schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Ile starostwa wydają na swoich prawników?

Przez   /   06/02/2017  /   3 Comments

Najkorzystniejsze warunki wynagrodzenia mają radcy prawni w Złotoryi. Każdy z nich pracując w starostwie na pół etatu zarabia niewiele mniej niż pełnoetatowy radca starostwa w Jaworze. Z punktu widzenia podatników najkorzystniejsza – bo najtańsza – jest obsługa prawna starostwa w Legnicy, realizowana w formie umowy z kancelarią radcy prawnego.  

Z informacji, którą przesłał nam starosta Ryszard Raszkiewicz, wynika, że do obsługi Starostwa Powiatowego w Złotoryi zostało zatrudnionych dwóch radców prawnych – każdy na pół etatu. Miesięcznie ich praca kosztuje budżet łącznie 8.747, 18 zł brutto (5.221,10 zł netto).

Starostwo Powiatowe w Jaworze zatrudnia jednego prawnika na pełny etat  za 4.746, 20 zł brutto (2.893,21 zł netto).

Ani w powiecie jaworskim, ani w powiecie złotoryjskim nie zdecydowano się na rozwiązanie zastosowane przez starostwo w Legnicy. Tutaj zamiast trzymać prawnika na etacie samorząd podpisał umowę cywilno-prawną z kancelarią radcy Mirosława Zagrobelnego. Za pełnione przez nią usługi płaci miesięcznie ryczałt w wysokości 3.690 zł brutto (3.000 zł netto).

Dlaczego legnickie rozwiązanie jest korzystniejsze dla podatników? Rzecz nie tylko w kwocie, ale także w formie obsługi prawnej. Koszty bieżącej działalności radcy etatowego ponosi starostwo, które opłaca radcy także ZUS. W przypadku obsługi przez kancelarię prawną koszty ubezpieczenia społecznego ponosi kancelaria lub sam radca.

Niezależnie od powyższego, we wszystkich trzech przypadkach radcom prawnym starostwa wypłacają również wynagrodzenia wynikające z zasądzonych kosztów zastępstwa procesowego (po wyegzekwowaniu należności od dłużnika).

O komentarz poprosiliśmy Ewę Skrzyniarz, która w przeszłości obsługiwała prawnie m.in. samorządy (Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i jedną z gmin).  - Jeśli odpowiedzi są zgodne z rzeczywistością i obejmują całość kosztów obsługi prawnej urzędów, to w podanych wynagrodzeniach szału nie ma – uważa. Ewę Skrzyniarz zaniepokoiło co innego:  w Legnicy zarówno starostwo ziemskie, jak i grodzkie (gmina Legnica) w praktyce obsługuje ten sam radca prawny, Mirosław Zagrobelny. To nie musi, ale może powodować kolizje interesów, np. przy sporach o granice miasta, przebieg drogi, lokalizację inwestycji i diabli jeszcze wiedzą jakie sąsiedzkie spory. Taką sytuację przewiduje art. 15 Ustawy o radcach prawnych (“ Radca prawny obowiązany jest wyłączyć się od wykonania czynności zawodowych we własnej sprawie lub jeżeli przeciwnikiem jednostki organizacyjnej udzielającej mu pełnomocnictwa jest inna zatrudniająca go jednostka organizacyjna albo jeżeli sprawa dotyczy osoby, z którą pozostaje on w takim stosunku, że może to oddziaływać na wynik sprawy.”).

FOT. STAROSTWA POWIATOWE W JAWORZE, ZŁOTORYI, LEGNICY

 

 

    Drukuj       Email

3 komentarze

  1. Pracownik pisze:

    Prawidłowo liczone koszty zatrudnienia prawników w Starostwie w Złotoryi to kwota około 11,5 tys. zł.

  2. Pracownik pisze:

    Pisząc o tak różnych umowach należy dodać, że przy umowie o pracę dochodzi jeszcze 13 pensja, ewentualne chorobowe, urlop, odpis na fundusz świadczeń socjalnych i ZUS pracodawcy( sam ZUS pracodawcy to 20% więcej).

  3. oko pisze:

    Mało ważna informacja, ważna byłaby informacja ile ma radczyni w UM w Złotoryi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Targi-Pracy-w-Zlotoryi-PUP-Zlotoryja-82

Szukasz pracowników? Blisko masz Targi Pracy w Złotoryi

Read More →