POLMED
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Ścieżki rozumu. Dolnośląski Festiwal Nauki już od środy

Przez   /   22/09/2014  /   No Comments

Fascynująco zapowiada się tegoroczna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W ciągu dwóch dni (25,26 września) odbędzie się kilkadziesiąt wykładów, warsztatów, pokazów. W środę na inaugurację zagra Orkiestra Politechniki Dolnośląskiej a dr inż. Aleksandra Bielawska-Pohl z PWr wygłosi wykład  o antynoblach – odkryciach, które bawią i intrygują.

Jak oszukać apetyt? Co tak naprawdę jemy? Jakie są szansę na stworzenie sztucznego mózgu? Szczepić się czy nie? Czy z blachodachówki można zrobić rozrusznik serca a ze szkła opony samochodowe? Dlaczego marchewka jest pomarańczowa? Czy można być obywatelem państwa, którego nie ma? Jak ugryźć GMO? Co w trawie siedzi? Czy komety zwiastują nieszczęścia? Czy istnieją czarne dziury? Jakim językiem mówi do nas architektura? Czy antybiotyki powstrzymają wirusy?

To tylko niektóre z pytań, na jakie zamierzają odpowiedzieć naukowcy z dolnośląskich uczelni podczas XVII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Legnicy. Organizowane w ramach imprezy wykłady, warsztaty i pokazy są adresowane zarówno do uczniów, jak i osób dorosłych. Wstęp wolny, choć w niektórych przypadkach obowiązują wcześniejsze zapisy.

Zarówno inauguracja ( 25 września, godz. 11), jak i większość zajęć odbędzie się w Ośrodku Zamiejscowym Politechniki Wrocławskiej przy ul. Batorego 9 w Legnicy. Polecamy np. relację z wypraw doc dra Arkadiusza Z. Kotlińskiego  o szokujących zwyczajach narodów Azji (25 września,  godz. 11-12, sala 104) lub wykład mgr inż. Małgorzaty Wyciszkiewicz o tym, co w przyrodzie  jest przyjacielem, a co wrogiem (25 września, godz. 12-13,sala 208). Również na Politechnice mgr inż Kamila Olech rozpracuje chemiczne triki perfekcyjnej pani domu (26 września, godz. 9-10, sala 107), a dr inż. Agnieszka Świst spojrzy okiem chemika na biżuterię (26 września, godz. 12-13, sala 107). W czwartek przed południem na dziedzińcu będą się odbywać pokazy chemiczne.

Naukowców gościć będą również Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im Witelona,  I, II i V Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Budowlanych, Wyższa Szkoła Medyczna, Zespół Szkół Samochodowych. Szczegółowy program zajęć można znaleźć TUTAJ.

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 04.11.2024 140306.bmp

Raczyński składa rekordowy pozew przeciw TVN i Onetowi

Read More →