agem_popr
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Peruccy w katedrze. Kolejne Wieczory Organowe

Przez   /   05/07/2017  /   No Comments

Roman Perucki (organy) i Maria Perucka (skrzypce) wystąpią 25 lipca w Katedrze Legnickiej, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego – Legnickich Wieczorów Organowych. Początek o godz. 19.15, wstęp jest wolny. W programie Koncertu Kameralnego usłyszmy m.in. utwory J.S. Bacha, H.M. Góreckiego, A. Schnittke czy L. Vierne`a.

Zapraszamy na ten koncert! Małżeństwo Państwa Peruckich to bowiem bardzo ciekawy duet artystyczny.

Organista Roman Perucki od 1997 r. jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej, jest też pierwszym organistą Archikatedry Oliwskiej. Pełni funkcję Dyrektora Naczelnego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.

Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno – Kongresowe, siedziba filharmonii. Jest prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia “Musica Sacra”, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej – jeden z najsłynniejszych w świecie.
Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach świata, jest też jurorem międzynarodowych konkursów organowych. W dorobku ma ponad 2000 recitali, na całym świecie.

Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz płytowych. Jego II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. Otrzymał m.in. najwyższe odznaczenia papieskie “Pro Eclessiae et Pontifice” przyznane przez Jana Pawła II oraz “Order św. Sylwestra” nadany przez Papieża Benedykta XVI. Uhonorowany złotą odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Wiele koncertów wykonuje wspólnie z małżonką – skrzypaczką Marią Perucką.
Pani Maria – jako solistka – występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, a w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis była koncertmistrzem. Jest członkiem kwartetu skrzypiec 4PM. Koncertuje w całej Europie, występując m.in. z wieloma wybitnym solistami i organistami. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni.

Źródło: EGO/ Legnickie Centrum Kultury

FOT. Materiały prasowe Legnickiego Centrum Kultury

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 352 dni temu dnia 05/07/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 5, 2017 @ 5:35 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

hamlet 070

Na koniec “Hamlet, książę Danii” – thriller z Szekspira

Read More →