Akcjonariuszom KGHM udało się dokończyć walne zgromadzenie przerwane przed dwoma tygodniami na wniosek Skarbu Państwa. Tym sposobem spółka od dziś ma nowy zarząd i nową radę nadzorczą. Podjęto też decyzję, by cały zysk za ubiegły rok (ponad 1,3 mld zł) został w firmie. Dywidendy, wyjątkowo, nie będzie.
Agnieszka Winnik-Kalemba, Janusz Marcin Kowalski, Marek Pietrzak, Jarosław Janas, Leszek Banaszek, Bartosz Piechota, Andrzej Kisielewicz, Józef Czyczerski, Ireneusz Pasis i Bogusław Szarek. To 10 osób powołanych w skład nowej rady nadzorczej KGHM przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Sześciu pierwszych reprezentuje Skarb Państwa, Kisielewicz – PZU Złota Jesień, a Czyczerski, Pasis i Szarek -załogę.
Połowa składu to nowi ludzie. W radzie nadzorczej poprzedniej kadencji zasiadali Agnieszka Winnik-Kalemba, Janusz Marcin Kowalski, Marek Pietrzak (wszyscy troje są prawnikami) oraz związkowcy z Solidarności Józef Czyczerski i Bogusław Szarek.
Leszek Banaszak jest dyrektorem Departamentu Energii Odnawialnej, Rozproszonej i Ciepłownictwa w Ministerstwie Energii, które w imieniu Skarbu Państwa sprawuje nadzór nad KGHM. Bartosz Piechota, ekspert Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej, jest prawnikiem. Jarosław Janas prowadzi kancelarię adwokacką we Wrocławiu. Andrzej Kisielewicz to były matematyk, były działacz Solidarności Walczącej.
Wraz z zatwierdzeniem przez ZWZA sprawozdania finansowego za 2017 rok i udzieleniem absolutorium wygasła kadencja dotychczasowego zarządu KGHM w składzie: Rafał Pawełczak (prezes), Stefan Świątkowski i Ryszard Jaśkowski (wiceprezesi). Z dniem dzisiejszym zarządzanie spółką przejmuje wyłoniony w postępowaniu konkursowym zarząd w składzie Marcin Chludziński (prezes), Katarzyna Kreczmańską – Gigol (wiceprezes ds finansowych), Radosław Stach (wiceprezes ds produkcji).
Podczas ZWZA większością głosów podjęto uchwały o zatwierdzeniu sprawozdań spółki za ubiegły rok, o udzieleniu absolutorium członkom kończącego kadencję zarządu KGHM i o udzieleniu absolutorium członkom starej rady nadzorczej. Przeciwko wszystkim tym decyzjom konsekwentnie głosowała przedstawicielka akcjonariusza Krzysztofa Łobesa. Za każdym razem zgłaszała też do protokołu sprzeciw, co może wskazywać na zamiar zaskarżenia podjętych dziś uchwał ZWZA do sądu.
Nie przeszła propozycja drobnego akcjonariusza Jana Akielaszka, by 1 mln zł z zysku KGHM przekazać do Instytutu Metali Nieżelaznych w Katowicach na badania nad miedzią emaliowaną. Zdaniem Akielaszka to produkt, dzięki któremu KGHM mógłby w przyszłości znacznie zwiększyć swe zyski.