Głosami 22 radnych Waldemar Krzystek – reżyser m.in. “Małej Moskwy” i “Fotografa” – został dopisany do grona Honorowych Obywateli Miasta Legnica. Zapadły też decyzje o tegorocznych laureatach Nagrody Miasta Legnica (dla artysty plastyka Henryka Bacy i Młodzieżowego Klubu Sportowego “Ikar”) i odznakach “Zasłużony dla Legnicy”.
Waldemar Krzystek nie tylko urodził się w Legnicy, ale też opowiada w swych filmach legnickie historie. To dzięki jego “Małej Moskwie” (Złote Lwy 33. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) cały kraj poznał tragiczną historię Lidii Novikowej – Rosjanki, która zakochała się w Polaku. Krzystek nakręcił również psychologiczny kryminał “Fotograf”, przywołujący mroczne wspomnienie czasów, kiedy w Legnicy stacjonowała Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej. O Legnicy z pierwszych lat po wojnie traktował film “W zawieszeniu”, którym debiutował w 1987 roku. Rodzinne miasto jest scenerią polsko-francuskiego dramatu psychologicznego “Zwolnieni z życia”, zrealizowanego przez Waldemara Krzystka w 1992 roku.
Krzystek chętnie bywa w Legnicy, a Legnica jest dumna z jego dokonań. W 2009 roku na wniosek prezydenta Tadeusza Krzakowskiego radni przyznała mu Nagrodę Miasta Legnica w wysokości 15 tys. zł. Z honorowym obywatelstwem, przyznanym tym razem, nie łączą się żadne finansowe profity.
Tylko Jan Szynalski nie zagłosował za uhonorowaniem Krzystka w ten sposób (chwilę wcześniej wyszedł z sali obrad). Cała reszta radnych była zgodna, że reżyser zasługuje na takie wyróżnienie. Bez swarów wybrano też tegorocznych laureatów Nagrody Miasta Legnica. Po 10 tys. zł dostaną Młodzieżowy Klub Sportowy “Ikar” oraz legnicki malarz, grafik i rzeźbiarz Henryk Baca – autor obrazów, rzeźb i witraży m.in. z kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. znajduje się sześć osób oraz trzy instytucje. Odznaki “Zasłużony dla Legnicy” jednomyślnie przyznano Józefowi Dzbanuszkowi (kierownikowi legnickiej Placówki KRUS), Kazimierzowi Hałaszyńskiemu (byłemu radnemu), pośmiertnie Krzysztofowi Kobylakowi (choreografowi Zespołu Pieśni i Tańca „Legnica”), Julii Korytowskiej (z Polskiego Związku Niewidomych), Piotrowi Kowalakowi (szefowi klubu szachowego Miedź Legnica), księdzu Romanowi Raczakowi (proboszczowi parafii Podwyższenia Krzyża Świętego), Dariuszowi Rzoncy (dyrygentowi chóru Madrygał) oraz Związkowi Sybiraków w Legnicy i Hucie Miedzi Legnica.
FOT. PIOTR KANIKOWSKI