Postępują prace przy budowie pomnika Zesłańcom Sybiru. Ten monument, zaprojektowany przez legnickiego artystę Grzegorza Niemyjskiego, powstaje w firmie Piramida w Kostrzy koło Strzegomia. Jednocześnie coraz bardziej zaawansowane są roboty w miejscu, w którym będzie on wzniesiony.
Z przebiegiem prac nad monumentem zapoznawali się po raz kolejny pełnomocnik prezydenta Ryszard Białek, Grażyna Litwin, dyrektor wydziału inwestycji miejskich i projektant Grzegorz Niemyjski. Obrabiane są największe bloki „czerwonego” granitu sprowadzone z Ukrainy. Właśnie z nich powstają główne elementy kompozycji. Najwyższy będzie miał ponad 4 metry wysokości i ważył około 8 ton. Detale, których nie można obrobi maszynowo, wykorzystując pokryte diamentem tnące liny, wykuwają kamieniarze.
Przypomnijmy, że o budowę pomnika zabiegał Związek Sybiraków. Projekt monumentu zaakceptowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jego autor zaproponował kompozycję, której elementami są wznoszące się szyny z pokładami kolejowymi. Można będzie na nie wejść i symbolicznie uczestniczyć w drodze zsyłki Polaków. Na podkładach i trzech monumentalnych blokach z granitu umieszczone zostaną nazwy miejscowości – największych skupisk zesłańców: Irkuck, Tobolsk, Tomsk, Kołyma, Władywostok, Workuta, Ałma–Ata. Na jednym z bloków będzie umieszczony napis: „Pamięci Polskich Zesłańców Sybiru w latach 1940–1956 w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości -Legniczanie”. Pomnik będzie podświetlony, co dodatkowo podkreśli jego symboliczną kompozycję.
Koszt tego zadania, pn. „Przebudowa ul. Wrocławskiej – budowa Placu Sybiraków i pomnika Zesłańcom Sybiru”, to ponad 2 mln zł. Fundacja Polska Miedź przyznała darowiznę w kwocie 250 tys. zł z przeznaczeniem na dofinansowanie budowy pomnika.
Źródło *tekst, zdjęcie) : Urząd Miejski w Legnicy/ Legnica.eu
Więcej zdjęć: www.legnica.eu