Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Marszałek ustawia Arleg: Maćkała zastąpił Rabczenkę

Przez   /   30/06/2015  /   No Comments

Rada nadzorcza Agencji Rozwoju Regionalnego Arleg  odwołała Jarosława Rabczenkę z funkcji prezesa, ale pozostawiła go w zarządzie spółki. Na stanowisko prezesa awansował wprowadzony 3 miesiące temu do zarządu  Tadeusz Maćkała, a wiceprezesem został  Jacek Kaszuba – dotychczasowy zastępca dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu. Większość udziałów w Agencji Rozwoju Regionalnego Arleg należy do marszałka Dolnego Śląska i to on stoi za podjętymi w poniedziałek personalnymi decyzjami. W jego imieniu działa rada nadzorcza, która udzieliła absolutorium dotychczasowemu zarządowi. Wątpliwości, jakie przed rokiem wzbudziła seria publikacji na temat kilku przetargów wygranych przez firmy towarzysko powiązane z agencją, ostatecznie rozwiał przedłożony właścicielowi spółki raport audytorów z PKF Consult. Wynika z niego jednoznacznie, że wszystkie transakcje zostały przeprowadzone zgodnie z literą prawa.

Potwierdza to Jarosław Perduta, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

- Nie udowodniono, że w sposób twardy, jednoznaczny zostało złamane prawo. Mimo wszystko można mieć pewne zastrzeżenia co do standardów. jakie w spółce obowiązywały. Dlatego zdecydowaliśmy się na przeformułowanie zarządu Arlegu – mówi Jarosław Perduta.

Jarosław Rabczenko twierdzi, że zmiany personalne wprowadzono bez przepychanek i tarć. To świadczy, że nerwowa atmosfera wokół legnickiej spółki zdołała się w ciągu ostatnich miesięcy oczyścić i uspokoić.  Eksprezes nie ma do nikogo żalu ani pretensji. – Dobiegła końca kadencja zarządu Arlegu. Właściciel dokonał nowego otwarcia. A ja osobiście za zaszczyt poczytuję sobie fakt, że mogę pozostać w zarządzie tej spółki – mówi Jarosław Rabczenko.

W nowym zarządzie Arlegu zabrakło miejsca dla dotychczasowego wiceprezesa Mariusza Kołodzieja. Ale on podobno od dawna sygnalizował, że chce odejść ze spółki i ma inne oferty pracy.

Tadeusz Maćkała, nowy prezes Arlegu, jest w polityce od początku wolnej Polski.  Był prezydentem Lubina zanim w mieście nie pojawił się Robert Raczyński i ostatecznie nie pozbawił go złudzeń na reelekcję. W ubiegłorocznych wyborach samorządowych bezskutecznie walczył o stanowisko wójta gminy wiejskiej Lubin. Przegrał z Tadeuszem Kielanem, człowiekiem Raczyńskiego. Za sobą ma też dwie kadencje w Sejmie i jedną w Senacie. Poza tym kilka lat pracy na stanowisku dyrektora personalnego należących do KGHM Zakładów Górniczych Polkowice-Sieroszowice i krótki epizod w zarządzie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie do czerwca ubiegłego roku był wiceprezesem. Zasiadał w zarządzie Aeroklubu Lubińskiego i w radzie nadzorczej Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Legnicy. Od 3 miesięcy był członkiem zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego Arleg.

W parlamencie reprezentował najpierw Akcję Wyborczą Solidarność, a potem Platformę Obywatelską. 9 lat temu został wyrzucony z PO za niesubordynację.  Przytulił się do PSL-u, a w 2014 roku – po rozłamie w dolnośląskiej PO – wrócił do Platformy.

Ma za sobą dwa głośne sądowe procesy. Pierwsza sprawa – o to, że jako prezydent Lubina nie odprowadzał podatku VAT – zakończyła się uniewinnieniem. Drugą, gdzie Maćkała odpowiadał na narażenie gminy na straty w wysokości 1,6 mln zł, sąd umorzył ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu.

FOT. TADEUSZ MAĆKAŁA/ PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1259 dni temu dnia 30/06/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 30, 2015 @ 1:09 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

cubala

Spotkanie z Agnieszką Cubałą w legnickiej bibliotece

Read More →