Aneta Kublik, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wyjechała z Legnicy z Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej zdumiewający obraz “Zobaczyć niewidzialne” wygrał 28. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje 2018. Zobaczyć niewidzialne to poniekąd zadanie jury, które na podstawie prawie 200 obrazów musiało wybrać artystów z największym talentem.
Aneta Kublik ma 26 lat. W 2018 roku obroniła dyplom magisterski na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni profesora Krzysztofa Gliszczyńskiego. W malarstwie pociąga ją poszukiwanie równowagi pomiędzy gwałtownym wzburzeniem a spokojem.
Wszystkie trzy obrazy Anety Kublik prezentowane na pokonkursowej wystawie w Galerii Sztuki to pozornie jednolite czarne płaszczyzny. Na pierwszy rzut oka nie ma na nich niczego poza głęboką, niepokojącą czernią. Dopiero odpowiednio oświetlone, oglądane z odpowiedniej perspektywy, odsłaniają różniące się fakturą plamy. Z czerni wyłaniają się ukryte sceny. Dramatyczne napięcie.
Aneta Kublik objaśnia, że malując “Zobaczyć niewidzialne” – obraz, który przyniósł jej Grand Prix tegorocznych Promocji – koncentrowała się na ukazaniu “niepokojów i lęków, które nie mają żadnej formy ani kształtu”: – Aby ujawnić widzialność tych abstrakcyjnych pojęć posłużyłam się figuratywnym przedstawieniem saren – zwierząt pogrążonych w strachu. Ograniczając paletę barw skupiłam się na odpowiednim ruchu pędzla, który kreuje wyłaniające się z ciemności postaci zwierząt, rośliny i krajobrazy. Prace na pozór wydają się czarne, jednak przy odpowiednim świetle lub zmianie perspektywy widzenia możemy odkrywać obraz – jego ruch, kształt i ukryte kolory.
Efekt? – Obraz na wskroś nowoczesny poprzez zastosowane środki, ale tematycznie staroświecki, przywołujący kontrowersyjną tradycję mieszczańskich, domowych dekoracji – ocenia prof. Anna Szewczyk, przewodnicząca jury; malarka, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej zdaniem taka zdystansowana postawa, pozwalająca niekiedy na ironię i sarkazm, to wspólna cecha wielu prac nadesłanych na tegoroczny konkurs. Pani profesor jako drugi podaje przykład Żanety Dziadosz – absolwentki tej samej co Kublik Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, laureatki Nagrody Prezydenta Legnicy. Na legnickiej wystawie wystawie można obejrzeć jej obraz “Przeprowadzka” otwarcie pokpiwający z publikowanych w lifestylowych magazynach wystylizowanych wnętrz mieszkań i kwestionujący sens pogoni za dobrami materialnymi. Zagracony, ciasny pokój z obrazu Żanety Dziadosz można czytać jako antyreklamę konsumpcjonizmu.
I Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła w ręce Katarzyny Rutkowskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, autorki abstrakcyjnych prac, w których nakładające się na siebie geometryczne motywy wywołują wrażenie zapadania się w niepokojącej nieprzyjaznej przestrzeni.
Srebrną Ostrogę jury przyznało Jagodzie Zych z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Tomasz Zjawiony, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dostał Nagrodę Kwartalnika Artystycznego Format.
Ponadto przyznano cztery wyróżnienia: dla Justyny Maksajdy z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (Wyróżnienie Honorowe Dyrektora Galerii Sztuki w Legnicy), Małgorzaty Czyż z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Wyróżnienie Honorowe Jury), Tomasza Zjawionego (Wyróżnienie Kwartalnika Artluk) i Karoliny Pielak z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wyróżnienie O.pl Polski Portal Kultury).
Nagrodą dla zdobywczyni Grand Prix będzie indywidualna wystawa w Galerii Sztuki w Legnicy.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI, GALERIA SZTUKI W LEGNICY