Choć umowa z miastem daje jej czas do maja 2017 roku, firma Skanska robi wszystko, aby skończyć przebudowę ulicy Jaworzyńskiej do końca 2016 roku. Od 26 stycznia prace będą prowadzone na odcinku od ul. Szkolnej do skrzyżowania z ul. Andersa oraz równocześnie od Szkoły Podstawowej nr 10 do ul. Grabskiego. Na część drogi od ul. Andersa do SP 10 Skanska wejdzie 1 sierpnia.
Skanska, która weszła na plac budowy w marcu 2014 r, ma już za sobą I etap (przebudowę skrzyżowania ul. Jaworzyńskiej z ul. Muzealną) oraz II etap (ul. Grabskiego i jej skrzyżowanie z ul. Jaworzyńską). Do 31 stycznia planuje zakończyć przedłużenie ul. Grabskiego za ul. Jaworzyńską, gdzie właśnie układa podbudowę pod ok. 30 metrów asfaltu. Na razie to będzie ślepa uliczka, ale w przyszłości zostanie nią puszczony ruch z planowanej Zbiorczej Drogi Południowej w kierunku nowej przeprawy przez Kaczawę. Zatem gotowe są ok. 3 km ul. Jaworzyńskiej i Grabskiego, wraz z fragmentami chodników, ścieżek rowerowych, niezbędnymi sieciami wodociągową, deszczową, sanitarną. Gdzie było trzeba, kładziono też gazociąg.
26 stycznia w dwóch miejscach Jaworzyńskiej równocześnie ruszy trzeci etap modernizacji ul. Jaworzyńskiej. Bardzo ważny i bardzo trudny, bo – jak mówi Mariusz Szczepaniak, kierownik przebudowy – na dobrą sprawę nie wiadomo, co leży pod ziemią. Ekipa Skanska już wcześniej po rozkopaniu ziemi napotykała na nieistniejące w ewidencji sieci, więc Mariusz Szczepaniak podejrzewa, że czeka ich więcej takich niespodzianek. Nic dziwnego. Uzbrojenie ul. Jaworzyńskiej ma ponad 100 lat, a przez długi czas w tym fragmencie miasta rządzili się Rosjanie.
W ramach trzeciego etapu w 2015 roku położonych zostanie 1311 metrów bieżących jezdni, ponad 2,5 kilometra chodników, 484 metry ścieżek rowerowych. Powstaną 2 ronda (przy ul. Szkolnej i Tatarskiej), 3 zatoki i 31 miejsc postojowych (dotąd na ul. Jaworzyńskiej nie było żadnego). A także m.in. 1,1 km kanalizacji deszczowej i kanał teleinformatyczny szerokopasmowej sieci telefonicznej, dzięki czemu osoby mieszkające przy ul. jaworzyńskiej będą mogły bardzo szybko podłączyć się do internetu.
Jak wyjaśnia Ryszard Białek, pełnomocnik prezydenta Legnicy do spraw inwestycji, nieprzypadkowo przebudowa Jaworzyńskiej została podzielona na tyle etapów i rozciągnięta w czasie.
- Zrobiliśmy to po to, aby zminimalizować uciążliwości dla mieszkańców – twierdzi. – Należy pamiętać, że przeprowadzamy operacje na tętniącej życiem tkance miasta. Musieliśmy tak zaplanować prace, aby zapewnić dojazd służbom ratowniczym, umożliwić odbiór odpadów, nie sparaliżować pracy sklepów i zakładów usługowych.
- Planujemy zakończyć przebudowę ul. Jaworzyńskiej do grudnia 2016 roku – mówi Mariusz Szczepaniak. – Ale wiele zależy od tego, czy atak mroźnej zimy nie uniemożliwi nam teraz prowadzenia prac na odcinku ul. Szkolna – Grabskiego.
Uwaga kierowcy! 26 stycznia zamknięte zostaną skrzyżowania ul. Jaworzyńskiej z ul. Szkolną, Zofii Kossak Szczuckiej/ Waleriana Łukasińskiego oraz Tatarską/ Grunwaldzką. Samochody jadące do centrum będą omijać budowę ulicami Grabskiego, Złotoryjską i Muzealną. Objazd z centrum w kierunku obwodnicy wytyczono ul. Muzealną, Kościuszki i Grabskiego. Kierowców ciężarówek będzie obowiązywać objazd ul. Zachodnią i Złotoryjską.
Uwaga pasażerowie MPK! Przystanki dla autobusów jadących w kierunku centrum zostaną przeniesione z ul. Jaworzyńskiej na ul. Grabskiego i Wojska Polskiego. Do autobusów jadących w stronę obwodnicy będzie można wsiąść na ul. Tadeusza Kościuszki.
Uwaga mieszkańcy i handlowcy! Są wyznaczone strefy dostaw towarów (w niektórych przypadkach trzeba będzie przy rozładunku przenieść skrzynki ok. 40 metrów po placu budowy). Dla mieszkańców przebudowywanego fragmentu miasta wyznaczono też nowe punkty odbioru odpadów.