Miasto Złotoryja przystępuje do budowy innowacyjnie zaprojektowanego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Sprzymierzeńców. Obiekt będzie zasilany panelami fotowoltaicznymi i wyposażony w maszyny redukujące objętość odpadów. Będzie w nim m.in. punkt naprawczy sprzętu AGD oraz hala ze sprzętem “second hand” do wzięcia.
- To przełomowy krok w kierunku stworzenia systemu gospodarki o obiegu zamkniętym z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań ukierunkowanych na przyszłość miasta – mówi Paweł Kulig, zastępca burmistrza Złotoryi. – Oprócz typowych odpadów oddawanych do PSZOK czyli np. mebli, gruzów, sprzętów elektrycznych i odpadów zielonych, stawiamy na edukację, która jest podstawą do osiągnięcia wskaźników recyclingu miasta wymaganych prawem tak, byśmy nie musieli płacić kar. Dlatego powstanie budynek edukacyjny i ścieżka ucząca prawidłowej segregacji oraz świadomej ekologicznej postawy wśród dzieci, młodzieży i seniorów.
Na terenie PSZOK-u będzie m.in. zbiornik wodny, miejsce na ognisko, altana, ale też np. hala namiotowa ekspozycyjna, gdzie wystawione zostaną odpady do ponownego użycia, takie jak np. meble, książki, obuwie. Zaprojektowano punkt ładowania samochodów elektrycznych oraz miejsce z przyczepkami na wynajem.
Miasto poszukiwało wykonawcy PSZOK-u w przetargu, ale zgłoszone oferty (na poziomie ok. 17 mln zł) znacznie przekraczały możliwości budżetu. W takiej sytuacji przepisy pozwalają zlecić zadanie własnej spółce. PSZOK wybuduje w ciągu 14 miesięcy spółka Rejonowe Przedsiębiorstwo Komunalne w Złotoryi za 10,2 mln zł. Większość tej sumy (9,4 mln zł) to pieniądze z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
- Gdybyśmy nie znaleźli wykonawcy, to dofinansowanie przepadłoby z wielką stratą dla miasta i jego mieszkańców – podkreśla Paweł Kulig.
PSZOK powstanie na działce 1,4 ha przy ulicy Sprzymierzeńców. Początkowo miasto planowało jego budowę w rejonie ul. Piastowej, ale protest mieszkańców skłonił burmistrza do zmiany lokalizacji.