- Mam dwie córki. Zapewniam, że żadna nie wybiera się do KGHM – tak prezydent Lubina Robert Raczyński, lider Bezpartyjnych Samorządowców, komentował w Sejmie plotki, że w zamian za koalicję w dolnośląskim Sejmiku politycy PiS oferowali jego ludziom wysokie stanowiska w spółkach Skarbu Państwa. Co zatem Bezpartyjni Samorządowcy wytargowali dla siebie i dla regionu?
Marszałka Dolnego Śląska wskażą Bezpartyjni Samorządowcy. Z wypowiedzi Roberta Raczyńskiego wynikało, że pozostanie nim dotychczasowy marszałek Cezary Przybylski, bo sprawdził się w działaniu. Poza marszałkiem Bezpartyjni Samorządowcy będą mogli wskazać nazwiska jeszcze dwóch członków zarządu województwa – jedno wybrane dowolnie, drugie po akceptacji PiS-u. Prawo i Sprawiedliwość zastrzegło sobie wybór dwóch pozostałych członków zarządu oraz przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Jako kandydatów do nowych władz województwa poza Przybylskim nieoficjalnie wymienia się Tymoteusza Myrdę i Michała Bobowica z Bezpartyjnych Samorządowców oraz trzech polityków Prawa i Sprawiedliwości: Krzysztofa Zielińskiego, Marcina Krzyżanowskiego oraz Witolda Lecha Idczaka – aktualnie prezesa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Tyle jeśli chodzi o personalia.
Bezpartyjnym Samorządowcom nie udało się przeforsować 20-procentowej obniżki podatku miedziowego, ale PiS zgodził się zmniejszyć płaconą przez KGHM daninę o 15 procent, czyli ok. 200-300 mln zł w skali roku.
Raczyński zapowiada zaangażowanie rządu w inwestycje w infrastrukturę na dużą skalę (“parę miliardów złotych”). Podczas konferencji mówił o tym, że samorząd przejmie 400 kilometrów linii kolejowych, wyremontuje je korzystając z funduszy unijnych i wskrzesi do życia.
Z szczątkowych informacji, jakie do nas docierają, wynika, że współpraca obejmie również rozwój infrastruktury drogowej na Dolnym Śląsku (5 obwodnic miejskich finansowanych ze środków województwa, 2 obwodnice finansowane przez rząd, ochrona zjazdów na A4), stworzenie programu walki ze smogiem, budowę nowego szpitala onkologicznego, Dolnośląskiego Ośrodka Medycyny Innowacyjnej i Ośrodka Senioralnego, gazyfikację gmin, budowę parku technologicznego w Lubinie, rozwój sportu oraz turystyki poprzez budowę Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej i Centrum Sportowego im. Ireny Szewińskiej w Lubinie. Na poziomie kraju zgodzono się na utworzenie grupy roboczej, której zadaniem będzie przeanalizowanie aktów prawnych dotyczących samorządu.
Podczas konferencji prasowej w Sejmie oficjalnie poinformowano o zawarciu koalicji Prawa i Sprawiedliwości oraz Bezpartyjnych Samorządowców na Dolnym Śląsku. Na pytania dziennikarzy odpowiadali szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, minister Adam Lipiński oraz prezydent Robert Raczyński i marszałek Cezary Przybylski.
FOT. SCREEN z TVP INFO