JOB
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Pleśnie, kożuchy, naloty”. Perełkiewicz w Galerii Sztuki

Przez   /   06/10/2014  /   No Comments

Od 3 do 26 października w Galeri Sztuki w Legnicy można oglądać wystawę malarstwa oraz kolaży Daniela Perełkiewicza “Pleśnie, kożuchy, naloty”. Artysta wykorzystuje w swych pracach zdjęcia makro tytułowych pleśni, kożuchów, nalotów. Wernisaż zaplanowano na 17 października (godz. 18). Wstęp wolny

Kolaże to ostatnie poszukiwania twórcze artysty, eksperymentalne zarówno w formie, jak i temacie. Jednak motyw nawarstwiania, obrastania, organicznych wykwitów czy zacierania granicy pomiędzy tym co ładne a odpychające nie jest nowy dla twórczości Perełkiewicza i obecny jest również na starszych płótnach artysty.

Niewiele pamiętam, często zapominam, dlatego tworzę, aby w sposób namacalny prowadzić zapis tego co dotykam, spotykam, znajduję. Tworzenie jest dla mnie codziennością, której – tak jak umiem, każdego dnia, punkt po punkcie – nadaję kształt, bardziej lub mniej udany.

Pleśnie i różnego rodzaju naloty, które od kilku lat kolekcjonuję w krótkich formach zdjęciowych, przerabiam w różny sposób i wykorzystuję w formach malarskich. Są one szczególnymi postaciami obiektów i tematów „pogranicznych”, które w sposób bardzo wyjątkowy i naturalny nadają kształt elementom rzeczywistości, niejako mimochodem zmieniając jej obraz i znaczenie. Wydobywają wielobarwność i struktury, powodują że myślenie o formie rozszerza się, tak po prostu.

Są to moje kształty i znaczenia, które w wyjątkowej formie multiplikacji i powtórzeń jednak nigdy nie są takie same i poprzez nawarstwianie budują nie/skończony ciąg „obrazów”.

Wyjątkową możliwością jest dla mnie budowanie tej codzienności i wyjątkowa jest możliwość dzielenia się tymi znaczeniami z ludźmi, a także poznania tego, jak działają one na innych.

D. Perełkiewicz

Danielowi Perełkiewiczowi udało się wypracować ciekawą, oryginalną i świeżą formułę malarstwa. Formułę, która pozwala eksplorować się długodystansowo, nie grożąc szybkim popadnięciem w manierę. (…)

Perełkiewicz choruje na średniowieczny horror vacui. Kompozycje zbudowane z powtarzających się modułów wypełniają całą powierzchnię płócien. Perełkiewicz zaprasza na swoje obrazy ornament, a jego sposób myślenia spodobałby się orientalnym twórcom kompozycji dywanowych. Napięcie w tych pracach wynika z kontrastu, jaki powstaje w wyniku zetknięcia usłanego drobnymi elementami tła i nasadzonego jak na ruszt głównego elementu – ideogramu. W pozbawionych narracji kompozycjach jest, i poszukiwanie ładu, i zabawa formą. Nie można jednak powiedzieć, że są pozbawione treści. Przeciwnie – poruszają ważne tematy, związane z problemami jakie dotykają każdego z nas. Konsumpcja, przemijanie, śmierć, religia – to zagadnienia, wobec których winniśmy zająć jasno określone stanowisko. Nie zawsze potrafimy. Obrazy Perełkiewicza sprowadzają je do formy pojedynczego znaku. My także często zamiast zastanowić się nad czymś głębiej skrywamy nasze problemy i sądy za dającą się łatwo przykleić etykietą. Obrazy Daniela Perełkiewicza są jednocześnie dowcipne i intrygujące. Są także same dla siebie puentą.

Agnieszka Gniotek, fragment wstępu z katalogu wystawy w Galerii Artinfo, Fabryka Trzciny, Warszawa, 2008

DANIEL PEREŁKIEWICZ – ur. w 1977 r. w Głogowie, mieszka i pracuje w Danii. Absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze. Dyplom w 2003 r. w pracowni malarstwa prof. St. Kortyki. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz obiektami malarskimi.

Ważniejsze wystawy :

2013 – Summer Jam – wystawa poplenerowa – Galeria ABC, Poznań

2012 – Drogi Twórcze – wystawa zbiorowa – Galeria Sztuki, Legnica

2010 – XXVI Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego, Galeria Sztuki, Legnica

2009 – Przyjemnie pomyśleć – Klub Porto Praga, Galeria Sztuki Farbiarnia, Warszawa

2009 – Chocoblood – Galeria Officyna, Szczecin

2008 – Współczesna sztuka polska – wystawa zbiorowa, Galeria Alwane, Liban

2008 – Codzienność, Galeria Arinfo.Pl w Fabryce Trzciny, Warszawa

2008 – Inspiracje – wystawa zbiorowa w Galerii Artinfo.pl w Fabryce Trzciny

2007 – Młode malarstwo polskie – Galeria Artinfo.pl, Kijów, Ukraina

2007 – Kolekcja Starej Winiarni, Galeria BWA-Gorzów Wielkopolski; Arsenał-Poznań; Wieża Ciśnień-Konin

2007 – Młode Malarstwo Polskie, Galeria Arsenał, Kijów, Ukraina

2007 – Malarstwo, Fabryka Trzciny, Warszawa

2007 – Tam i z powrotem, Otwarta Pracownia, Kraków

2007 – Niedostępny – 4.49, BWA Leszno

2006 – Drogi Twórcze, Art Fabrik, Wuppertal, Niemcy

2006 – Obraz – Przestrzeń podzielna 2, Galeria Stara Winiarnia, Zielona Góra

2006 – Obraz – przestrzeń podzielna, Wieża Ciśnień, Konin

2006 – XXV Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego – wyróżnienie, Galeria Sztuki, Legnica

2005 – Biennale Małych Form Malarskich, Wozownia, Toruń

2004 – Triennale Malarstwa, Miejska Galeria Sztuki, Częstochowa

2004 – 14.Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych Promocje 2003 – Nagroda Galerii Sztuki Srebrna Ostroga oraz nagroda Kwartalnika artystycznego Format

2003 – Bielska Jesień, BWA Bielsko-Biała

2002 – 14. Międzynarodowe Biennale Rzeźby, Arsenał, Poznań.

 

FOT. GALERIA SZTUKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 3745 dni temu dnia 06/10/2014
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 6, 2014 @ 2:39 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

q0s0mcnxrdavpmm,mVqUwmKfa1OE6tCTiHtf

Filharmonia w Królewskiej ze słynną orkiestrą z Berlina

Read More →