POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Swoja energia, więcej złomów. Zmiany w strategii KGHM

Przez   /   20/12/2018  /   No Comments

Rada nadzorcza KGHM Polska Miedź S.A zatwierdziła zaktualizowaną strategię spółki na lata 2019 – 2023. Wśród przyjętych założeń są m.in. zwiększenie do 35 proc. udziału złomów w produkcji hutniczej  oraz zaspokojenie połowy zapotrzebowania KGHM na energię z własnych źródeł i  odnawialnych źródeł energii w ciągu najbliższych 11 lat. Ma też wzrosnąć przerób rudy w chilijskiej Sierra Gorda – największej zagranicznej kopalni koncernu.   

To kolejna aktualizacja strategii przyjętej pod koniec prezesury Herberta Wirtha, w 2015 roku. Wymusił ją szereg czynników, m.in. megatrendy wpływające na branżę wydobywczą,  w tym przełom technologiczny, zmiany demograficzne i społeczne, niedobór zasobów naturalnych, zmiany klimatyczne, nowy układ sił wśród globalnych gospodarek i szybka urbanizacja. Zaszła również potrzeba nowego wyboru priorytetów i dostosowania procesu inwestycyjnego do możliwości finansowych spółki.

Nowy dokument mocno akcentuje ambitne hasła: przemysł 4.0 (czyli przemysł oparty na integracji ludzi oraz cyfrowo sterowanych maszyn z internetem i technologiami informatycznymi), robotyzacja,  digitalizacja, elektromobilność, produkcja proekologiczna.

Najważniejsze cele to utrzymanie efektywnej kosztowo produkcji krajowej oraz zagranicznej, zwiększenie efektywności i elastyczności Grupy Kapitałowej KGHM w ramach aktywów polskich i zagranicznych oraz poprzez działalność innowacyjną, zpewnienie długookresowej stabilności finansowej oraz wypracowanie mechanizmów wspierających dalszy rozwój, wdrażanie rozwiązań systemowych ukierunkowanych na wzrost wartości GK KGHM. Wszystko to ma się odbywać w oparciu o ideę zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa. Spółka chce też wzmacniać swój wizerunek firmy odpowiedzialnej społecznie.

Konkrety? W okresie od roku 2019 do roku 2023 krajowa produkcja górnicza ma zostać utrzymana na poziomie 450 tys. ton miedzi w urobku przy średniorocznym koszcie C1 nie wyższym niż 3800 USD/tonę. W tym samym czasie średnioroczna produkcja hutnicza w Polsce powinna wynosić 540 tys. ton rocznie. Kopalnia Sierra Gorda od roku 2020 ma przerabiać co najmniej 130 tys. ton rudy dziennie (czyli o ok. 20 tys. ton więcej niż obecnie). Ale – uwaga! – rozważane jest wstrzymanie produkcji w kopalni Morrison w Sudbury. Jej przyszłość zależy od układu warunków makroekonomicznych i geologiczno-górniczych. Strategia zakłada, że KGHM będzie elastycznie reagował na zmieniającą się sytuację.

Do 2030 roku spółka chce stworzyć warunki pozwalające oprzeć aż 35 proc produkcji hutniczej na wsadach obcych, w tym złomach. To interesująca informacja dla załogi Huty Miedzi Legnica, gdzie KGHM stawia nowy piec wychylno-topielno-rafinacyjny (WTR) przystosowany do przerobu złomów miedzianych. Znaczenie legnickiego zakładu będzie rosnąć.

Zaktualizowana strategia stawia też na wzrost udziału wysokoprzetworzonych produktów miedziowych (drutu OFE-Cu, granulatu OFE-Cu oraz produktów końcowego zastosowania) w ogólnej sprzedaży do poziomu 10 proc na koniec 2030 roku.

Za 11 lat połowa zapotrzebowania KGHM na energię elektryczną ma pochodzić z własnych źródeł i Odnawialnych Źródeł Energii.To znacząco wpłynie na obniżkę kosztów produkcji miedzi.

Będą rosnąć wydatków na innowacje i prace badawczo-rozwojowe (do poziomu 1 proc. przychodów KGHM Polska Miedź S.A. w 2023 roku).Nacisk ma zostać położony głównie na te dziedziny badań, które mogą pomóc sprostać wyzwaniom dotyczącym głównego ciągu technologicznego, bo górnicy będą musieli schodzić po miedź coraz niżej i coraz trudniej będzie im zapewnić odpowiednie warunki do pracy.

Władze KGHM będą dążyć do zapewnienie stabilności finansowej spółek Grupy Kapitałowej KGHM działających w Polsce w oparciu o ich własną działalność od 2022 roku. Zarząd chce zadbać o poprawę wskaźnika wypadków przy pracy o jedną piątą. Zależy mu na zaangażowaniu i satysfakcji pracowników. Zakłada też prowadzenie budżetu partycypacyjnego na poziomie 20 proc odliczeń na darowizny z podatku od niektórych kopalin do 2020 roku.

FOT. KGHM.PL

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Złotoryja. Powiatówka przez Gierałtowiec ma nowy asfalt

Read More →