Sanepid ostrzega mieszkańców ulic Piastowskiej i Rycerskiej przed laseczkami zgorzeli gazowej, które pojawiły się w tej części miejskiego wodociągu. LPWiK płucze sieć, by wyeliminować zagrożenie. Do tego czasu, wodę można spożywać lub używać do mycia tylko po uprzednim przegotowaniu.
Ostrzeżenie dotyczy mieszkańców ul. Rycerskiej na odcinku od ul. Piastowskiej do ul. Ściegiennego oraz ul. Piastowskiej na odcinku od ul. Rycerskiej do ul. Ściegiennego. Bez przeszkód mogą używać wody kranowej do celów sanitarnych, np. spłukiwania toalet. Ale sanepid przestrzega przed piciem jej bez przegotowania. Tylko przegotowana nadaje się również do mycia owoców czy warzyw, szczotkowania zębów, mycia ciała,
Clostridium perfringens to laseczki zgorzeli gazowej, odpowiedzialne za zgorzel gazową, czyli martwicy mięśni lub tkanki łącznej z wytworzeniem gazu – groźnej choroby, która nie leczona prowadzi do śmierci. W tym przypadku jednak nie zachodzi taka możliwość – ilości bakterii są szczątkowe. Taka ilość nie zagraża zdrowym organizmom. Organizmy znacznie osłabione teoretycznie mogłyby odczuwać drobne dolegliwości żołądkowo- jelitowe. Jak informuje Jacek Watral, powiatowy inspektor sanitarny, publikując ostrzeżenie dla mieszkańców i zarządzając płukanie sieci Sanepid dmucha na zimne.
Intensywne płukanie sieci, które przeprowadza Legnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, ma wyeliminować bakterię. Spółka ma też natychmiast ustalić przyczynę zamieszania.
Zagrożenie wywołało stwierdzenie podczas rutynowego badania z 3 czerwca 15 jednostek Clostridium perfringens w próbce wody z ul. Rycerskiej. Przeprowadzono kolejne kontrole w tym rejonie i odkryto obecność bakterii także w pobranych wczoraj próbkach z hydrantu przy ul. Rycerskiej (7 jednostek w 100 ml), z Przychodni Familijnej na ul. Rycerskiej 15/1b (1 jednostka w 100 ml) oraz z Legnickiej Biblioteki Publicznej na ul. Piastowskiej 22 (1 jednostka w 100 ml). W pobranej w tym samym dniu próbce wody z punktu przy ul. Przemysłowej 5 nie stwierdzono zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Również jakość wody w pozostałych próbkach spełniała, w badanym zakresie monitoringu kontrolnego, wymagania określone dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.