PWSZ2
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Złote Samorodki rozdane. Czyje filmy najlepsze?

Przez   /   01/10/2016  /   4 Comments

“Fontanna w Choczu” Arkadiusza Krzemińskiego, “Przystań” lubinianina Marcina Lesisza, legnicka “Super Story” w reżyserii Kamila Brade, “Bogdan idzie na randkę” Piotra Zelke oraz “Opowieść Złotoryjska” w reżyserii Maksa Pawłowskiego. Tak wygląda piątka zwycięzców I Festiwalu Filmów Dolnośląskich “Złoty Samorodek” w Złotoryi.

 

 

Od czwartku jury (dokumentalistka Kamila Józefowicz, aktor Robert Gonera, pisarz i scenarzysta Krzysztof Kopka  oraz kompozytor Szymon Padoł) obejrzało 14 filmów zgłoszonych do konkursu. Werdykt okazał się dosyć oczywisty.

Konkurs filmów fabularnych wygrała ambitna, pełnometrażowa produkcja legnickiego studia Proxima “Super Story” – subtelny pastisz filmów akcji w stylu wczesnego Rodriqueza lub serii z Bondem, z mocno zaznaczonym wątkiem romansowym, pięknymi kobietami, efektownymi pościgami samochodowymi, strzelaninami i ścielącym się gęsto trupem. Szalony projekt zrealizowała w brawurowym stylu grupa przyjaciół z Legnicy.

- Nie wiem co powiedzieć, bo w przeciwieństwie do mojego odważnego filmu ja jestem nieśmiały – kokietował publiczność w kinie Aurum Kamil Brade, będący w “Super Story: jednocześnie reżyserem, scenarzystą oraz odtwórcą głównej roli. Złotego Samorodka i czek na 2 tysiące złotych odbierał razem z producentem Karolem Węglewskim. – Jak zaczynaliśmy, miałem wizję, jak ten film powinien wyglądać. I ta wizja różni się trochę od tego, co możemy oglądać na ekranie. Niestety, przez ograniczenia budżetowe i ciężkie warunki film trochę ucierpiał technicznie i artystycznie. I tu pojawił się dylemat, czy było warto. Mieliśmy tylko dwie opcje: albo zrobić ten film samemu, za grosze, w złych warunkach i pogodzić się z tym, że “Super Story” na tym na pewno ucierpi, albo nie zrobić go wcale, ponieważ nie mieliśmy takiej pozycji, by móc starać się o normalny budżet. Podjęliśmy decyzję. Czy warto? Niech ta nagroda będzie odpowiedzią.

Spośród filmów dokumentalnych zdecydowanie wyróżniał się obraz Marcina Lesisza z lubińskiego studia Uisel “Przystań”. W tym przypadku – jak głosi laudacja – “jury doceniło niezwykle wysmakowaną formę plastyczną filmu oraz refleks, który powinien cechować każdego dokumentalistę i który w tym przypadku pozwolił utrwalić fragment odchodzącego bezpowrotnie w przeszłość Dolnego Śląska”. Iskrzący się kolorami, poetycki w nastroju dokument Marcina Lesisza opowiada o ostatnich dniach przeprawy promowej w Brzegu Dolnym.

W stojącej na najsłabszym poziomie sekcji filmów reklamowych Złotym Samorodkiem nagrodzono “Fontannę w Choczu” w reżyserii Arkadiusza Krzemińskiego o wykorzystaniu energii geotermalnej do chłodzenia telekomunikacyjnych urządzeń.

- Jury postanowiło skorzystać z możliwości przyznania swojej nagrody specjalnej – poinformował podczas gali przewodniczący obradom Robert Gonera. – Jest to nagroda dla wszystkich mieszkańców Złotoryi, którzy wymyślili, stworzyli na różnych etapach produkcji i w różnorodny sposób przyczynili się do powstania filmu “Opowieść Złotoryjska”. Jury jest pod wrażeniem społecznego i integracyjnego wymiaru tego projektu. Nasze szczególne uznanie wzbudził fakt, że dla budowania współczesnych więzi łączących pokolenia i środowiska została wykorzystana opowieść o nie tak dawnej i niełatwej historii miasta.

Barbara Zwierzyńska – prezes Stowarzyszenia Nasze Rio i producentka “Opowieści” nie kryła zaskoczenia. – Nie spodziewaliśmy się, że w takim gronie profesjonalistów i porządnych, dojrzałych produkcji będziemy mieli okazję wyjść dzisiaj na scenę i odbierać tę nagrodę. Dziękuję jury za docenienie naszej pracy – mówiła ze sceny.

Doceniony został również Piotr Zelke, autor dowcipnego filmu “Bogdan idzie na randkę” o nieszczęściach, które mogą zepsuć mężczyźnie nastrojowy wieczór z piękną kobietą. Burmistrz Robert Pawłowski wręczył mu jako swoją nagrodę piątego Złotego Samorodka. – Tak podpowiedziało mi serce – uzasadniał swój wybór gospodarz Złotoryi.

W ramach I Festiwalu Filmów Dolnośląskich Złoty Samorodek w Złotoryi odbyły się warsztaty dla filmowców i spotkania z twórcami: znakomitym aktorem Robertem Gonerą znanym m.in. z roli Adama w filmie Krzysztofa Krauzego “Dług” oraz Krzysztofem Kopką – pisarzem, dramaturgiem i scenarzystą m.in. filmów Waldemara Krzystka (“Fotograf”, “80 milionów”). Podczas pokazów specjalnych kinowa publiczność miała okazję obejrzeć dwa doskonałe dokumenty o nieoczywistych pomysłach na szczęśliwe życie: „Galumphing” w reż. Kamili Józefowicz  i „THX God” Michała Kopaniszyna i Szymona Padoła. Dodatkową wartością była możliwość porozmawiania z obecnymi w Złotoryi twórcami tych filmów.

Festiwal Filmów Dolnośląskich zorganizował Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji przy wsparciu Województwa Dolnośląskiego, Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, Urzędu Miasta w Złotoryi, Gminy Pielgrzymka oraz Fundacji  KGHM Polska Miedź. Za rok druga edycja. Filmowcy, kręćcie filmy, bo warto.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

4 komentarze

  1. do "?" pisze:

    Na drzwiach wywieś

  2. ? pisze:

    nie jestem małpką Zuckerberga? nie mam u niego konta?

  3. do "?" pisze:

    Skoro to amatorskie komentarze nie prościej było je napisać na facebooku? Komu za co i na co one?

  4. ? pisze:

    Jak to były amatorskie filmy to nie prościej było wrzucić je na YouTube?
    Komu za co i na co ta pompka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 04.11.2024 140306.bmp

Raczyński składa rekordowy pozew przeciw TVN i Onetowi

Read More →