POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

SLD wzywa władze Legnicy do walki z próchnicą u dzieci

Przez   /   16/05/2017  /   No Comments

Rażąca głupota prawicy. Tak Michał Huzarski, przewodniczący legnickiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej, określa likwidację gabinetów stomatologicznych w szkołach. 90 procent polskich nastolatków (13-17 lat) ma problem z próchnicą – cytuje badania.  Aby ratować dzieci, SLD opracowało program z zakresu opieki dentystycznej i namawia do pilotażowego wdrożenia go w Legnicy.  

Program miałby być realizowany i współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i legnicki samorząd. SLD zakłada optymistycznie, że te trzy podmioty będą potrafiły dogadać się dla dobra dzieci.

W szkołach (ewentualnie w ich pobliżu) miałyby powstać gabinety stomatologiczne dla uczniów. Huzarski szacuje, że remont, przygotowanie i wyposażenie jednego będzie kosztować ok. 100 tys. zł. Zdając sobie sprawę z ograniczonych możliwości finansowych samorządu, szef legnickiego SLD sugeruje, by na początek skoncentrować tylko na największych szkołach, a z czasem rozszerzyć program także na pozostałe placówki.

Gabinety nie wystarczą. Trzeba by do nich zatrudnić (na etat lub kontrakt) lekarzy dentystów. I higienistki, posiadające uprawnienia do wykonywania podstawowych zabiegów profilaktycznych, takich jak skaling (usuwanie kamienia nazębnego – 2 razy do roku u każdego ucznia, lakowanie i lakierowanie zębów).

Zdaniem Michała Huzarskiego w początkowym okresie konieczne będą działania statystyczno-organizacyjne w celu uzyskania dokładnych danych dotyczących stanu uzębienia u legnickich dzieci. Z ogólnodostępnych materiałów, którymi dysponuje SLD, wynika, że próchnica u młodego pokolenia to poważny problem (ma ją 20 proc. maluchów między 1,5 a 2 rokiem życia, 70 proc. dzieci w wieku 3-6 lat, 83 proc pacjentów między 7 a 12 rokiem życia i aż 90 proc nastolatków.

- Głupota prawicowych rządów oraz skrajna nieodpowiedzialność z zakresu kształtowania polityki zdrowotnej, a w szczególności opieki dentystycznej, spowodowała likwidację stałego monitoringu stanu uzębienia w szkołach, pandemonię próchnicy, konieczność leczenia na tzw. własną rękę, wejście w tzw. kolejkę NFZ w przychodniach poza szkołami, konieczność korzystania z prywatnych praktyk za prywatne pieniądze – wylicza Michał Huzarski.

Żeby można było rozpocząć, trzeba będzie uzyskać u rodziców zgodę na leczenie i profilaktykę ich dzieci. Michał Huzarski uważa, że szkolne gabinety powinny działać w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, konieczne więc będzie utworzenie np. w ratuszu ZOZ-u, koordynującego ich pracę i rozliczającego się z NFZ.

Sojusz nie konsultował swojego pomysłu z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim, który formalnie wciąż pozostaje członkiem SLD. Huzarski nie wie, czy władze Legnicy będą zainteresowane opracowanym i ogłoszonym dziś przez partię programem zdrowotnym.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2740 dni temu dnia 16/05/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 16, 2017 @ 3:16 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

img_5342,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Koniec sporu zbiorowego w MOPS. Jest porozumienie

Read More →