PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Kolejny problem z LBO. Czy dzieci mają głos?

Przez   /   14/10/2013  /   No Comments

Siedemnastolatków, którzy chcieliby wziąć udział w głosowaniu nad Legnickim Budżetem Obywatelskim, komisje mają odprawiać z kwitkiem. Na jakiej podstawie, skoro zarządzenie prezydenta miasta w żaden sposób nie ogranicza wieku uprawnionych do głosowania? Zgodnie z tym dokumentem, szansę oddania głosu na projekty  powinien mieć każdy legniczanin. Nawet przedzkolak, jeśli potrafi poprawnie wypełnić kartę.

W Wałbrzychu zasady  budżetu obywatelskiego mówią, że ” prawo udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Wałbrzycha, który ukończy do dnia zakończenia głosowania 16 rok życia”. W Legnicy takiego zapisu nie ma. Przeciwnie, w zarządzeniu prezydenta Tadeusza Krzakowskiego w sprawie LBO używa się sformułowania “każdy mieszkaniec”.

To ewidentna regulaminowa niedoróbka. Błąd, na który jeszcze w lipcu – po spotkaniu z Dariuszem Kraszewskim, ekspertem z Fundacji Batorego – zwracał prezydentowi uwagę Jacek Głomb, prezes Fundacji Naprawiacze Świata. Jego list  z wypunktowanymi dziewięcioma usterkami Legnickiego Budżetu Obywatelskiego Tadeusz Krzakowski puścił mimo uszu.

Na piątkowej konferencji prasowej pytałem prezydenta, czy dzieci i osoby niepełnoletnie będą mogły wziąć udział w głosowaniu nad Legnickim Budżetem Obywatelskim.

- Nie – jednym słowem uciął temat Tadeusz Krzakowski.

Na jakiej podstawie pięcio-, dziesięcio- czy piętnastoletni mieszkańcy będą odprawiani przez komisje z kwitkiem? Czyżby nie kwalifikowali sie do kategorii “każdy mieszkaniec”?

Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta, wyjaśnia, że chodzi o zwyczaj obywatelsko-polityczny, zgodnie z którym do wyborów chodzą osoby pełnoletnie.

- Młodzi legniczanie mogą wpływać na wynik głosowania w domu, przekonując swych rodziców – mówi Arkadiusz Rodak. – Ale głosować będą mogli tylko osoby co najmniej osiemnastoletnie, ze zdolnością do wykonywania czynności prawnych.  Jest to zwiazane z tym, że na kartach trzeba złożyć podpis.

To mało przekonujący argment, skoro w Wałbrzychu na karcie do głosowania też wymagany jest podpis głosującego, a mimo tego szesnastolatkowie i siedemnastolatkowie zostali dopuszczeni do urn.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3929 dni temu dnia 14/10/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 15, 2013 @ 9:33 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

charset=Ascii

Pijany kierowca z dzieckiem, metą i lewymi tablicami

Read More →