Prokuratura Rejonowa w Głogowie zakończyła śledztwo i skierowała do Sądu Rejonowego w Głogowie akt oskarżenia przeciwko Konradowi K. o przestępstwo usiłowania zgwałcenia małoletniej pokrzywdzonej.
Ustalenia śledztwa
Do zdarzenia doszło w dniu 15 września 2021 roku w parku miejskim w Głogowie. Po lekcjach w szkole, dwie 15-letnie uczennice udały się do parku przy Pomniku Sapera, gdzie siedząc na ławce, rozmawiały. W pewnym momencie zaczepił je nieznany im wcześniej mężczyzna, którym okazał się oskarżony w niniejszej sprawie Konrad K. Domyślając się zagrożenia ze strony tego mężczyzny, dziewczęta zaczęły oddalać się od niego. Oskarżony jednak podążył za nimi. Chwycił wówczas jedną z dziewcząt za plecak i szarpiąc wciągnął ją w zarośla, gdzie grożąc tej pokrzywdzonej pozbawieniem życia i nakazując, by była cicho, podjął czynności zmierzające do jej zgwałcenia. W tym czasie jednak druga z dziewcząt wyjęła telefon i zaczęła krzyczeć, że dzwoni na Policję. Wówczas Konrad K. zagroził jej, że jeżeli to uczyni, to najpierw zabije ją, a potem jej koleżankę. Obawiając się spełnienia tej groźby, dziewczyna odłożyła telefon, ale równocześnie zaczęła głośno wołać o pomoc. To wołanie usłyszeli postronni ludzie, którzy przybiegli na miejsce zdarzenia i obezwładnili oskarżonego, uniemożliwiając mu dokonanie zgwałcenia, po czym wezwali Policję, a po przyjeździe policjantów oddali sprawcę w ich ręce.
Badanie krwi Konrada K. wykazało, ze znajdował się on w czasie zdarzenia pod wpływem metamfetaminy.
Zarzuty aktu oskarżenia
Prokurator oskarżył Konrada Tadeusza K. o dwa przestępstwa polegające na usiłowaniu zgwałcenia jednej z dziewcząt oraz o wywieraniu groźbą bezprawną wpływu na drugą z dziewcząt jako świadka. Ponadto prokurator oskarżył Konrada K. o trzecie przestępstwo prowadzenia samochodu osobowego wbrew orzeczonemu dożywotniemu zakazowi prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym oraz pomimo cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami.
Wyjaśnienia Konrada K. i dane o jego osobie
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Konrad K. przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, jednakże w złożonych wyjaśnieniach w zakresie zdarzenia związanego z usiłowaniem zgwałcenia, zasłania się niepamięcią, którą tłumaczy spożyciem nowego, nieznanego mu narkotyku.
W wydanej o tym oskarżonym opinii psychiatryczno-psychologicznej biegli rozpoznali u Konrada K. uzależnienie mieszane od alkoholu i środków psychoaktywnych. Zdaniem jednak tych biegłych, oskarżony nie miał ograniczonej ani wyłączonej poczytalności.
Ujęty na gorącym uczynku przestępstwa Konrad K. jest od początku śledztwa w niniejszej sprawie tymczasowo aresztowany.
Zagrożenie karą
Za przestępstwo usiłowania zgwałcenia grozi oskarżonemu kara pozbawienia wolności od lat 2 do 12., a za kolejne dwa przestępstwa grożą kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Ujęcie obywatelskie
Zgodnie z przepisem art. 243 § 1 i 2 k.p.k. każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości, a osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji. W niniejszej sprawie doszło do takiego ujęcia obywatelskiego sprawcy i oddania go w ręce Policji. Dzięki takiej postawie przypadkowych osób, które słysząc wołanie o pomoc, takiej pomocy udzieliły, sprawca nie zdołał zrealizować zamiaru zgwałcenia pokrzywdzonej.
Lidia Tkaczyszyn – rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy
komentarz…. fascynujacy.
Zdarzenie – przerażające. Tekst artykułu- tragiczny. Typowa urzędnicza politgramota