Kraina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Pociąg do żartów – całkiem serio w rozkładzie kolejowym

Przez   /   15/06/2018  /   No Comments

Satyrykon. Taką nazwę nosi od dziś jeden z pociągów Kolei Dolnośląskich łączących Legnicę ze stolicą Dolnego Śląska.  O godzinie 11.26 odjechał do Wrocławia. Na peron 3 legnickiego dworca wróci o godz 16.22, wioząc artystów, którzy będą rysować pasażerom portrety na pamiątkę wspólnej podróży.  Tak niezwykle zaczyna się 41. edycja Satyrykonu.

Satyrykon w wersji mobilnej – tzn. jako pociąg – będzie kursował między Wrocławiem a Legnicą do września, i najprawdopodobniej powróci do rozkładu za rok (odjazdy o godz. 11.26 z Legnicy i o  godz. 15.23 z Wrocławia). W środku pasażerowie znajdą to co potrzebne do komfortowej podróży plus dodatkowo informacje o festiwalu Satyrykon w Legnicy i nadchodzących wystawach w Galerii Satyrykonu.

- Nikt inny nie ma Satyrykonu. Satyrykon ma tylko i wyłącznie Legnica – podkreśla z dumą Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Uroczystość nadania pociągowi imienia uświetniła dziecięco-młodzieżowa orkiestra dęta z LCK. Już po odjeździe, wiceprezes Kolei Dolnośląskich Piotr Malepszak i Grzegorz Szczepaniak złożyli na peronie podpisy pod umową o wzajemnej współpracy.  Jej owocem jest m.in. otwarta w Stacji Kultura – galerii Kolei Dolnośląskich na legnickim dworcu PKP – wystawa “Najlepsze rysunku w 40-letniej historii Satyrykonu”. Można ją obejrzeć w oczekiwaniu na swój pociąg (wstęp bezpłatny).

- Myślę, że warto. To jest element, który nas zawsze ubogaca – zapraszał Piotr Malepszak.

- Najmądrzejszą inwestycją w każdym biznesie jest inwestycja w kulturę – mówił Grzegorz Szczepaniak. – Zdaję sobie sprawę, ze przez szereg lat związki biznesu z kulturą były trudne. Kultura patrzyła na biznes jak  na bankomat, z którego się wyciąga pieniądze. Podejście biznesu też było podejrzliwe. Ale oto z Kolejami Dolnośląskimi dowodzimy, że można inaczej. KD inwestują w społeczeństwo, kreują mądre postawy, wspierają artystów, którzy uczą patrzeć na świat z dystansem, przymrużeniem oka.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Legnickie-Pole-zdjecie-zmniejszone

Wieś kontra firma, która rekultywuje stare wyrobisko

Read More →