POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

W Legnicy powstał pierwszy w Polsce miedziany mural

Przez   /   05/05/2021  /   No Comments

Dedykowany pracownikom, malowany miedzią i ekologiczny. Niezwykły mural można podziwiać w Legnicy na fasadzie budynku KGHM ZANAM przy ul. Złotoryjskiej. Najpiękniej wygląda na godzinę przed zachodem słońca. Mieni się na złocisto miedziano, a miedź nabiera głębokiego czerwonego koloru.

– Mural jest oszczędny w formie, ale w symboliczny sposób odzwierciedla tożsamość Zagłębia Miedziowego i KGHM. Odnosi się do naszych dwóch najważniejszych zasobów. Pracownicy to największy kapitał firmy, a ich sylwetki są namalowane farbą z zawartością miedzi. To surowiec przyszłości i największe dobro Zagłębia Miedziowego – mówi Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji w KGHM.

Czerń i miedź – historia i przyszłość

Wyjątkowy mural powstał z okazji jubileuszu 60-lecia KGHM jako wyraz podziękowania pracownikom i mieszkańcom za trud włożony w budowanie potęgi miedziowego giganta. Na powierzchni blisko 190 m2 ukazano sylwetki pracowników Spółki. Wizerunki postaci (m.in. hutnika, górnika, geologa, ratownika), maszyn oraz symbole nowych technologii tworzą wyjątkowy kolaż, wpisany w kształt głowy górnika. Do stworzenia tego wielkoformatowego obrazu o historii i przyszłości Zagłębia oraz KGHM użyto tylko dwóch kolorów: czerni i miedzi. Czarne tło odnosi się do barw górniczych i symbolizuje ciemność podziemi kopalni, to także kolor z galowego stroju górnika. To symbol ciężkiej i odpowiedzialnej pracy ludzi, którzy zbudowali potęgę Polskiej Miedzi.

Drugi kolor muralu to barwa miedzi. Nawiązuje do pracy hutników i samego surowca. Odkrywając złoża miedzi, Jan Wyżykowski i jego zespół odmienili los tej części Dolnego Śląska. Miedź zmieniła życie kolejnych generacji mieszkańców Zagłębia Miedziowego. To także surowiec przyszłości. Jest wykorzystywany m.in. w medycynie, turbinach wiatrowych, elektromobilności. To podstawa wielu technologicznych innowacji sprzyjających transformacji energetycznej i zrównoważonemu rozwojowi.

Innowacyjny i ekologiczny

Artyści tworzący czarno – miedziany mural sięgnęli po prekursorskie rozwiązania, odnosząc się także do innowacyjności KGHM – To jedyny na świecie mural wykonany płynną miedzią. Aż 100 m2 jest pokrytych farbą z tym metalem – zdradza autor projektu, Łukasz Bieniek z IDEAMO. – Pomysł na murale malowane miedzią to nasz oryginalny koncept. Największy wyróżnik spośród murali, jakie powstają na świecie. Z kolei czarne tło, to farba antysmogowa. To naprawdę wyjątkowe połączenie – tłumaczy artysta.

100 m2 farby antysmogowej na muralu oczyszcza tyle powietrza, ile dziewięćdziesiąt drzew. Ekologiczna farba na budynku KGHM ZANAM to nawiązanie do strategii KGHM, w której jednym z filarów jest ekologia. W bliskim sąsiedztwie muralu znajduje się pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0.

Wykonanie muralu było dużym wyzwaniem logistycznym. Najpierw artyści przygotowali specjalny szablon w skali 1:1, a przez kolejny tydzień nanosili farbę na 190 m2 ściany.

Z okazji trwającego w tym roku jubileuszu 60-lecia, Spółka planuje przygotowanie cyklu podobnych murali także w innych miejscowościach, w których prowadzi działalność – Chcemy w ten sposób podziękować mieszkańcom, którzy razem z nami tworzą Zagłębie Miedziowe – dodaje Lidia Marcinkowska-Bartkowiak.

Źródło: KGHM Polska Miedź S.A.

FOT. KGHM POLSKA MIEDŹ S.A.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2024_CW_CHÓR_NABÓR ver 6

Wielonka zaprasza chętnych do chóru akademickiego

Read More →