Około 2000 prywatnych posesji skontrolowali legniccy strażnicy miejscy (od listopada ubr. do końca stycznia br.) pod kątem jakości materiałów używanych do spalania w piecach. Niestety nadal stosowane są do tego celu szkodliwe odpady. A za to grożą dotkliwe kary.
Podczas tych kontroli strażnicy ujawnili ponad 100 przypadków spalania w piecach np. plastikowych opakowań czy lakierowanych desek. Właściciele posesji zostali ukarani mandatami albo pouczeni. Podczas tych akcji mieszkańcom wręczane są ulotki informujące o szkodliwości spalania odpadów w piecach.
Spalanie w piecach np. plastikowych opakowań, styropianu czy pociętych opon jest plagą polskich miast. Taki sposób pozbywania się śmieci jest nielegalny i stanowi naruszenie przepisów ustawy o odpadach, która mówi, że termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w specjalistycznych spalarniach. Naruszenie tych zasad stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu. Dotyczy to także spalania liści i innych śmieci na terenie posesji czy ogródków działkowych.
Funkcjonariusz, na podstawie ustawowego upoważnienia, ma prawo wstępu na teren nieruchomości w celu wykonania czynności sprawdzających oraz prawo do żądania informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego, a także dokumentów i wszelkich danych związanych z problematyką kontroli.
Niska emisja stanowi źródło trujących i rakotwórczych związków chemicznych, takich jak m.in.: tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, związki chloru i fluoru, dioksyny, furany, a także metale ciężkie.
Źródło: Urząd Miasta w Legnicy
FOT. PIXABAY.COM
I zdaniem Straży to wystarczy. OK, przyjąłem do wiadomości.
DO UCHO I OKO. Służę uprzejmie. Oto odpowiedź, jakiej udzielił mi st.insp. Jacek Śmigielski ze Straży Miejskiej w Legnicy:
“Podstawą prawną nakładania grzywien mandatowych przez Straż Miejską jest tu art 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, który znajduje się w kompetencjach ustawowych Straży Miejskiej. Podstawą kontroli nieruchomości prywatnej jest imienne upoważnienie funkcjonariusza wydane przez Prezydenta Miasta na podstawie art 379 ust.1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r – prawo ochrony środowiska”
Art. 191 Ustawy o odpadach z 14 grudnia 2012: Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny.
Co jakiś czas ktoś pisze o karach. I nie mogę się doprosić od autorów publikacji i komentatorów podstawy prawnej karania. Może Pan Panie Piotrze ?