schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiedza  >  Current Article

Wygrała konkurs Student – Wynalazca, jedzie do Genewy

Przez   /   14/02/2022  /   No Comments

Agnieszka Krawczyk-Łebek z Katedry Chemii Żywności i Biokatalizy Uniwersytetu Przyrodzniczego we Wrocławiu zdobyła główną nagrodę w konkursie Student-Wynalazca. Doktorantkę doceniono za cykl 38 wynalazków dotyczących nowych glikozydów flawonoidowych, które mogą pomóc w leczeniu chorób nowotworowych, a nawet działać przeciwko wirusowi wywołującemu COVID-19. Nagrodą jest udział w Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Organizowany przez Politechnikę Świętokrzyską konkurs Student-Wynalazca adresowany jest do studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów zostali twórcami lub współtwórcami wynalazku lub wzoru użytkowego. W ostatniej XII edycji zgłoszono do niego aż 103 rozwiązania opracowane przez 141 twórców.
Główną nagrodę zdobyła Agnieszka Krawczyk – Łebek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wraz z opiekunami naukowymi (prof. Edytą Kostrzewą-Susłow, dr Tomaszem Janeczko i dr Moniką Dymarską). Nagrodzono cykl 38 wynalazków dotyczących nowych glikozydów flawonoidowych o potencjalnej aktywności przeciwdrobnoustrojowej, które doktorantka otrzymała na drodze syntezy chemicznej i transformacji mikrobiologicznych.
- Symulacje biologicznego potencjału otrzymanych związków wykazały, że z dużym prawdopodobieństwem (często 90 proc.) posiadają one aktywność przeciwnowotworową, hepato- i kardioprotekcyjną, a kilka z nich wykazuje strukturę umożliwiającą oddziaływanie z białkiem wirusa SARS-CoV-2 zaangażowanym w jego replikację, czyli może działać przeciwko wirusowi wywołującemu COVID-19 – mówi Agnieszka Krawczyk – Łebek i podkreśla, że dotychczasowe badania wskazują, że otrzymane przez nią związki mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie w preparatach farmaceutycznych i kosmetycznych oraz produktach spożywczych.

Wśród uzyskanych przez doktorantkę UPWr nowych związków występują flawonoidy należące do 3 podklas (chalkony, flawanony i flawony) i posiadające podstawniki metylowe lub chlorowe.
- Tego typu związki występują tylko w nielicznych gatunkach roślin, w niewielkich ilościach i nie zostały do tej pory wystarczająco zbadane, choć dostępne badania wskazują na ich duży potencjał m.in. przeciwzapalny i przeciwdrobnoustrojowy. Zastosowanie klasycznej syntezy chemicznej nie pozwala jednak na uzyskanie z zadowalającą wydajnością glikozydów flawonoidowych, będących ich najbardziej biodostępną formą – tłumaczy Agnieszka Krawczyk – Łebek, która znalazła rozwiązanie tego problemu. To właśnie nagrodzony cykl wynalazków.

Doktorantka UPWr pracuje obecnie nad realizacją projektu badawczego w ramach konkursu Preludium, którego celem jest otrzymanie całej puli pochodnych związków flawonoidowych z atomem chloru oraz poddanie ich systematycznej analizie pod kątem właściwości przeciwdrobnoustrojowych. Natomiast podczas zaplanowanego na ten rok wyjazdu z programu Erasmus+ planuje przeprowadzić ocenę właściwości m.in. przeciwzapalnych i przeciwcukrzycowych wybranych związków we współpracy z Uniwersytetem w Porto.
- W kontekście szerzących się na całym świecie chorób cywilizacyjnych i epidemicznych oraz rozprzestrzeniającej się antybiotykooporności wielu szczepów chorobotwórczych bakterii, poszukiwanie nowych, aktywnych biologicznie czynnych związków stało się koniecznością. Jestem przekonana, że otrzymane przeze mnie pochodne flawonoidowe mają duży potencjał do rozwoju nowych leków i suplementów diety – podkreśla.

Już piąty rok z rzędu główna nagroda w ogólnopolskim konkursie Student-Wynalazca trafia do Katedry Chemii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Czwarty raz do zespołu badawczego zajmującego się od kilku już lat syntezą i biotransformacjami związków o strukturze flawonoidowej i steroidowej. Laureatami poprzednich konkursów byli dr Ewa Kozłowska oraz dr Mateusz Łużny – wyjaśnia prof. Edyta Kostrzewa-Susłow z UPWr.

Źródło: UPWr

FOT. UPWR

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1045 dni temu dnia 14/02/2022
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 14, 2022 @ 11:41 am
  • W dziale: wiedza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

6

Ważna debata o edukacji ekonomicznej w Witelonce

Read More →