PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Skóra z bankowego krokodyla i inne skarby

Przez   /   16/11/2012  /   No Comments

Co Muzeum Miedzi chowa w swych magazynach? Najnowsza wystawa, dedykowana donatorom placówki, ujawnia niewielką część nigdy wcześniej niepokazywanych nabytków z lat 1992-2012. Jest wśród nich na przykład  pozyskany dzięki KGHM rękopis  historii Miedzianki z 1725 roku, unikatowy złoty floren ks. Wacława I i skóra krokodyla, która wisiała w Banku Gospodarki Żywnościowej.

Muzealne magazyny zapełniają się dzięki zakupom, które przeprowadza placówka, i darczyńcom. Szczególną radość sprawiają przedmioty dotyczące Legnicy. Często są to rzeczy osobiste, które poprzez przekazanie do muzeum zostają uratowane przed zniszczeniem.

- Ostatnie dwudziestolecie sprawiło, że podwoiliśmy nasze zbiory – podkreśla Andrzej Niedzielenko, dyrektor  Muzeum Miedzi. – O ile w roku 1992 mieliśmy 4,5 tysiąca pozycji w inwentarzu, to na koniec ubiegłego roku liczba ta jest już ponad dwukrotnie większa. Szczególny skok odnotowaliśmy w dziale historii, gdzie zbiory powiększyły się pięciokrotnie.

Muzeum Miedzi uznało, że nadszedł czas, aby pochwalić się fragmentami mozolnie budowanych kolekcji. Zwłaszcza, że bardzo wiele z tych obiektów nie było dotąd w ogóle pokazywanych.

- Miałam duży dylemat, co wyciągnąć z magazynu – mówi Anna Kurowska-Adamowicz, autorka wystawy. Ze względu na ograniczoną powierzchnię, muzeum pokazuje na nowej wystawie zaledwie 430 obiektów, czyli mniej więcej jedną dwudziestą tego, co posiada.

Nowa ekspozycja jest bardzo różnorodna. W jej skład wchodzą m.in. cenne niumizmaty, wyposażenie kosciołów, naczynia użytkowe, dzieła wybitnych artystów (m.in. Adama Myjaka, Paula Weimanna, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Jana Kucza, Barbary Falender, Tadeusza Rossa). Są tu materiały ikonograficzne i żródłowe dotyczące technik dawnego górnictwa i hutnictwa miedzi, m.in. wspomniany już rękopis historii Miedzianki. Sporą grupę obiektów tworzą zabytki archeologiczne, pozyskane podczas prac wykopaliskowych, np. po osiedlu ludności kultury łużyckiej sprzed 3 tys. lat znalezione w Grzybianach. Sensację od pierwszego dnia wystawy wzbudza skóra krokodyla nilowego podarowana Muzeum przez Bank Gospodarki Żywnościowej w 2009 roku. Prawdopodobnie przed wojną zdobiła gabinety dyrekcji w innych legnickich bankach.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 4261 dni temu dnia 16/11/2012
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 16, 2012 @ 4:30 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

KWADRAT_BANER_oprowadzanieEMPATIA

W piątek pożegnanie ze Srebrem w Galerii Sztuki

Read More →