schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Wspólnik KGHM wyprzedaje akcje w kopalni Sierra Gorda

Przez   /   09/10/2020  /   5 Comments

Japończycy postanowili pozbyć się udziałów w chilijskiej kopalni miedzi Sierra Gorda, którą eksploatują wspólne z KGHM. Spólki koncernu Sumitomo poinformowały polskiego partnera, że wyprzedają wszystkie 45 procent udziałów w tym przedsięwzięciu.

Zarząd KGHM Polska Miedź S.A. poinformował o tym w komunikacie do swoich akcjonariuszy. W środę spółki Sumitomo Metal Mining Co., Ltd., Sumitomo Corporation oraz SMM Sierra Gorda Inversiones Limitada zawiadomiły go o planowanym rozpoczęciu procesu sprzedaży 45 udziałów w spółce joint venture Sierra Gorda SCM oraz o działaniach przygotowawczych mających poprzedzać formalne rozpoczęcie transakcji, w tym planowanym rozpoczęciu działań marketingowych wśród potencjalnych inwestorów.

Czy KGHM Polska Miedź S.A. odkupi udziały od Japończyków i przejmie chilijską kopalnię na wyłączną własność? Z komunikatu do inwestorów wynika, że raczej nie. “Obowiązująca Strategia KGHM Polska Miedź S.A. na lata 2019-2023 nie zakłada zmiany skali zaangażowania Spółki w Sierra Gorda” – podkreślają władze polskiego koncernu. Zaznaczają jednocześnie, że “wszystkie dotychczas prowadzone procesy optymalizacyjne, mające na celu budowę wartości Sierra Gorda, będą kontynuowane” i że te działania przynoszą oczekiwane rezultaty. Sierra Gorda przekroczyła półroczne cele produkcyjne zawarte w budżecie na 2020 r.

Ale jak dotąd chilijska odkrywka generuje wyłącznie koszty. Pierwszych pieniędzy z tego przedsięwzięcia KGHM spodziewa się w roku 2021. Według optymistycznych prognoz w ciągu 25 lat swojego funkcjonowania Sierra Gorda ma przynieść polskiemu właścicielowi ok. 37 mld zł zysków. Herbert With, były prezes KGHM, przekonuje ponadto, że udokumentowanie dwóch bliźniaczych złóż oraz zagospodarowanie rudy tlenkowej wydłuży możliwość działania kopalni do ok. 50 lat i zwiększy zyski do ponad 70 mld. Czyżby Japończycy nie wierzyli w ten interes?

Kopalnia Sierra Gorda została kupiona przez KGHM w 2012 roku, za prezesury Herberta Wirtha, jako część aktywów kanadyjskiej spółki Quadra FNX. Aby przejąć Quadra FNX polski koncern wydał 9,2 mld zł, uzyskanych m.in. ze sprzedaży akcji spółek telekomunikacyjnych Polkomtel i Dialog. Od tego czasu odkrywka na pustyni Atakama jest wspólnym przedsięwzięciem typu joint venture kontrolowanym przez KGHM Polska Miedź (55 procent), Sumitomo Metal Mining (31,5 procent) i Sumitomo Corporation (13,5 procent).

Analitycy giełdowi przewidują problemy w Chile. “Dotychczas mimo większego udziału KGHM, to Sumitomo ze względu na większe kompetencje sprawował zarząd nad obiektem. Sumitomo również był głównym udziałowcem odpowiedzialnym za uruchomienie projektu i jego poprawę efektywności w ostatnich latach. Sygnał, że Sumitomo chce się pozbyć projektu Sierra Gorda jest naszym zdaniem negatywny i może oznaczać, że w krótkim czasie wyczerpały się możliwości szybkiej dalszej poprawy efektywności bez konkretnych nakładów kapitałowych” – pisze Jakub Szkopek, analityk BM mBanku.

FOT. KGHM. POLSKA MIEDŹ S.A.

    Drukuj       Email

5 komentarze

  1. lustrator pisze:

    Dostawy się zakończyły a oczekiwanie na zyski z inwestycji jest zbyt długie więc sprzedają akcje!>>>widocznie oni konczyli KUL razem z toba i nie przewidzieli ze nikt nie musi im kupic tych akcji biedaku.

  2. Legniczanin pisze:

    A miało być tak pięknie….https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/przejecie;quadry;przez;kghm;zmieniaja;nazwe,88,0,1039960.html

    Japończyków interesowała wyłącznie możliwość sprzedaży swojego sprzętu do kopalni w której mieli udziały.

    Dostawy się zakończyły a oczekiwanie na zyski z inwestycji jest zbyt długie więc sprzedają akcje!
    Czasami kupuje się podmioty aby uzyskać dostęp do rynku…, ale tego na WUML nie uczyli!

  3. lustrator pisze:

    dziwne ze w tej Japoni sa tacy durnie jak ci z PO i dodatkowo prywatni.Wiadomym jest ze ty to bys hohoho!

  4. lustrator pisze:

    Dla lustratora…. maseczki, respiratory i żaglówki to malutki pikuś przy tym geszefcie>.no patrzajcie to PO gorsze.Tyle ze miedz to inwestycja zwiazana z ryzykiem dlugoletnim a zakup to oszustwo planowane. Moze wrocic do PISowskich bezsensownych Mozejek wybrancu losu?

  5. Legniczanin pisze:

    To może prokuratura zajmie się inwestycjami KGHM? Pan Wirth może powinien odpowiedzieć za transfer miliardów złotych na mocno nietrafione inwestycje. Pierwsze zyski w 2021? roku a więc po dziewięciu latach od wejścia w już funkcjonujący projekt? To żałosne…..

    Dla lustratora…. maseczki, respiratory i żaglówki to malutki pikuś przy tym geszefcie…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_9756,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Prezydent Legnicy dołoży przedsiębiorcom podatku?

Read More →