„Dziwne przypadki z życia Agatki” przedstawi w czwartek 11 maja na legnickiej Scenie Gadzickiego Szkoła Czarodziejów Wyobraźni. To najmłodsza z grup warsztatowych działających w ramach Klubu Gońca Teatralnego. W jej zajęciach uczestniczą dzieci w wieku 6-9 lat. Początek przedstawienia o godz. 16.00. Wstęp wolny.
Spektakl jest efektem cotygodniowych zajęć, które z dziećmi od września ub. roku prowadzili w legnickim teatrze, we współpracy z miejscowym Stowarzyszeniem Inicjatyw Twórczych, Aleksandra Lesiak i Tomasz Baran. Obejrzymy przygody z kilku miesięcy życia dorastającej dziewczynki, historie wyjęte z pamiętnika tytułowej bohaterki, które zainscenizowane zostaną na teatralnej scenie. Będzie na przemian śmiesznie, trochę smutno, czasami strasznie. „Dziwne przypadki z życia Agatki” w formie teatralnego scenariusza napisał Tomasz Baran.
– W spektaklu pojawią się elementy początku drogi wkraczania w dorosłość, a nawet wątki konfliktu płci, bowiem bohaterce trudno będzie dogadać się z kolegami. Będziemy też świadkami skrzypcowego „koncertu” muzyki klasycznej. Cudzysłów jest tu konieczny, bo będzie to doświadczenie bolesne dla uszu – śmieje się Aleksandra Lesiak, która wraz z autorem scenariusza sprawuje opiekę artystyczną nad przedstawieniem.
Wśród postaci tej historii, oprócz tytułowej bohaterki, pojawią się m.in.: Przyjaciółki, Bandziorki, Aniołeczki, Kapslownicy, ale też Różyczka, Chłopiec o pięknych oczach, Dżentelmen. Na scenie wystąpią: Amelia Łódzka, Weronika Urbańska, Julka Makowska, Ania Zielonka, Laura Pawlik, Alicja Roman, Maja Tarkowska, Hania Sowińska, Natalia Piasecka, Emilka Kurdziel, Mateusz Dobrowolski, Wiktor Dwornik, Miłosz Podraza, Oskar Lis, Kacper Pańkowski, Borys Podkalicki oraz gościnnie (w roli Mamy) wolontariuszka Szkoły Czarodziejów Wyobraźni Weronika Czubak.
- Przedstawienie jest prezentacją finalizującą prace tej grupy w sezonie 2016/2017. Zajęcia będą jednak kontynuowane do czerwca, czyli do końca bieżącego roku szkolnego – zauważa koordynatorka działań legnickiego Klubu Gońca Teatralnego, teatralny pedagog Joanna Rostkowska.
Grzegorz Żurawiński, @kt Gazeta Teatralna