Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Dzieci wśród seniorów. Bo “jesteśmy dla innych”

Przez   /   19/10/2017  /   No Comments

Dużo radości i wzruszeń dostarczyło spotkanie schorowanych, często niepełnosprawnych pensjonariuszy Domu Maria z uczniami Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy. Było wspólne muzykowanie, piosenki, a nawet tańce. Obie strony doceniają wartość spędzonych razem chwil i bardzo chcą kontynuować współpracę. Ciąg dalszy nastąpi – zapewniają.

Inicjatywa spotkania pod hasłem „Jesteśmy dla innych” wyszła z Zespołu Placówek Specjalnych w Legnicy. W środę kilkunastoosobowa grupa uczniów oraz nauczycieli ZPS po raz pierwszy przyjechała na ul. Gliwicką – do jedynego w regionie prywatnego domu pomocy społecznej – by wspólnie z jego domownikami bawić się przy muzyce. W kartonach przywieźli kolorowe dzwonki do nauki gamy, drobne instrumenty perkusyjne, szarfy, chusty i płyty ze swoimi ulubionymi melodiami. Ale przede wszystkim wnieśli w progi Domu Maria dużo radości. W miejscach, gdzie przebywają starzy, schorowani, niepełnosprawni ludzie to towar deficytowy i bardzo oczekiwany. Mądrzy pedagodzy z legnickiego Zespołu Placówek Specjalnych wyjaśniają, że także dla ich dzieci wizyta u seniorów stanowi pożyteczne doświadczenie: lekcję społecznej wrażliwości, empatii, otwartości na starsze pokolenie. Nie chcieli przygotować sztywnej akademii – słusznie postawili na luz, spontaniczne integracyjne zabawy z użyciem instrumentów, ruch, śpiew. Starsi i młodsi świetnie się bawili odtwarzając w takt muzyki ruchy cukiernika przygotowującego ciasto z owocami. Dużą frajdę sprawiło im wybijanie na bębenkach i trójkątach prostego rytmu. Staruszkowie z werwą machali kolorowymi chustkami przy słynnej „Papai” Urszuli Dudziaki można było odnieść wrażenie, że udręczone reumatyzmem stawy na chwilę przestały boleć. Chyba zaczęły zawiązywać się międzypokoleniowe przyjaźnie.

W planach są już kolejne spotkania. Za miesiąc uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych spróbują wciągnąć pensjonariuszy Domu Maria do zabaw plastycznych i gry w szachy, a na połowę grudnia zaplanowano wspólne warsztaty florystyczne przy muzyce i piosence.

Spotkania świetnie wpisują się w atmosferę Domu Maria, tak różną od przygnębiającego klimatu innych domów pomocy społecznej. Tu kilka razy w tygodniu jest okazja, by wspólnie pośpiewać karaoke albo popląsać jeśli zdrowie pozwoli do granych na żywo melodii. Legnicki zespół The Private Dancer co tydzień wykonuje polskie i światowe przeboje na organizowanych wyłącznie dla seniorów z Marii wieczorkach przy muzyce. Do aktywnego życia zachęcają regularne imprezy integracyjne z udziałem gości z zewnątrz. Powodem wielu wzruszeń są dzieci z pobliskiego przedszkola Hobbit, które co jakiś czas składają sąsiedzkie wizyty z nowymi wierszykami, piosenkami, pomysłami na kreatywną zabawę.
Spośród innych domów pomocy społecznej Marię wyróżnia też solidna opieka rehabilitacyjna. To nie tylko cotygodniowe zajęcia grupowe pod opieką doświadczonego terapeuty. We współpracy z legnicką przychodnią CostaMed, dom seniora z ul. Gliwickiej wdraża opracowany specjalnie dla niego program rehabilitacji geriatrycznej. Po rozpoznaniu potrzeb, postawieniu diagnozy, podopieczni placówki korzystają z masaży, zabiegów, ćwiczeń podczas indywidualnych seansów rehabilitacyjnych prowadzonych przez fachowców z CostaMed. Stały kontakt z osobistym rehabilitantem pozwala efektywnie usprawnić ciało, na bieżąco korygować pracę stawów i mięśni, zachować witalność i dobre samopoczucie.

Dom Maria
ul. Gliwicka 6
59-220 Legnica

tel.: 604 642 742
e-mail: biuro@marialegnica.pl

www.marialegnica.pl

tekst sponsorowany

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

wieslaw_swierczynski-300x265 (1)

Złotoryja. Świerczyński w pośpiechu wybrany starostą

Read More →