Burmistrz Robert Pawłowski zlecił kontrolę antymobbingową w złotoryjskim ratuszu i jednostkach podległych – pierwszą w historii. Ma ona odpowiedzieć, czy w miejskich instytucjach występuje mobbing, a jeśli tak – to w jakiej skali i postaci. Do piątku urzędnicy muszą wypełnić specjalną ankietę. Na jej podstawie przygotowana zostanie odpowiednia analiza.
– Chcemy przeanalizować, czy zjawisko mobbingu jest obecne, a jeśli tak – to jak temu zaradzić. Mamy sygnały z jednostek podległych, że takie zachowania mogą mieć miejsce – tłumaczy burmistrz Robert Pawłowski. Jego zdaniem, mobbing to sprawa bardzo poważna i delikatna, gdyż granica między wymaganiami wobec pracownika a mobbingiem jest bardzo płynna.
Ankieta jest anonimowa. Obejmuje rok 2014 i bieżący. Składa się z 27 pytań. Z jednej strony określono w niej naganne zachowania (m.in. zlecenie bezsensownych zadań, lekceważące traktowanie, ośmieszanie, rozsiewanie złośliwych plotek, stosowanie pogróżek itp.), a z drugiej – pozostawiono puste pola na wpis, jak często do tych zachowań dochodzi i kto jest sprawcą. Wypełnione ankiety nie będą udostępniane dyrektorom i kierownikom jednostek. Po ich analizie opracowana zostanie ogólna informacja o sytuacji w danej jednostce.
Wyniki ankiety powinny być znane w przyszłym tygodniu.Zdaniem Bartosza Stasiewicza, koordynatora kontroli zarządczej w Urzędzie Miejskim w Złotoryi, ankieta ma dać odpowiedź na pytanie, jakie warunki panują w pracy w jednostkach podległych urzędowi i w samym ratuszu. – Ma też pozwolić na wczesne wykrycie nieprawidłowości związanych z mobbingiem, co ułatwi ich zapobieganiu. Na pewno powołana zostanie komisja, która będzie się zajmowała przypadkami mobbingu – wyjaśnia koordynator.
Niezależnie od wyników ankiety, burmistrz zamierza wprowadzić w drodze zarządzenia Politykę Antymobbingową w urzędzie i jednostkach podległych, która będzie włączona do Księgi Kontroli Zarządczej UM. Każdy pracodawca powinien aktywnie przeciwdziałać mobbingowi, co wynika z kodeksu pracy. Polityka Antymobbingowa powinna podnieść standardy pracy w ratuszu. Wprowadzi m.in. procedury zgłaszania przypadków mobbingu, zasady ankietowania czy wymóg szkoleń.
Definicję mobbingu podaje kodeks pracy. Mobbing to takie zachowania wobec pracownika i skierowane przeciwko niemu, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołują u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodują jego ośmieszenie lub poniżenie, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Niektórzy porównują mobbing do terroru psychicznego w życiu zawodowym, bo charakteryzuje się systematycznie powtarzanymi wrogimi lub nieetycznymi zachowaniami.
Źródło: Urząd Miejski w Złotoryi
FOT. PIOTR KANIKOWSKI