JOB
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Ubezpieczenie OC – co trzeba o nim wiedzieć? Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert?

Przez   /   06/04/2020  /   No Comments

Posiadanie samochodu lub innego pojazdu mechanicznego wiąże się nierozerwalnie z ubezpieczeniem OC – ale co to właściwie jest? Czy każdy musi je mieć i co z nim zyskuje? Jak znaleźć najkorzystniejsze?

Ubezpieczenie OC – o co chodzi?

OC komunikacyjne (https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/) jest obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jeśli jesteś właścicielem samochodu osobowego, ciężarówki, motocykla lub innego pojazdu, musisz mieć OC. Dzięki niemu podlegasz ochronie od odpowiedzialności zarówno w związku z ruchem, jak i postojem ubezpieczonego pojazdu.

Nie musisz się zatem martwić, że koszty odszkodowania będziesz musiał ponosić z własnej kieszeni. Zrobi to Twój ubezpieczyciel maksymalnie do kwoty ustalonej w umowie, co gwarantuje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Określone tam sumy gwarancyjne dotyczące jednego zdarzenia (bez względu na liczbę poszkodowanych) wynoszą odpowiednio:

  • nie mniej niż równowartość w złotych 5 210 000 euro w przypadku szkód osobowych,
  • nie mniej niż równowartość w złotych 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu. 

Czy zakres OC może się różnić?

Zakres ubezpieczenia OC jest uregulowany ustawowo – w każdej firmie ubezpieczeniowej obowiązuje ten sam – i obejmuje szkody będące następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Wybierając OC, kierowcy najczęściej będą się zatem kierować ceną. Wyjątkiem są sytuacje, gdy wraz z nim chcą nabyć dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, bo ich zakres może być różny, a wówczas cena niekoniecznie stanowi najistotniejszy czynnik.

Czy poniosę karę za brak OC? 

TAK. Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe, a jego brak będzie skutkował karą uzależnioną od rodzaju pojazdu (najmniej zapłacą właściciele motocykli, najwięcej samochodów ciężarowych), okresu bez ubezpieczenia i wysokości minimalnego wynagrodzenia brutto w danym roku.

Ile zapłacę na ubezpieczenie OC?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ kwota ubezpieczenia zależy od różnych czynników. Zaliczamy do nich m.in.:

  • historię ubezpieczenia,
  • wiek kierowcy lub właściciela pojazdu,
  • miejsce zamieszkania,
  • parametry techniczne pojazdu.

Na ich podstawie towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają wysokość składki, a te mogą się diametralnie różnić. Dla przykładu najtańsze OC zakupione w lutym 2020 roku na mubi.pl udało się otrzymać właścicielowi Fiata 126p – wyniosło zaledwie 273 zł. Średnia cena dla użytkowników porównywarki w tym miesiącu to jednak 828 zł. Wahania w kwotach dla poszczególnych kierowców są więc bardzo duże i nawet korzystanie z popularnych sposobów na obniżenie cen (jak współwłasność pojazdu) nie gwarantuje uzyskania najniższej oferty.

Jak znaleźć najkorzystniejsze OC?

Z pomocą przychodzi porównywarka ubezpieczeń mubi.pl, sprawiając, że oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale też mnóstwo czasu. Dzięki niej unikniesz żmudnego przeglądania i zestawiania ofert różnych ubezpieczycieli na własną rękę – kalkulator OC AC Mubi zrobi to za Ciebie, w jasny sposób przedstawiając najkorzystniejsze propozycje. Dlaczego warto z niego skorzystać?

  • Cenę ubezpieczenia uzyskasz nawet w 3 minuty;
  • wystarczy podać podstawowe dane – bez imienia, nazwiska, numeru PESEL czy telefonu;
  • oferty wielu ubezpieczycieli znajdziesz na jednej stronie;
  • możesz kupić ubezpieczenie online;
  • zawsze możesz liczyć na telefoniczną pomoc eksperta;
  • nie musisz decydować się od razu – do zapisanych kalkulacji można wrócić w dowolnej chwili. 

Ubezpieczenie OC na mubi.pl w trzech krokach

Szukanie najtańszego ubezpieczenia OC samochodu nie musi być skomplikowane. Wystarczą trzy proste kroki.

  1. Podaj kilka informacji – wypełnij formularz, odpowiadając na pytania dotyczące m.in. marki i modelu samochodu.
  2. Poczekaj na wyniki – ok. 30 sekund po wysłaniu wniosku pojawi się lista ofert, którą możesz posortować tak, by było Ci najwygodniej.
  3. Wybierz ofertę dla siebie – możesz kupić ubezpieczenie online, płacąc przelewem lub za pomocą szybkich płatności.

Pamiętaj, że kupując OC online, masz prawo do odstąpienia od umowy. Jeśli jesteś konsumentem, przysługuje ci ono w ciągu 30 dni od zawarcia umowy.

Czy cena za ubezpieczenie OC może się zmienić?

Raz ustalona cena za OC nie jest wcale kwotą stałą, a jej wysokość jest uzależniona od wielu czynników. Możliwa jest zarówno sytuacja, w której otrzymasz zniżkę na ubezpieczenie, jak i odwrotna, gdy cena wzrośnie. Pierwsza wymaga niestety cierpliwości, bo zniżki (najczęściej 10%) przyznawane są zwykle za każdy rok bezszkodowej jazdy. Trudno je więc zdobyć, za to znacznie łatwiej stracić, bo za każdą wyrządzoną szkodę z OC różne zakłady ubezpieczeń mogą naliczyć inną zwyżkę.

W takiej sytuacji warto pamiętać, że umowę ubezpieczenia OC zawiera się na 12 miesięcy i można ją wypowiedzieć – na przykład wtedy, gdy w porównywarce znajdziesz korzystniejszą ofertę innej firmy.

Oszczędność na OC – czy to możliwe?

Tak, na ubezpieczeniu OC można zaoszczędzić i wcale nie wymaga to skomplikowanych działań. Co możesz zrobić?

  1.   Zacznij od sprawdzenia ofert w porównywarce mubi.pl – różnice w cenach u poszczególnych ubezpieczycieli mogą być naprawdę znaczące, a zakres OC jest zawsze ten sam.
  2.   Postaw na bezpieczną jazdę – rok bez zgłoszonej szkody z OC równa się zniżkom, z kolei szkody będą generować zwyżki.
  3.   Wybierz odpowiedni samochód – zakup używanego auta może oznaczać możliwość czasowego korzystania z OC poprzedniego właściciela, a parametry techniczne auta mogą wpłynąć na cenę ubezpieczenia.
  4.   Zastanów się nad współwłasnością – zwłaszcza jeśli jesteś młodym kierowcą, zniżki drugiego właściciela mogą być dla ciebie korzystne.
  5.   Sprawdź, czy nie opłaca Ci się zakup OC w pakiecie – możliwe, że jednoczesny zakup OC i AC będzie bardziej opłacalny.
    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

pexels-squared-one-361277527-17210066

Co przygotowuje Muzeum Miedzi na ferie zimowe?

Read More →