Spośród 10 placówek z zabawkami, które w trzecim kwartale skontrolowała legnicka delegatura Inspekcji Handlowej, aż w 9 występowały nieprawidłowości. Do sprzedaży oferowane były m.in. lalki grożące uduszeniem dziecka i piłeczki, w których stężenie bardzo szkodliwych dla zdrowia ftalanów 31 tysięcy razy przekraczało dozwoloną normę.
Na 87 partii zabawek, zakwestionowano 34partie, tj. 39 proc. – informuje Romualda Dumańska, starszy specjalista w Delegaturze Inspekcji Handlowej w Legnicy. – W toku kontroli badaniom laboratoryjnym poddano 12 partii zabawek, z których zakwestionowano 4 partie, tj. 33, 33 proc. badanych zabawek.
W dwóch partiach lalek zastrzeżenia wzbudziły zbyt małe elementy, które mogły grozić udławieniem bądź uduszeniem się dziecka. W ustnikach piłeczek ftalany – szkodliwe sole i estry kwasu ftalowego, powodujące m.in. zakłócenia rozwoju narządów płciowych u chłopców, skrócenie okresu ciąży, bezpłodność – występowały w 31-procentowym stężeniu (dopuszczona w Polsce norma to 0,1 proc.). Badania laboratoryjne potwierdziły też niedopuszczalną ilość ftalanów w figurkach zwierzątek (1,98 proc).
Obrót zakwestionowanymi w wyniku badań laboratoryjnych zabawkami został wstrzymany. – Akta spraw zostaną skierowane do organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w celu prowadzenia dalszego postępowania - zapowiada Romualda Dumańska.
Ponadto po oględzinach i ocenie organoleptycznej Inspekcja Handlowa zgłosiła zastrzeżenia do 34 partii zabawek. Zwróciła uwagę na brak danych producenta, występowanie zadziorów, niewłaściwe znaki graficzne czy niekompletność zabawki, np.brak nosidełka w zabawce deklarowanej jako lalka z nosidełkiem.
- Ustalenia kontroli wykazały, iż przedsiębiorcy często podają mylne informacje na oznaczeniach handlowych zabawek, głównie w zakresie prawidłowego zaklasyfikowania zabawek dla danej kategorii wiekowej, co w konsekwencji doprowadza do tego, że zabawki o prostej budowie, prostych kształtach, przeznaczane są dla dzieci starszych, zamiast młodszych – informuje Romualda Dumańska.
Na co zwracać uwagę podczas wybierania zabawek dla dziecka? Inspekcja Handlowa radzi:
1/ Zabawka musi posiadać właściwe oznaczenie, umożliwiające dokładną identyfikację przedsiębiorcy wprowadzającego ją na rynek. Powinna mieć również znak , który świadczy o tym, że dany produkt spełnia podstawowe wymagania dopuszczenia go na rynek;
2/ Wybierając zabawkę, powinniśmy zdecydować się na taką, która będzie odpowiednia dla wieku naszego dziecka. Dlatego należy zwrócić uwagę czy zostały na niej zamieszczone i sformułowane w języku polskim informacje odnośnie ograniczeń wiekowych wraz zewskazaniem niebezpieczeństwa, którego to ostrzeżenie dotyczy;
3/ Należy dokładnie obejrzeć zabawkę. Warto sprawdzić czy została odpowiednio
skonstruowana i czy nie ma żadnych ostrych, wystających części, luźnych nitek czy zadziorów;
4/ Zagrożeniem są także źle zabezpieczone, drobne części, które dziecko mogłoby połknąć, dlatego spójrzmy czy miś lub laleczka mają dobrze przymocowane oczka i czy maluch nie ma zbyt łatwego dostępu do baterii np. w samochodzie zasilanym baterią.