Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Sztuka współczesna to nie poklepywanie po plecach

Przez   /   21/02/2014  /   No Comments

Sztuka, lekko mierząc, już sto lat temu równouprawniła brzydotę, okrucieństwo, a niedoskonałość człowieka i ciemne strony życia na stałe wprowadziła w repertuar tematów systematycznie podejmowanych przez twórców wszelkich.W efekcie lakoniczne ?sięganie do nowych środków wyrazu? przez artystę oznaczać może, że spektakl, wystawa, performens czy koncert zupełnie przejdą oczekiwania odbiorców, zaszokują ich, a nawet oburzą czy obrażą. Jednak duża część konsumentów wydarzeń kulturalnych przywykła już do niełatwego języka współczesnej sztuki, a nawet sobie go ceni.
Potwierdzają to kuratorzy z Galerii Sztuki, którzy zdecydowali się na odważną prezentację ?Głuchy krzyk? Kacpra Piskorowskiego. Wystawa przedstawia 10 wielkich assamblaży, wykonanych na blachach z użyciem prętów, łańcuchów, sznurów, szmat, części klatek oraz narzędzi oprawców. Gdzieniegdzie dostrzec można szczątki zwierząt ? fragmenty małych czaszek, kości, opierzonego szkieletu, kępy futra. Z obrazów ?sączy się? posoka. Całość wzbogaca instalacja oraz praca wideo-art, nawiązujące do bestialskiego traktowania zwierząt zabijanych na skalę masową dla mięsa. Ekspozycja wzbudziła duże zainteresowanie, frekwencja dopisuje, a autor i jego prace zbierają słowa uznania.
Oczywiście nie padają słowa, że wystawa jest piękna czy zachwycająca, ale słyszymy, że kimś wstrząsnęła, komuś otworzyła oczy, ktoś się popłakał, a ktoś inny zastanowił nad tym, jak żył przez ostatnie kilka lat ? komentuje kuratorka wystawy. Takie jest właśnie zadanie tej prezentacji, ma uderzyć jak obuchem, postawić widza przed kłopotliwym faktem, dać mu do myślenia. Sztuka współczesna to nie poklepywanie po plecach ? dodaje Justyna Teodorczyk.
Nie jest to jednak oczywiste dla każdego. Twórczość odwołująca się do negatywnych uczuć nadal bywa traktowana jako ?zła?, niewartościowa w odniesieniu do tego co piękne (i ?dobre?). A przecież już w baroku i romantyzmie emocje zawarte na wykrzywionych grymasem twarzach i sztucznie powyginane ciała namalowanych postaci brały górę nad piękną, zrównoważoną i wysublimowaną formą rodem z poprawnego renesansu.
Aktualna oferta Galerii Sztuki uwzględnia jednak wszystkie gusta. Dla przeciwwagi ciężkiej w wymowie wystawy Kacpra Piskorowskiego przy pl. Katedralnym, w Galerii Ring obejrzeć można optymistyczne i bardzo kolorowe malarstwo Marii Rogali, hołdujące tradycjom polskiego koloryzmu.
Obie wystawy można bezpłatnie oglądać do 2 marca włącznie.

GSz.

 

 

FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3959 dni temu dnia 21/02/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 21, 2014 @ 4:05 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

470237142_1110498447534363_2831267108561525154_n

Legnicka Książka Roku 2023: “Tadeusz Gumiński”

Read More →