schronisko
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Tej jesieni ruszy Sudecka Zagroda Edukacyjna

Przez   /   10/07/2014  /   No Comments

Na wyświetlonym w powietrzu trójwymiarowym obrazie kuli ziemskiej będzie można śledzić rozkład oceanów i pływy wód. W innej sali ma wybuchać wulkan. Pierwsza ekspolzja już blisko. I pierwsza powódź w miniaturze, którą będzie można obserwować z bliska. Z pomocą naukowców z różnych stron Polski mieszkańcy Dobkowa kończą szykować miejsce, które będzie turystycznym hitem Dolnego Śląska.

O powstającej w Dobkowie Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej mówi się, że to bedzie takie Centrum Nauki Kopernik w miniaturze, na skromniejszą, wiejską skalę. Ale Ewelina Rozpędowska ze Stowarzyszenia Partnerstwo Kaczawskie śmieje się: – Centrum musiało kosztować ogromne pieniądze. My mieliśmy tylko 3 miliony złotych – mówi.

Na początku kupili zapuszczone gospodarstwo z budynkami z XIX wieku. Myśleli o innym, z domem szachulcowym, ale okazało się za drogie. Choć i w tej zagrodzie dostrzegli bardzo charakterystyczną dla tutejszej architektury konstrukcję: opaskę z piaskowca, mur z łupków. Kiedyś takie budynki stanowiły o specyfice sudeckiego krajobrazu. Zniknęły z niego niemal zupełnie.

W 2013 roku ruszyli z remontem, który obecnie ma się ku końcowi. Jeśli nic nieprzewidzianego się nie wydarzy, tej jesieni Sudecka Zagroda Edukacyjna rozpocznie działalność.  Będzie bazą dla zielonych szkół, ze schroniskiem i gotowym programem zajęć, otwartą jednocześnie na indywidualnych turystów, zwykłe rodziny, zorganizowane grupy dorosłych czy dzieci.

Bawiąc się i eksperymentując, korzystając z nowoczesnej technologii umożliwijącej np. wyświetlanie trójwymiarowych hologramów, goście zagrody będą poznawać procesy, które ukształtowały krajobraz Sudetów i zdecydowały o jego georóżnorodności. Ponieważ Dobków leży w sercu Krainy Wygasłych Wulkanów, szczególny nacisk zostanie położony na przekazywanie wiedzy o wulkanizmie. W zaciemnionej sali z dobrym nagłośnieniem i innymi realistycznymi efektami będzie można przeżyć wybuch wulkanu. W innej stanie platforma imitująca trzęsienie ziemi.  Specjalny model pokaże wpływ regulacji rzek na wystepowanie powodzi. Nawet plac zabaw – z piaskiem i wodą – będzie miał charakter eukacyjny.  Skupiając jak w soczewce niepowtarzalne walory tej części Polski, zagroda chce szerzyć ekofilozoficzne spojrzenie na świat, uczyć dzieci i dorosłych szacunku do przyrody oraz odpowiedzialnego korzystania z jej dóbr.

 

- W całym budynku charakteru nie zmieni jedno pomieszczenie: ciemna kuchnia ze starym piecem chlebowym, gdzie zamierzamy prowadzić warsztaty kulinarne – opowiada Ewelina Rozpędowska.

Niezbędnym zapleczem dla tych warsztatów będzie tradycyjny ogród, w którym dzieci znajdą uprawiane ekologicznie warzywa i zioła. Przed wypróbowaniem jakiegoś mającego kilkadziesiąt lub kilkaset lat przepisu, trzeba więc będzie pobuszować wśród grządek.

W ramach projektu “Sudecka Zagroda Edukacyjna. Jak ekofilozofia wraca na wieś”  za 630 tys. zł z Europejskiego Obszaru Gospodarczego remontowany jest drugi budynek, w którym w sposób modelowy chronione będą rzadkie gatunki zwierząt jak np. sóweczki czy nietoperze, a także cała masa owadów. Działania w Dobkowie wspiera finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Także Wojewódzki Funduesz Ochrony Środowiska, który udzielił dotacji i pożyczki, oraz gmina Świerzawa, która poręczyła tę pożyczkę. Zapaleńcom z Partnerstwa Kaczawskiego pomaga Izba Rolnicza w Jaworze i Legnicy. Pomoc merytoryczną zapewnia społeczna rada naukowa przy Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej, gromadząca autorytety z różnych uczelni w Polsce. Podczas pierwszego Spotkania Filantropów Kaczawskich zebrano 9737 złotych – posłużyły jako wkład własny, niezbędny by starać się o fundusze norweskie.

FOT. EKOMUZEUM DOBKÓW/ VILLAGRETA.PL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3838 dni temu dnia 10/07/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 16, 2014 @ 8:56 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

Są pieniądze na kontynuację “Filharmonii w Królewskiej”

Read More →