Legnica jest siedzibą Polskiego Stowarzyszenia Szczęśliwych Emerytów. Organizacja zrzesza obecnie około 30 osób w wieku okołoemerytalnym. – Nasz cel to pobudzenie aktywności osób starszych – mówi wiceprezes Barbara Galant. – Głównie zależy nam na aktywności społecznej.
Co może robić człowiek na emeryturze? Zdaniem Barbary Galant wszystko to, na co wcześniej nie mógł sobie pozwolić z różnych powodów: bo dzieci małe, bo rodzina, bo obowiązki. Jeśli marzył o zdobyciu wiedzy z jakiejś dziedziny, w końcu może zapisać się na Uniwersytet III Wieku lub skorzystać z szerokiej oferty kursów i szkoleń. Jeśli marzył o podróżach, nic go w miejscu nie trzyma. Stowarzyszeniu zalezy jednak na innym rodzaju aktywności: na zaangażowaniu się w pracę społeczną na rzecz innych ludzi.
To trudne. Niedawno stowarzyszenie zakończyło nabór na szkolenie doradców III sektora. Tłumów nie było. – Ze starszymi pokoleniami tak już jest, że w głowach mają zakorzenione przekonania z przeszłości, jakieś stereotypy, jakieś tabu. Niełatwo z tym walczyć – mówi Barbara Galant. – Często jest tak, że po przejściu na emeryturę, ludzie nie widzą dla siebie przyszłoći. Wpadają a to w rodzinę, a to we wnuki, zamiast żyć pełniej.
FOT. POLSKIE STOWARZYSZENIE SZCZĘŚLIWYCH EMERYTÓW