Trwa przeszukiwanie sieci w celu udostępniania publiczności telewizyjnych nagrań legnickich spektakli. Po “Zabijaniu Gomułki” w reżyserii Jacka Głomba i “Placu Wolności” Lecha Raczaka na profilach Teatru Modrzejewskiej udostępniono głośny sceniczny debiut wrocławskiego filmowca Przemysława Wojcieszka. To zapis transmisji live dla TVP Kultura z legnickiej Sceny na Piekarach z 2005 roku.
MADE IN POLAND to kolejny prezent dla teatralnych widzów w czasach zarazy, która zamknęła polskie sceny. Głośny spektakl Przemysława Wojcieszka, zrealizowany w przestrzeni nieczynnego osiedlowego sklepu na legnickim blokowisku, to pełen goryczy i ironii portret współczesnej Polski początku XXI wieku. To także wspaniałe role i recenzje oraz worek festiwalowych nagród, w tym Laur Konrada dla reżysera oraz Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Sztuka opowiada historię zbuntowanego wobec potransformacyjnej rzeczywistości młodzieńca (w roli Bogusia Eryk Lubos), o którego duszę spierają się ksiądz (Bogdan Grzeszczak) i nauczyciel – życiowy rozbitek (Janusz Chabior). Spektakl można obejrzeć TUTAJ
Jacek Sieradzki, Przekrój: ”Nie ma w tym nic z teatralnego fałszu, widowiskowości, przesady. W poszukiwaniu realizmu legnicki teatr osiągnął niewątpliwie pewien szczyt. Aliści osiągnął go nie tylko dlatego, że skopiował do widowiska autentyczne realia. Ważniejsze, że umiał spojrzeć na nie z mądrym dystansem. Upiorne blokowisko Wojcieszka nie jest bowiem miejscem zdarzeń z wielkich dramatów. Nawet nie z kina akcji. Draństwo miesza się tu z poczciwą naiwnością i piramidalną głupotą. Młodzi ludzie, biorąc się do miłości, są niezdarni i kanciaści, a chłopak z łysą głową, na widok którego przeszłoby się na drugą stronę ulicy, krzesze z siebie romantyczne i książkowe gesty. Od dawna nikt równie celnie nie przespacerował się po polskich duszyczkach – bez mitologizowania i bez taniej satyry – jak ten debiutant na podlegnickim bokowisku.”
Pierwszy pokaz spektaklu na srebrnym ekranie we wrześniu 2005 roku był transmisją na żywo dla TVP Kultura, która stanowiła część programu poświęconego legnickiemu Teatrowi Modrzejewskiej i jego działalności. Prezentacja okazała się tak udana, że wkrótce potem zapis tej realizacji powtórzono w ramach Studia Teatralnego Dwójki. W 2007 roku właśnie ta czarno-biała wersja sfilmowanego spektaklu otrzymała Wielką Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Telewizyjnej Prix Visionica 2007 we Wrocławiu.
Grzegorz Żurawiński, @kt Legnicka Gazeta Teatralna
RYC./ FOT. TEATR MODRZEJEWSKIEJ W LEGNICY
DO KAFAR: Link jest w tekście. Wystarczy kliknąć.
Poproszę o link.