Pasmanteria
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Krupiński niewinny! Sąd wydał prawomocny wyrok

Przez   /   13/09/2018  /   3 Comments

Sąd Okręgowy w Legnicy podtrzymał wyrok uniewinniający Kamila Krupińskiego, byłego dyrektora Zakładu Aktywności Zawodowej w Świerzawie, oskarżonego o nepotyzm i wyłudzenie 17 tys. zł. Zarzuty stawiane przez prokuraturę i złotoryjskie starostwo okazały się kompletnie bezpodstawne. Krupiński czekał na sprawiedliwość 3 lata.

Sąd Okręgowy w Legnicy rozpatrywał dziś apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Złotoryi z 23 maja 2018 roku. Złożyła ją Prokuratura Rejonowa w Złotoryi, nie godząc się na całkowite uniewinnienie Kamila Krupińskiego. I po raz kolejny zarówno ona, jak i złotoryjskie starostwo – oskarżyciel posiłkowy – usłyszały, że przy organizacji kursów dekupażu w ZAZ-ie w Świerzawie nie doszło do złamania prawa.  Zdaniem legnickiego sądu, akt oskarżenia to półtorej strony bezpodstawnych zarzutów, postawionych pospiesznie, bez wnikliwej analizy przepisów. W uzasadnieniu wyroku podkreślono dobrą pracę Sądu Rejonowego w Złotoryi, który wypunktował błędy w rozumowaniu oskarżycieli. Ten wyrok – prawomocny – podsumowuje trzyletnią batalię Kamila Krupińskiego o sprawiedliwość, ale nie zamyka rachunku krzywd. W osobnym postępowaniu, toczącym się przed legnickim sądem pracy, były dyrektor ZAZ-u domaga się od władz starostwa cofnięcia dyscyplinarnego zwolnienia i wypłaty zadośćuczynienia.

W czerwcu 2015 roku Kamil Krupiński został dyscyplinarnie zwolniony przez złotoryjskiego starostę Ryszarda Raszkiewicza ze stanowiska dyrektora Zakładu Aktywności Zawodowej w Świerzawie. Krótko potem jego miejsce zajął (wybrany w drodze konkursu) syn Zbigniewa Pietruszki, jednego z członków zarządu powiatu.

- Byłem człowiekiem z zewnątrz. Nadawałem się na kartę przetargową – myśli dziś Kamil Krupiński.

Pretekstu do zwolnienia Krupińskiego dostarczyły wyniki nadzwyczajnej kontroli, jaką w maju 2015 r. przeprowadziła księgowa ze starostwa Agnieszka Gralak-Słonina, (obecnie skarbnik powiatu i synowa członka zarządu powiatu). Dyrektorowi zarzucono, że w 2014 i w 2015 roku zlecił firmie swojej siostry przeprowadzenie kursów dekupażu dla grupy 50 niepełnosprawnych mieszkańców powiatu. Starosta nie chciał słuchać wyjaśnień, że podpisanie umowy poprzedził audyt cenowy, z którego wynikało, że to najtańsza oferta na rynku. Nie miały też znaczenia lata, w których dyrektor dowiódł swej fachowości, zarządzając zakładem w taki sposób, że Świerzawę stawiano za wzór na konferencjach w całym kraju. Kamil Krupiński został dyscyplinarnie zwolniony z ZAZ-u, a Ryszard Raszkiewicz posłał do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wynikało z niego, że w placówce mogło dojść do kradzieży 13,2 tys. zł oraz przekroczenia uprawnień przez dyrektora. Prokuratura Rejonowa w Złotoryi wszczęła śledztwo i postawiła Kamila Krupińskiego przed sądem.

W marcu 2017 roku Sąd Rejonowy w Złotoryi po raz pierwszy uniewinnił go z wszystkich zarzutów. Wykorzystując luki w uzasadnieniu wyroku, prokuratura odwołała się do Sądu Okręgowego w Legnicy, a ten nakazał ponowne zbadanie sprawy. Gdy po raz drugi Sąd Rejonowy w Złotoryi potwierdził niewinność Krupińskiego, prokuratura wystosowała kolejną apelację. Dzisiejszy wyrok prawomocnie kończy to postępowanie. Pozwala też kontynuować zawieszone postępowanie przeciwko złotoryjskiemu starostwu przed sądem pracy.

FOT. KAMIL KRUPIŃSKI

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 218 dni temu dnia 13/09/2018
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 13, 2018 @ 2:50 pm
 • W dziale: wiadomości

3 komentarze

 1. Anonim pisze:

  “Zdaniem legnickiego sądu, akt oskarżenia to półtorej strony bezpodstawnych zarzutów, postawionych pospiesznie”

  No cóż łatwo kogoś osądzić jeszcze przed wyrokiem a to że pośpiesznie to pewnie nie jedyny raz szpitala też chciano się pozbyć wydzierżawiając jak najszybciej byle komu po czym ci panowie zaraz odsprzedali spółce pewnego pan o którym co rusz głośno w mediach – ostatnio w związku z wyrzuceniem pielęgniarki zaraz przed emeryturą bo zgłaszała uwagi tak szanuje się ludzi , a można było spróbować ściągnąć taki podmiot jak MCZ.

  Przydali by się nowi ludzie do powiatu a obecnym władzom należy podziękować – to moja ocena bo niestety nie dali rady

 2. koyot pisze:

  brawo sad w zlotoryi to raszkiewicz powinien ponownie zasiasc na lawie oskarzonych niech skontroluje pinb w miescie bo niedlugo wyjda pewne sprawy

 3. koyot pisze:

  mam nadzeje ze raszkiewicz juz niedlugo stanie sam przed sadem ponownie brawo sad w zlotoryi firma pogzebowa powiatu szpitala a niech starosta zajmie sie pinb w zlotoryi bo niedlugo wyjdzie co sie tam dzeje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

7-157047

Służby przejęły “lewe” papierosy, tytoń i spiritus

Read More →