Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to wielkie wydarzenie w życiu każdego rodzica. Jeżeli jest to nasze pierwsze dziecko, to dopiero w pierwszych tygodniach jego życia uczymy się, jak prawidłowo opiekować się maleństwem. Skóra niemowląt jest niezwykle delikatna i wymaga od nas szczególnego traktowania. Zobacz, z jakimi problemami możesz się spotkać, jak im zapobiegać i co robić, kiedy już się pojawią.
Czy niemowlę może mieć trądzik?
Czy wiesz, że niemowlęta także mogą zmagać się z tą dolegliwością skórną? Trądzik niemowlęcy, zwany również noworodkowym, to drobne, białe krostki lub guzki z ropną treścią. Skóra dotknięta tą przypadłością jest niezwykle wrażliwa, uważaj więc w trakcie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. W łagodnym przebiegu choroby zmiany ustąpią same z siebie po jakimś czasie. Ważne jest jednak, abyś obserwował stan skóry Twojego dziecka. Kiedy zauważysz że problem się zaostrza, koniecznie udaj się do lekarza. Bardzo prawdopodobne, że zaistnieje potrzeba wprowadzenia kuracji.
Istnieją dwie zasadnicze przyczyny trądziku niemowlęcego. Jedną z nich jest burza hormonalna, która szaleje w organizmie młodej mamy w trakcie ciąży i karmienia. Nadmierne ilości androgenów mogą przedostawać się wraz z mlekiem do organizmu maluszka, gdzie będą stymulowały produkcję sebum. Drugim najczęstszym problemem jest nieodpowiednia pielęgnacja lub używanie zbyt ostrych środków do prania ubranek.
Uważaj na przesuszenie skóry
Źle dobrane kosmetyki, zwłaszcza te do mycia dziecka, mogą powodować nadmierne przesuszanie się skóry. W przypadku niemowląt bardzo łatwo jest naruszyć ich delikatną, naturalną barierę lipidową, co może skutkować problemami takimi jak łuszczenie się naskórka lub zaczerwienienia. Przesuszona i podrażniona skóra może irytować malucha, o czym na pewno głośno i dobitnie poinformuje wszystkich domowników. Aby temu zapobiec, zwracaj szczególną uwagę na kosmetyki, jakie wybierasz do pielęgnacji delikatnej skóry. Nie warto kąpać codziennie noworodka – zaufaj naturze!
AZS – znajdź przyczynę problemu
Ostatnią rzeczą, z którą mogą zmierzyć się młodzi rodzice, jest atopowe zapalenie skóry. Jego przyczyną jest zazwyczaj reakcja alergiczna na jakieś produkty, które uczulają dziecko. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza, aby wspólnie poszukać alergenów podrażniających skórę nowego członka rodziny. Być może konieczne okaże się wprowadzenie kilku zmian w naszym otoczeniu. Po wykonaniu testów z pewnością uda się dokładnie określić przyczyny problemu.