W 2005 roku o Legnicy było głośno, bo jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce przyjmowała uchwałę sprzeciwiającą się organizowaniu w mieście występów cyrków ze zwierzętami. Uchwała obowiązuje, ale nikt się nią nie przejmuje. Dziś po południu Cyrk Zalewski znów będzie bawił legnicką publikę sztuczkami w wykonaniu zwierząt.
Gdy zapadała decyzja, by Legnica była miastem wolnym od cyrków, w kraju toczyła się zainicjowana przez Stowarzyszenie Empatia debata na temat humanitarnego traktowania zwierząt. Na jej fali zdecydowano, że Legnica podejmie szereg działań zniechęcających organizatorów tego typu rozrywki. Zaapelowano do właścicieli terenów, by nie użyczali cyrkom placu na rozbicie namiotu i do inspekcji, by skrupulatnie kontrolowały wjeżdżające do miasta cyrki. Szkołom zakazano organizacji wyjść na pokazy ze zwierzętami.
Obrońcy praw zwierząt z entuzjazmem przyjęli stanowisko legnickich radnych. Do ratusza słano mejle z podziękowaniami oraz wsparciem dla samorządowców.
Uchwała obowiązuje. Nie ma roku, by Legnicy nie odwiedził jakiś cyrk.
Poniżej publikujemy stanowisko Rady Miejskiej z dnia 29 marca 2005 r. w sprawie organizowania na terenie miasta przedstawień cyrków ze zwierzętami:
“Od lat na świecie i w Polsce mają miejsce protesty przeciwko wykorzystywaniu zwierząt dla potrzeb rozrywki. Wiele miast wydało zakaz organizowania przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Telewizja Polska, odmówiła transmitowania tych przedstawień, Ministerstwo Edukacji wydało zakaz propagowania tego typu rozrywki w przedszkolach i szkołach, a Minister Kultury odmówił objęcia patronatu nad Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Cyrkowej w Warszawie. Problem niehumanitarnej rozrywki, jej wątpliwych walorów edukacyjnych i artystycznych, stał się tematem publicznej debaty.
W związku z przyjętym przez nas stanowiskiem, zwracamy się. z apelem do urzędów i instytucji, w których gestii leży kontrola cyrków przyjeżdżających do Legnicy, a w szczególności do Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej, o skrupulatne egzekwowanie obowiązujących cyrki przepisów; do Wydziału Oświaty i Kuratorium o przypomnienie dyrektorom szkół i przedszkoli o istnieniu ministerialnego zakazu propagowania cyrków ze zwierzętami i o powodach jego wydania; do dyrektorów placówek oświatowych i nauczycieli o przestrzeganie tego zakazu; do właścicieli prywatnych gruntów dzierżawionych cyrkom, o rezygnację z użyczania tym instytucją swoich terenów; do rodziców o zabieranie dzieci w miejsca, gdzie będą mogły zobaczyć szczęśliwe, naturalnie zachowujące się zwierzęta i uczyć się szacunku do nich; do mediów o pomoc w nagłośnieniu problemu.
Przewodniczący Rady
Czesław Kozak”