Niemrawo przebiega głosowanie mieszkańców nad Legnickim Budżetem Obywatelskim. W ratuszu – jednym z siedmiu punktów, gdzie można poprzeć projekty dotyczące Starego Miasta – od poniedziałku swojego wyboru dokonało zaledwie 12 osób. Ale – jak zapewnia Arkadiusz Rodak, rzecznik prezydenta – gdzie indziej jest lepiej. W szkołach i przedszkolach w urnach leży już po kilkadziesiąt głosów.
Niektórzy autorzy wniosków zgłoszonych do LBO sami próbują wpłynąć na frekwencję. Na mieście można zobaczyć odbite na ksero plakaty apelujące o poparcie dla placu zabaw przy ul. Młynarskiej. Na Facebooku powstał profil Podworko Lca, zachęcający mieszkańców dzielnicy Fabryczna do głosowania na rewitalizację podwórka pomiędzy ulicami Żwirki i Wigury, Senatorską i Jagiellońską. Maciej Kupaj ze Stowarzyszenia EuroLegnica gdzie może promuje pomysł odbudowania zdewastowanej wioski słowiańskiej na osiedlu Kopernik.
Z sondy na oficjalnej stronie Legnickiego Budżetu Obywatelskiego można się zorientować, na jakie poparcie mogą liczyć poszczególne wnioski. Ale głos oddany przez komputer przy przyznawaniu pieniędzy nie będzie się liczył. Jeśli mieszkańcy chcą 200 tysięcy złotych na plac zabaw, miejsce spotkań, siłownię, parking, chodnik czy inną inwestycję w swojej okolicy, to muszą się ruszyć z domu, pójść do któregoś z wyznaczonych puntów głosowania, wypełnić kartę i wrzucić ją do urny.
Głosowanie potrwa do 21 października. Punkty do głosowania są czynne w dni powszednie w godz. 8-18, a w sobotę i niedzielę od godz. 10 do 14. Każdemu z głosujących przysługuje 5 punktów, które może dowolnie rozdzielić pomiędzy propozycje, które mu się najbardziej podobają. Wolno wszystkie oddać na jeden projekt, albo podzielić je według swego uznania na dwa, trzy, cztery lub pięć wniosków. Na podstawie wyników głosowania do 30 października przygotowana zostanie lista rekomendowanych projektów do realizacji w 2014 roku dla każdego obszaru.
Pula, którą prezydent Tadeusz Krzakowski przeznaczył na te edycję LBO wynosi 2 miliony złotych. Aby żadna dzielnica nie czuła się pominięta, miasto zostało podzielone na 10 obszarów i każdy z nich ma do zagospodarowania 200 tys. zł. W danym obszarze głosować mogą tylko zamieszkujący go mieszkańcy.
Szczegółowy podział na obszary, wykaz biorących udział w LBO projektów i listę puntów do głosowania znajdziesz TUTAJ.