policji nawet legnickiej nie warto sobie wroga robić.

 3. Anonim pisze:

  Policjanci co wy robicie ???Czyżbyście słuchali Kim Dzong Una ?

 4. lustrator pisze:

  nie musieli bo dla wladzy sa niegroznymi idiotami.A papierki zwykle od razu zjadaja …jak to emeryci.Z glodu.

 5. janek pisze:

  Ciekawe czy funkcjonariusze spisywał kiedykolwiek uczestników miesięcznie?

 6. lustrator pisze:

  i jeszcze raz nieuku bo tego w rezimowce nie mowia.KOD nie ma nic wspolnego z PO ani z reszta.To nie sekta kurdupli.

 7. lustrator pisze:

  cós ci sie cacko porypalo. Znowu ogladales rezimówke typu maryjka.Pałowali tych ktorzy palili opony, rzucali brukiem i robili burdel.W tym tzw dziadki.A burdel to nie jest to co reprezentuje KOD..nielocie.Burdel to jest obecnie i bede wzruszony jak tez dostaniesz pałą…w swoim czasie..

 8. sufka pisze:

  GRZEGORZ GALIŃSKI W art. 14 ustawy o policji czytamy: “W granicach swych zadań Policja wykonuje czynności: operacyjno-
  -rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno-porządkowe w celu: 1) rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń;”. W tym wypadku policja uznała zapewne, że “rozpoznaje wykroczenie”. Nie da się chyba tego zaskarżyć. Policja ma prawo nas wylegitymować. Nasze prawa obywatelskie są tu niestety bardzo ograniczone.

 9. michal cacko pisze:

  Komitet obrony Dezorientacji chyba zapomnial jak PO (z ktorego wywodzi sie ten polityczny paszkwil )palowala ludzi na marszu niepodleglosci . Badz szarpala dziadkow ma krakowskim przedmiesciu. Panowie funkcjionariusze spisijujcie na rocznice 10 kwietnia trzeba bedzie ten gorszy sort (plew) od zborza odroznic. Sugeruje tez spacer i rozmontowanie tego miasteczka TW non verified pozitiw

 10. Ssawa pisze:

  A czy ktoś wpadł na to, by legitymować funkcjonariuszy legitymujących KODowców? To ich obowiązek, pokazać legitymację. I to też działa.

 11. lustrator pisze:

  czy panie pifko jest tam gdzies mowa o papierkach i zasmiecaniu.Czy tak wam sie napisało zzza biurka?? Mam nadzieje jednakowoz ze dobra zmiana i was wymiecie zza niego.Za glupote.Bo przeciez czekaja na wasze biurko…….JESZCZE glupsi..

 12. lustrator pisze:

  a co panie piwko wy z tego macie ze tak pieprzycie.

 13. piw pisze:

  I co panie Głąbie, zaśmiecacie miasto bzdurnymi papierkami i uważacie że policja was prześladuje? Mam nadzieję że wszyscy dostaniecie co najmniej po solidnym mandacie, tak 500 na łebka.

 14. lustrator pisze:

  a pomijajac juz paragrafy.. panowie w czapkach probuja straszyc ale tych ktorzy akurat sie nie boja.Tak wiec panowie w czapkach ruszta dupy i zacznjicie pojawiac sie tam gdzie was dotychczas nie było a powinniscie..Bo POTEM moze sie okazac ze to was beda legitymowali a wy sie niczym wylegitymowac nie potraficie. TAK w skrocie .Robia z was durni panowie w czapkach tyle ze wy o tym dowiecie sie za pózno…dla was.Chyba ze durniami zostajecie na wlasne zyczenie.

 15. Grzegorz Galiński pisze:

  Ci wszyscy którzy zostali przez Policję wylegitymowani powinni natychmiast złożyć do prokuratury zawiadomienie na tych policjantów o możliwości popełnienie przestępstwa przekroczenia uprawnień polegającego na bezprawnym legitymowaniu. A na ich przełożonego o zmuszanie podległych mu funkcjonariuszy to łamania Ustawy o Policji,a konkretnie art. 15 w zw. z art. 14.Zgodnie z Ustawą o Policji ma ona prawo legitymowania,ale tylko w przypadku gdy:policjant prowadzi z legitymowanym czynności opisane w art. 15,a sprecyzowane w art. 14 ; gdyby było rozpatrywane przestępstwo, lub naruszenie przez osoby legitymowane; gdyby ci legitymowani byli by osobami podejrzanymi o ukrywanie się. Policja nader często łamie prawo i bezprawnie nas legitymuje jakby w dalszym ciągu obowiązywał stan wojenny, zapominając o jednej z maksym prawa widniejącej na fasadzie SN “Nieprawidłowe jest wydanie wyroku lub opinii prawnej bez uwzględnienia całości ustawy, na podstawie jej fragmentu.”Policja nader często podaje nam podstawę prawną legitymowania właśnie art. 15 Ustawy o policji zapominając że istnieje art.14 . Art. 15 wyrażnie mówi, że: Policjanci wykonując czynności o których mowa w art. 14 mają prawo do :legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości. Reasumując Policja ma prawo poprosić od nas dokument tożsamości tylko w przypadku gdy wypełniliśmy przesłani wskazane w art. 14.Każde inne działanie Policji jest naruszeniem naszych praw i przekroczeniem uprawnień przez funkcjonariusza.O tym warto wiedzieć zanim podasz dokument Policjantowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

437695941_3708052086142277_7610538367078606599_n

Nie tylko Legnica. Gdzie w niedzielę będzie dogrywka?

Read More →