Trasę śladami małych i dużych legnickich biznesów już pokonaliśmy. Film omawiający piękną historię i cuda Zakaczawia mamy za sobą. Zatem czas na kolejny Wirtualny Legnicki Spacer Historyczny przygotowany przez Muzeum Miedzi w Legnicy.
Malownicze legnickie budowle i przestrzenie, w których mimo lata karnawał trwa, poznamy oglądając trzeci spacer. Bogactwo ozdób na fasadach legnickich kamienic zaprezentują Łucja Wojtasik-Seredyszyn i Barbara Pietras. Akcenty mitologiczne, historyczne, elementy fauny i flory – jakie sekrety znajdują się na ścianach budowli Rynku i Tarninowa? Co kryją zapisane w murach historie? Zapraszamy na wirtualny spacer już w najbliższą niedzielę (tj.29.08) o godzinie 14.00. Film dostępny będzie na naszej stronie internetowej, Facebooku i kanale YouTube.
Natomiast we wrześniu Konrad Byś, kierownik Działu Historii, zabierze nasz na wycieczkę o tematyce militarnej – „Legnica w objęciach Marsa. Wojsko w życiu miasta do 1914 r.”.
Legnickie Spacery Historyczne zaczęły się dwa lata temu, w 2019 r. W ramach projektu Muzeum Miedzi zorganizowało siedem takich wędrówek, podczas których jego pracownicy odkrywali przed mieszkańcami miasta i regionu szczególne miejsca związane z historią i kulturą Legnicy. Spotkania spotkały się z ogromnym entuzjazmem legniczan.
W 2020 r. spacery były kontynuowane, ale w przestrzeni cyfrowej. Projekt, czyli pięć filmów wyemitowanych w internecie, udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w Sieci”.
Ponieważ wirtualne spacery odniosły sukces, muzeum kontynuuje projekt. Po raz kolejny historycy opowiedzą o zapomnianych miejscach oraz przedstawią nie zawsze znaną historię Legnicy. Podczas pięciu spacerów przybliżą historię niemieckiego i polskiego przemysłu w Legnicy, zabiorą w piękne zakątki Zakaczawia, pokażą urok legnickich kamienic, a także opowiedzą, jakie znaczenia miało wojsko w życiu miasta, natomiast miłośnikom wątków archeologicznych przypomną, jak powstawały okoliczne grodziska. Filmy będą dostępne na naszym muzealnym Facebooku, kanale YouTube oraz stronie internetowej.
Źródło: Muzeum Miedzi w Legnicy
RYC. MUZEUM MIEDZI W LEGNICY