AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Zaczyna się Legnicki Festiwal Srebro. Polecamy!

Przez   /   21/04/2015  /   1 Comment

Rozpoczyna się właśnie  Legnicki Festiwalu Srebro – gigantyczne wydarzenie artystyczne z udziałem gości z całego świata. W sercu miasta zostanie wyeksponowanych 1500 obiektów awangardowej biżuterii i małego designu z całego świata. Od przyszłego tygodnia zapraszamy mieszkańców do legnickich galerii. Kulminacja Srebra i nasilenie festiwalowych atrakcji jest zapowiadana na połowę maja.

Legnicki Festiwal Srebro to najstarsze, największe i najważniejsze wydarzenie artystyczne w dziedzinie biżuterii w Polsce i jedno z największych w Europie. Organizowany jest od 1979 r., najpierw jako krajowy, a obecnie międzynarodowy przegląd sztuki biżuterii. W tym czasie w Legnicy pokazano ponad sto tys. obiektów współczesnej sztuki złotniczej z 200 krajów. Z biegiem lat Konkurs umiędzynarodowił się, zyskał hasło przewodnie (inne co roku), a w jury zasiadała plejada sław nowoczesnej sztuki złotniczej i designu z całego świata. Corocznie na MKSZ napływa kilkaset prac z ponad 40 krajów, ale nie tylko ten fakt uczynił z Legnicy stolicę złotniczego wystawiennictwa. Przyczyniły się do tego również: otwarta formuła oraz jakość i rozmach imprezy, podczas której prezentowanych jest grubo ponad tysiąc eksponatów na kilkunastu wystawach grupowych i indywidualnych. Części wystawienniczej towarzyszą katalogi oraz dyskusje i wykłady autorskie. Naturalną konsekwencją dynamicznego rozwoju imprezy było jej przekształcenie w festiwal (Legnicki Festiwal SREBRO), na którego kulminację ściągają artyści, krytycy, komentatorzy i miłośnicy biżuterii z całego świata. Festiwal składa się zwykle z kilkunastu wystaw artystów z Polski i zagranicy. Wystawom towarzyszą liczne, interdyscyplinarne wydarzenia, jak m.in.: sesja teoretyczna Granice Sztuki Globalnej, projekcje filmów, koncert, warsztaty, happeningi, etc. Festiwal odbywa się co roku w maju w Legnicy.

PROGRAM Legnickiego Festiwalu SREBRO 2015

Legnicki Festiwal SREBRO: 28 kwietnia – 7 czerwca 2015 r.
Kulminacja – wernisaże wystaw: 15 – 16 maja 2015 r.

Minęło 36 lat od rozpoczęcia przygody legnickiej Galerii Sztuki ze srebrem i premiery I Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych (1979), który kontynuowany jest do dziś pod nazwą Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej. Legnicki Festiwal SREBRO to największy i najważniejszy w Polsce pokaz biżuterii artystycznej i małego designu, organizowany od ponad trzydziestu lat przez Galerię Sztuki w Legnicy. W jego ramach corocznie prezentowanych jest kilkanaście wystaw indywidualnych i grupowych artystów z Polski i zagranicy. Ponadto, organizowane są sesje popularno-naukowe, pokazy biżuterii i mody, konkursy i warsztaty złotnicze, koncerty oraz szereg akcji plastycznych i happeningów w przestrzeni miasta.

Wystawy dostępne będą w dn: 28 kwietnia – 7 czerwca br. w rynku, w Galeriach: Sztuki, Ring, Pod Przepiórczym Koszem, Niello, Satyrykon, Salonik, a także w Muzeum Miedzi, LCK i Holu Starego Ratusza (Teatr Modrzejewskiej). Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest darmowy. Kulminację Festiwalu (weekend wernisaży z udziałem zagranicznych i polskich artystów, wydarzenia towarzyszące, spotkań i prelekcji) zaplanowano na 15-16 maja.

WYSTAWY I WYDARZENIA:

24 . MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZTUKI ZŁOTNICZEJ “GRANICE”
Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do wszystkich artystów, których zadaniem jest przedstawienie pracy na zadany temat – co roku inny – zawierającej oryginalną koncepcję twórczą i reprezentującej wysoki poziom artystyczny i techniczny. Preferowane są pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórczej.
Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
Wernisaż z ogłoszeniem nazwisk laureatów i wręczeniem nagród: 16 maja, godz. 18.30

SREBRNE SZKOŁY
Zainaugurowany w 2001 r. cykl wystaw prezentuje najlepsze europejskie akademie, szkoły i wydziały artystyczne specjalizujące się we współczesnej biżuterii i designie. Do tej pory zaprezentowano ponad 20 szkół m.in. z Niemiec, Czech, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Litwy, Belgii, Słowacji, Szwecji, Estonii, Litwy i Polski. W 2015 roku w ramach cyklu zaprezentowane zostaną uczelnie z Niemiec (Wismar) oraz Litwy (Wilno).
Miejsce: Legnickie Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2
Wernisaż: 16 maja, godz. 16.00

SYLWETKI TWÓRCÓW
Cykl prezentacji wybitnych indywidualności polskiego i międzynarodowego złotnictwa. W ramach Sylwetek zaprezentowane zostaną wystawy:
Ruudt Peters: Dusza – wybitny holenderski artysta, animator, organizator i wykładowca, np. Hogeschool voor de Kunsten Constantijn Huygens w Kampen, Gerrit Rietveld Akademie w Amsterdamie. Juror w wielu prestiżowych konkursach biżuteryjnych, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie;
Miejsce: Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1
Wernisaż: 16 maja, godz. 18.30

Andi Gut, Rüdiger Lorenzen, Frieda Dörfer, Katrin Feulner: On and on and on and – wystawa grupowa wykładowców (A. Gut, R. Lorenzen) i studentów (F. Dörfer, K. Feulner) Wyższej Szkoły Sztuki w Pforzheim, Niemcy;
Miejsce: Galeria Satyrykon, Rynek 36
Wernisaż: 16 maja, godz. 18.00

Eunmi Chun: Biżuteria – koreańska artystka, absolwentka seulskich Uniwersytetów: Sookmyung i Kookmin oraz Wydziału Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Laureatka nagrody Herberta Hoffmanna podczas Targów Inhorgenta Europe w Monachium, 2008;
Miejsce: Legnickie Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2
Wernisaż: 16 maja, godz. 16.00

Elisabetta Dupré: Biżuteria – włoska artystka, umiejętności projektowania biżuterii nabywała w Szkole Biżuterii “Interno 7″, Włochy oraz podczas nauki rzemiosła w “Atelier Aura” w Monachium, Niemcy. Laureatka Nagrody Galerii Sztuki w Legnicy w 23. MKSZ KLASYKA;
Miejsce: Legnickie Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2
Wernisaż: 16 maja, godz. 16.00

Mia Kwon: Biżuteria – koreańska artystka, absolwentka Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Poczdamie, Uniwersytetu Burg Giebichenstein w Halle oraz Uniwersytetu Architektury i Projektowania Kookmin w Seulu. Uczestniczka wielu wystaw na całym świecie. Laureatka Nagrody Galerii Sztuki w Legnicy na Targach Biżuterii Współczesnej JOYA Barcelona, 2014;
Miejsce: Legnickie Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2
Wernisaż: 16 maja, godz. 16.00

Anna Król: Biżuteria – absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Łodzi, projektantka biżuterii w firmie Deco Echo. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i zagranicą, ostatnio na Targach Biżuterii Współczesnej JOYA BARCELONA, 2014, gdzie otrzymała aż 3 nagrody);
Miejsce: Legnickie Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2
Wernisaż: 16 maja, godz. 16.00

DEBIUTY
Cykl pokazujący prace młodych polskich artystów, dopiero wchodzących na polską scenę złotniczą i designerską. W tym roku w cyklu odbędą się dwie wystawy: Podwodne miasto Antoniny Marii Łęcickiej, studentki ASP w Łodzi oraz Raj duszny Karoliny Szymanowskiej z ASP we Wrocławiu.
Miejsce: Galeria Salonik, ul. Piekarska 3
Wernisaż: 15 maja, godz. 16.30

25 NA 25. BIŻUTERIA CZASU WOLNOŚCI
Wystawa będąca symbolicznym podsumowaniem wydarzeń i zjawisk ostatnich 25 lat na polskiej scenie złotniczej. Prezentować będzie prace 25 najwybitniejszych polskich twórców unikatowej biżuterii artystycznej, którzy w tym okresie wnieśli największy wkład w rozwój tej dziedziny sztuki.
Miejsce: Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 2
Wernisaż: 16 maja, godz. 17.00

25 LAT STFZ
Wystawa przygotowana z okazji jubileuszu 25-lecia działalności Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Znajdą się na niej zarówno najnowsze, jak i te starsze prace z przekrojowych wystaw organizowanych przez STFZ.
Miejsce: Muzeum Miedzi, ul. Partyzantów 2
Wernisaż: 16 maja, godz. 17.00

WYSTAWA POLSKICH GRUP ZŁOTNICZYCH
Wystawa zbiorowa polskich grup artystycznych działających na polu biżuterii. Oprócz prac obecnie działających grup znajdą się na niej również prace tych, które co prawda już nie istnieją, ale zapoczątkowały ten rodzaj działalności artystycznej, jaką jest sztuka tworzenia biżuterii.
Miejsce: Galeria Niello, Rynek 17
Wernisaż: 15 maja, godz. 17.30

SUR O NO SUR
Wystawa prezentująca prace najbardziej topowych argentyńskich artystów złotników: Any Weisz, Cecilii Hecker, Evy Burton, Elisy Gulminelli, Gabrieli Cohn, Gastóna Roisa, Iacova Azubela, Jorge Castañóna, Lucíi Mishquila Brichty, Maríi Carelli, Mercedes Castro Corbat, Patricii Rodriguez, Sabiny Tiemroth.
Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12
Wernisaż: 15 maja, godz. 18.00

PREZIOSA YOUNG 2015
Projekt florenckiej wyższej szkoły biżuterii Le Arti Orafe jest wystawą konkursową dla młodych europejskich twórców. Celem PREZIOSA YOUNG jest rozpowszechnianie nowości w dziedzinie biżuterii autorstwa młodej generacji złotników, projektantów, artystów.
Miejsce: Galeria Satyrykon, Rynek 36
Wernisaż: 16 maja, godz. 18.00

AMBER CHAMBER
Międzynarodowa wystawa biżuterii, której kuratorką jest niemiecka artystka mieszkająca we Włoszech Heidemarie Herb. Wystawa pokazuje różne podejścia do bursztynu uznanych artystów z całej Europy, zarówno tych, którzy od lat pracują z bursztynem, jak i tych, którzy sięgnęli po ten surowiec po raz pierwszy. Będą to: Christiane Foerster, Heidemarie Herb, Mari Ishikawa, Beate Klockmann, Helfried Kodrè, Pavel Opocenski, Philip Sajet, Peter Skubic, Gisbert Stach i Petra Zimmermann.
Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12
Wernisaż: 15 maja, godz. 18.00

Z JEDWABNEGO MY…
Wystawa, której kuratorem jest Piotr Rybaczek z Galerii La Basilica w Barcelonie. Prezentuje będzie prace 25 polskich twórców inspirowane książką Anny Bikont pod tym samym tytułem.
Miejsce: Galeria Salonik, ul. Piekarska 3
Wernisaż: 15 maja, godz. 16.30

GDAŃSK AMBER BIENNALE
Druga edycja projektu, którego kuratorami są Wim Vandekerckhove, właściciel galerii Villa De Bondt w Gandawie (Belgia) oraz Sławomir Fijałkowski, profesor ASP w Gdańsku. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace prezentujące bursztyn bałtycki w ujęciu awangardowym, wykonane przez najbardziej uznanych europejskich projektantów biżuterii.
Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12
Wernisaż: 15 maja, godz. 18.00

AMBERIF DESIGN AWARD 2015
Międzynarodowy konkurs na projekt biżuterii artystycznej organizowany od 7 lat w Gdańsku, którego celem jest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu.
Miejsce: Hol Starego Ratusza, Teatr Modrzejewskiej, Rynek 39
Wernisaż: 15 maja, godz. 16.00

HOLOWNIA
Wystawa prac nadesłanych na konkurs GRANICE, ale niezakwalifikowanych do wystawy głównej. Zwana tak od miejsca prezentacji (Hol Starego Ratusza). Wystawa, ciesząca się zawsze dużym powodzeniem wśród uczestników i odbiorców, wzbudza emocje nie mniejsze niż wiodąca wystawa Festiwalu SREBRO. Zwiedzający obie wystawy – pokonkursową jak i Holownię – mają możliwość konfrontacji ocen jurorów z własnymi opiniami i ocenami.
Miejsce: Hol Starego Ratusza, Teatr Modrzejewskiej, Rynek 39
Wernisaż: 15 maja, godz. 16.00

EWA EFFENBERG
Wystawa indywidualna artystki, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, obecnie adiunkt w Pracowni Form Złotniczych prowadzonej przez prof. Andrzeja Bossa. Laureatka nagród oraz uczestniczka ponad 70 wystaw w kraju i poza granicami.
Miejsce: Legnickie Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2
Wernisaż: 16 maja, godz. 16.00

MARTA HRYC
Wystawa indywidualna artystki, absolwentki ASP w Gdańsku na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa (kierunek: Wzornictwo) oraz Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich w ASP w Gdańsku na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa (kierunek: Wzornictwo), uczestniczki szeregu wystaw grupowych, laureatki nagród i wyróżnień (Legnica, Gdańsk, Florencja).
Miejsce: Legnickie Centrum Kultury, ul. Chojnowska 2
Wernisaż: 16 maja, godz. 16.00

GRUPA ARTYSTYCZNA AU+: Prywatne apartamenty
Wystawa grupy młodych polskich artystów (Marcin Bogusław, Bartosz Chmielewski, Filip Jackowski and Michał Wysocki), absolwentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, uprawiających konceptualne podejście do dizajnu.
Miejsce: Galeria Niello, Rynek 17
Wernisaż: 15 maja, godz. 17.30

GRANICE SZTUKI GLOBALNEJ
Sesja naukowa z cyklu pod w/w tytułem od ponad dekady towarzyszy legnickiemu Festiwalowi, komentując aktualny status sztuki złotniczej i designu, sięgając również do historii sztuki i innych dziedzin humanistyki. Jest okazją do refleksji nad najnowszymi trendami, metodami i zjawiskami w sztuce współczesnej w ogóle, często w kontekście tematu głównego konkursu, w 2015 r. – GRANICE. W sesji uczestniczą artyści i projektanci, antropolodzy kultury współczesnej, socjolodzy, kulturoznawcy i historycy sztuki oraz szeroka publiczność.
Miejsce: Hotel Qubus, ul. Skarbowa 2
Termin: 16 maja, godz.: 10.00-15.00

GRANICE
Ogólnopolska otwarta konkursowa wystawa fotograficzna na w/w temat – motyw przewodni Festiwalu.
Miejsce: Letia Business Centre, ul. Rycerska 24
Wernisaż: 15 maja, godz. 19.00

SILVER KONCERT
Koncert jest stałym, tradycyjnym elementem Festiwalu. W tym roku zagrają muzycy związani z projektem Jazz Band Ball Orchestra, w projekcie Cracov Jazz Trio: Tolek Lisiecki, Wojciech Groborz i Jacek Mazur.
Miejsce: Letia Business Centre, ul. Rycerska 24,
Termin: 15 maja, godz. 19.30

SREBRNE MIASTO
Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty, akcje plastyczne i happeningi służące promocji wydarzenia. Podczas ich trwania uczestnicy używając rozmaitych mediów i środków artystycznego wyrazu tworzyć będą w przestrzeni miejskiej prace nawiązujące tematyką, bądź formą do legnickiego Festiwalu. Powstaną prace wizualizujące motto Festiwalu SREBRO: “W Legnicy oddychamy srebrem” oraz potwierdzające fakt, że Legnica jest stolicą srebra (biżuterii artystycznej). Będą też przykłady najnowszych trendów tzw. biżuterii miejskiej, czyli lokowanie w przestrzeni miasta przeskalowanej biżuterii w formie rzeźb i instalacji.

SILVER SCREEN– Srebro dla zuchwałych
W czasie trwania Festiwalu funkcjonuje kino w którym prezentowane są filmy dokumentalne poświęcone osobowościom sztuki designu oraz filmy video, stworzone przez profesjonalistów i amatorów na użytek Festiwalu, których inspiracją będzie tytułowe hasło: GRANICE. Pokazy filmowe odbywają się w każdą środę w okresie trwania Festiwalu, tj. od 6 maja do 3 czerwca w Galerii Ring, Rynek 12 o godz. 17.00.

 

O Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO, organizowanego przez Galerię Sztuki w Legnicy od 1979 r. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który funduje też Grand Prix dla zwycięzcy. Charakterystyczną cechą konkursu jest, że laureaci trzech pierwszych nagród finansowych otrzymują także – zgodnie z wieloletnią tradycją – granulat srebra.
Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł oraz wartość i sens wypowiedzi twórcy. Artyści przystępujący do niego mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat – co roku inny. Nawiązując do ponad 30-letniej tradycji konkursu sugeruje się użycie w zgłoszonych pracach srebra. Podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę są jednak: interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej. Co roku dokonuje jej międzynarodowe jury złożone z wybitnych osobistości krajowego i światowego złotnictwa. Są to wybitni artyści, pedagodzy, znawcy i kuratorzy związani z branżą złotniczą i designerską.
Legnicki konkurs biżuterii, którego przedmiotem z założenia jest krytyczna refleksja nt. istotnych problemów życia czy sztuki, charakteryzuje zawsze specjalnie dobrany temat, z reguły uwzględniający aktualny kontekst artystyczny, społeczny, polityczny czy ekonomiczny. Dla przykładu, gdy poprzednią dekadą zawładnął postmodernizm tematem była „Dekonstrukcja-Rekonstrukcja”, z kolei reakcją na relatywizm wartości (nie tylko) w estetyce był temat „Absolute Beauty”, a „Revolt” odzewem na „ruch oburzonych” (indignados); obnażaniu mechanizmów autokreacji poświęcone były konkursy „Skandal” i „Sexy”, a tropieniu i redefiniowaniu antycznych kodów współczesności – temat „Classic”. Także obecny temat – Granice – zainspirowany został konkretnymi wydarzeniami ze sfery geopolitycznej (aneksja części Ukrainy, wojny na Bałkanach i całym basenie Morza Śródziemnego, w Azji i Afryce etc.) ale w istocie posiada także przesłanie szersze i głębsze, jest poszukiwaniem źródeł wszystkich naszych ograniczeń (naturalnych i kulturowych), tropieniem mechanizmów tworzenia i sensów utrzymywania jakichkolwiek granic, jest w ostateczności pytaniem o aktualną tożsamość homo sapiens. O tożsamość każdego z nas.

O 24. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej: GRANICE (BOUNDARIES)

Istotą człowieczeństwa są granice, ich ustanawianie, utrzymywanie, kontestowanie i przekraczanie. Niekończącą się grę z nimi rozpoczął Bóg, wyganiając ludzi z Raju tylko za zjedzenie jabłka. Dalej wszystko potoczyło się lotem błyskawicy: codzienna egzystencja, moralność, polityka, obyczajowość, sztuka, etc. – kolejne obszary stawały się bezkresną, często krwawą areną granicomanii i granicofobii. Epopeja budowania, burzenia i przekraczania różnych linii, barier, granic, tabu nadal jest sensem i wyznacznikiem ludzkiej historii i zwykłej codzienności każdego z nas. Proceder jest zawsze ten sam: najpierw granicę wymyślamy, a potem ją unicestwiamy. Wydaje się to oczywistym absurdem. Według Goethe świat idzie do przodu dzięki tym, którzy mu się sprzeciwiają. Czy jednak życie bez granic jest możliwe, skoro jednocześnie ich wytyczanie jest definiowaniem naszej tożsamości i odrębności, pierwszym krokiem ku identyfikacji (indywidualnej, grupowej, narodowej, państwowej, światopoglądowej, religijnej)? Czyż nie powstrzymują nas one przed autodestrukcją? Czy mają aspekt moralny, czy tylko praktyczny? Sztuka jest niezastąpionym poligonem destrukcji granic i kanonów. Wymyślono ją, by bezpiecznie testować przekraczanie nie tylko estetycznych norm i ograniczeń. Zapytajmy więc o „tożsamość” biżuterii, o to jakie granice ją definiują? Estetyczne, funkcjonalne, materialne czy etyczne? Czy można je dowolnie przekraczać, przesuwać, niwelować? Czy wówczas biżuteria będzie biżuterią? Czy jednak istnieją granice, nie tylko w biżuterii, których przekroczyć nie wolno, których przekroczyć się nie da, których przekroczyć nie potrafimy? Zapytajmy także, czy biżuteria potrafi opowiedzieć swoim językiem o innych niż jej własne granicach? Czy może odnieść się do innych dziedzin ludzkiej egzystencji, jak: cielesność, moralność, religia, rzeczywistość społeczna, polityka, państwowość, biznes? Atawistycznie skażeni nieuleczalnym „Rajskim kompleksem”, powszechnie marzymy o życiu bez granic. Żyjemy w czasach, gdy przekraczanie granic nie zna granic. Paradoksalnie, w ten właśnie sposób realizujemy swoje odwieczne pragnienie i potrzebę wolności. Chcemy, aby było jak na początku. Ale czy naprawdę możliwy jest jeszcze powrót do Raju?

W dniach 9-10 kwietnia w odbyły się obrady jury 24. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej BOUNDARIES. Jury w składzie: Sławomir Fijałkowski (Polska), Suska Mackert (Niemcy), Ruudt Peters (Holandia), Zuzanna Skalska (Polska/Holandia), Gisbert Stach (Niemcy), Christoph Zellweger (Szwajcaria) ocenili 605 prac nadesłanych przez 337 artystów z 42 państw, zakwalifikowali na wystawę wybrane z nich oraz przyznali nagrody. Zwycięzców Konkursu poznamy podczas ceremonii wręczenia nagród 16 maja.  

Jury 24. MKSZ GRANICE:

Sławomir Fijałkowski (Polska) – prof. sztuk plastycznych, dziekan Wydz. Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi również Pracownię Designu Eksperymentalnego. Absolwent łódzkiej ASP – Projektowanie Biżuterii, Hochschule für künstlerische und industrielle Gestaltung w Linz – Metall. Stypendysta MKiS, Fundacji Batorego, wiedeńskiej Fudacji Kultur-Kontakt oraz austriackiego Ministerstwa Nauki i Badań. Pracował w wielu uczelniach prywatnych i państwowych. Projektant produktu i biżuterii we współpracy z renomowanymi producentami. Uczestnik ponad 50 wystaw, juror i kurator, autor tekstów i opracowań naukowych, programów dydaktycznych dotyczących współczesnego wzornictwa.

Suska Mackert (Niemcy) – artystka i pedagog. Absolwentka Gerrit Rietveld Academie oraz Instytutu Sandberg w Amsterdamie, Holandia. Kiedyś dziekan Wydziału Biżuterii w Gerrit Rietveld Academy, obecnie dziekan Wydziału Sztuk Pięknych i Biżuterii w ASP w Norymberdze, Niemcy. Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw. Jej prace znajdują się w wielu prywatnych i publicznych kolekcjach, m.in. w: Stedelijk Museum, Amsterdam, Holandia; Schmuckmuseum Pforzheim, Niemcy; Museum of Art Craft, Itami, Japonia.

Zuzanna Skalska (Polska/Holandia) – analityk trendów ds. dizajnu, innowacji i biznesu, pedagog. Absolwentka Design Academy Eindhoven i Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch, Holandia. Wykłada na Uniwersytecie w Eindhoven na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Doradca ds. innowacji i designu dla polskich i holenderskich instytucji rządowych. Pomysłodawczyni i współzalożycielka wyższej szkoły designu – School of Form w Poznaniu. Prelegentka na międzynarodowych konferencjach, prowadzi wykłady i warsztaty na temat trendów dla szkół i biznesu. Autorka serii książek 360˚Trend Reports, nagrodzonych Red Dot Design Awards 2009. Prowadzi blog 360inspiration.nl.

Gisbert Stach (Niemcy) – artysta, projektant biżuterii. Absolwent Fachhochschule Köln, Kolonia, Wydziału Biżuterii, ASP w Monachium, Niemcy. Uczestnik szeregu wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: 15. MKSZ SKANDAL, Galeria Sztuki, Legnica – laureat Grand Prix, 2006. Laureat I nagrody w kategorii Biżuteria Artytyczna, III Międzynarodowa Nagroda Bursztynowa Państw Nadbrzeżnych Morza Bałtyckiego, Ribnitz-Daumgarten, Niemcy, 2013 oraz I nagrody w Amberif Design Award 2011, Gdańsk, 2011.

Christoph Zellweger (Szwajcaria) – absolwent Royal College of Art Londynie. Wykładowca sztuki i projektowania na Hallam University w Sheffield, gdzie założył i prowadzi jedne z pierwszych w Wielkiej Brytanii studia magisterskie w dziedzinie biżuterii i metaloplastyki. Wykładał również w Konstfack Ädellab w Sztokholmie, w ASP w Norymberdze, w Cranbrook Academy of Art w Detroit, a także na Uniwersytecie Nauk Stosowanych i Sztuki w Lucernie, prowadził studia magisterskie z projektowania biżuterii w Royal Academy of Art w Antwerpii. Jest laureatem wielu nagród. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach w Europie i Ameryce Północnej.

Ruudt Peters (Holandia) – absolwent, a potem dziekan Wydziału Biżuterii Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam. Założyciel Opere International Jewellery School, Ravenstein; wykładowca Ädellab, Konstfack University of Arts and Crafts, Sztoklolm, Alchimia Contemporary Jewellery School, Florencja. Recenzent zewnętrzny w uczelniach artystycznych w Norymberdze, Amsterdamie, Providence; prof. wizytujący w Belgii, Finlandii, Michigan. Autor kilkudziesięciu wystaw na całym świecie, laureat wielu nagród, m.in. Nagrody Françoise van den Bosch; Nagrody Herberta Hofmanna, nominowany do Nagrody Harrie Tillie, Stedelijk Museum, Holandia. Prace w kolekcjach m.in.: Cleveland County Museum, Middlesborough (UK); Cooper-Hewitt Museum, Nowy Jork, (USA); Apeldoorns Museum; Hiko Mizuno Art School Collection, Tokio (JP).

Źródło > (tekst, zdjecia) Galeria Sztuki w Legnicy

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3534 dni temu dnia 21/04/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 21, 2015 @ 7:34 pm
  • W dziale: kultura

1 komentarz

  1. Ann pisze:

    Świetny festiwal z niesamowitymi wyrobami, niestety było mi dane uczestniczyć tylko jeden raz, bo mam troszkę daleko, pociąg do nauki języków wywiał mnie aż za ukraińską granicę. Ale jak tylko wrócę stawiam się obowiązkowo :) W ogóle, fajnie byłoby coś takiego zorganizować u naszych wschodnich sąsiadów, wbrew pozorom to całkiem niezły target otwarty na innowacje. Ostatnio czytałam o inicjatywie kilku młodych Ukraińców, promują preferowane platformy dla korepetytorów i uczniów http://kursy-angielskiego-za-granica.pl/poznajcie-ukrainski-start-up-preply . Coś idealnego dla mnie, żeby zarobić troszkę grosza na srebro :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →