basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Moje trzy grosze. Kolej znaczy życie

Przez   /   14/02/2018  /   1 Comment

Oto jest decyzja – jeszcze kilka miesięcy temu nieoczywista, jeszcze kilka lat temu nierealna – by w 2021 roku puścić przez Złotoryję i Lwówek Śląski szynobusy relacji Legnica – Jelenia Góra. Jest taki fragment Dolnego Śląska, dla którego od lat nie wydarzyło się nic lepszego.

 

Dla złotoryjan kolej to wygoda. W godzinę dojadą do Wrocławia, w dwadzieścia minut do szkół i zakładów pracy w Legnicy. Koniec z gnieceniem się z bagażami w busie i podskakiwaniem na wertepach.

Ale wydaje mi się, że o ile oni bez kolei mogliby wytrzymać, dla mieszkańców wiosek na zachód od Złotoryi to sprawa życia lub śmierci. Autobusy nie kursują po nich od dawna. Kto ma własny samochód i prawo jazdy, jakoś sobie bez nich radzi. Dla reszty nawet dojechanie do lekarza, na zakupy, do urzędu, do apteki jest problemem. Bywa, że młodzi, w pełni sił, siedzą w domach, bo przez słabe skomunikowanie z okolicznymi miastami nie mogą podjąć pracy. 16-procentowe bezrobocie w powiecie złotoryjskim i prawie 13-procentowe w powiecie lwóweckim to nie przypadek.

Stan infrastruktury kolejowej odzwierciedla tę sytuację. Linię pomiędzy Jerzmanicami Zdrój a Lwówkiem Śląskim praktycznie trzeba budować od zera. Czego nie rozkradli złomiarze, pożarła rdza i grzyb. Tory zarosły samosiejkami. Stacyjki zamieniły się w rudery.

Wierzę, że kolej może tchnąć nowego ducha w te zapadające się w siebie wioseczki, w ich mieszkańców, pogrążonych w marazmie i beznadziei. Przy odpowiedniej promocji do Krainy Wygasłych Wulkanów i Agatowego Zagłębia przyjadą pociągami turyści i przyszli inwestorzy. Wzdłuż torów zaczną się budować nowe domy.

Mam też cichą nadzieję, że odbudowa linii kolejowej przyspieszy rozważaną od lat decyzję o powrocie KGHM w rejon Bolesławca, Lwówka Śląskiego i Złotoryi. Rodziny górników z ZG Konrad i ZG Lena pamiętają, jak dobrze się tu żyło nim pozamykano kopalnie. Że co? Że niemożliwe? A ktoś wierzył w powrót pociągów na trasę Legnica – Złotoryja – Jelenia Góra?

 

Piotr Kanikowski

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 304 dni temu dnia 14/02/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 14, 2018 @ 10:47 am
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. oooo pisze:

    Oby wszystko to się spełniło. Zbyt pochopnie zniszczono linie kolejowe zamiast przestawić je na lżejszy tabor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Strefa płatnego parkowania

Legnica. W strefie płatnego parkowania zapłacisz kartą

Read More →