Z okazji 70. rocznicy przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Polski, Starostwo Powiatowe w Legnicy ogłasza konkurs literacki dla dzieci i młodzieży zamieszkującej w gminach powiatu. „Nasza ziemia, nasz dom – pamiętnik pokoleń” to nie tylko tytuł konkursu, ale być może i wydawnictwa, które stworzyć mają najlepsze nadesłane prace. Warto wziąć udział, bo wygrać można rower, tablet czy aparat fotograficzny. Rozstrzygnięcie jeszcze przed końcem roku szkolnego.
– Ta inicjatywa ma co najmniej dwa zasadnicze aspekty – zauważa Janina Mazur, starosta legnicki. – Po pierwsze chcemy zmobilizować młodzież do pogłębienia, a być może dopiero poznania historii własnego pochodzenia, swoich korzeni. Po drugie, jako staroście i mieszkance tych ziem zarazem, osobiście zależy mi na zgromadzeniu możliwie największej ilości informacji o pierwszych osadnikach i losach ich rodzin przybyłych, po 1945 roku, na tereny zamykające się administracyjnie w granicach dzisiejszego powiatu legnickiego.
W efekcie porozumień poczdamskich, po zakończeniu II wojny światowej, Polska na wschodzie straciła 46 proc. powierzchni. Swoistą rekompensatą dla kraju miały być, stanowiące trzecią część nowego terytorium, ziemie położone na wschód od Odry. Wskutek powojennych migracji ludności polskiej, a także przymusowych przesiedleń mieszkańców Kresów Wschodnich, tu właśnie do 1948 r. trafiło prawie pięć milionów Polaków, z czego kilkaset tysięcy osiedliło się na Dolnym Śląsku.
Powiat legnicki zamieszkuje dziś ok. 55 tys. osób, z czego zdecydowana większość to potomkowie pierwszych osadników. Wszyscy oni początkowo czuli się obco i najchętniej wróciliby do siebie, podobnie jak niemieccy mieszkańcy tych terenów, którzy w pośpiechu opuszczali swe domostwa z przeświadczeniem, że to tylko chwilowe. Zadecydowano jednak za nich. Dolny Śląsk, choć nasi dziadowie chcieliby inaczej, stał się nowym, przymusowym domem dla przesiedlonych Polaków. Tu mieli spędzić wiosnę i jesień życia, tu dorastać miały ich dzieci i wnuki. Całe rodziny osiadały w opustoszałych wsiach, miasteczkach i miastach. Zdezorientowani i doświadczeni wojenną traumą ludzie w pośpiechu zajmowali gospodarstwa małe i duże, wprowadzali się do mieszkań w murowanych kamienicach.
Warto spisać swój własny pamiętnik pokoleń i stać się częścią historii tego powiatu. Powiatu, który do dziś nie doczekał się podobnego wydawnictwa, a zasługuje na nie jak mało który.Wielu z nich wciąż żyje i pamięta. Historia pierwszych dni, miesięcy i lat na ziemiach, które dziś my sami uważamy za własne małe ojczyzny i które stały się już naszą ojcowizną, kryje się we wspomnieniach naszych dziadków i pradziadków. Nie pozwólmy, aby na zawsze zabrali ze sobą nasze dziedzictwo, nasze dolnośląskie, polskie już DNA. Chwyćmy dyktafony i pióra, posłuchajmy o swoich korzeniach, odkrywajmy rodzinne tajemnice, rozpocznijmy fascynującą podróż w czasie. Nakłońmy dziadków, żeby odszukali często zakurzone i zapomniane rodzinne albumy z fotografiami, niech zajrzą w głąb siebie i wpuszczą tam także nas. A my słuchajmy i skrupulatnie notujmy, razem z nimi na nowo zaglądając do znanego nam od zawsze rodzinnego domu, wówczas obcego, opustoszałego i potencjalnie wrogiego. Jak wyglądał, co, a może kogo w nim zastali, jak pachniało powietrze, czy mieli co jeść, jak wspominają pierwsze żniwa? A może znaleźli poniemiecki skarb, bo o podobnych historiach usłyszeć można na wielu wsiach…
Szczegółowe informacje dotyczące zasad uczestnictwa w konkursie dostępne są w regulaminie konkursu na stronie www.powiat-legnicki.eu.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Legnicy
FOT. PIOTR KANIKOWSKI