Starostwo3
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Pawie i bażanty w legnickim parku

Przez   /   11/09/2014  /   No Comments

W ramach kolejnego etapu rewitalizacji legnickiego parku Miejskiego na terenie dawnego zaplecza gospodarczego i ogrodniczego palmiarni powstał zalążek mini-zoo z wolierami dla ptaków wraz z ogrodowym kompleksem rekreacyjno-dydaktycznym. Otwarcie obiektów odbyło się 9 września br.

- Nasz zabytkowy park zyskał dodatkową atrakcję dla legniczan i turystów odwiedzających miasto. Także ważny element edukacyjny – powiedział prezydent Tadeusz Krzakowski. – To efekt wielomiesięcznej pracy dużego zespołu specjalistów i zapowiedź dalszych przeobrażeń przestrzeni wokół palmiarni. Przed nami bardzo wiele jeszcze jest do zrobienia.

Przy pięknej pogodzie w parkowych ogrodach pojawiło się wielu gości i zwiedzających. Były dzieci i młodzież, seniorzy w stylizowanych strojach i kapeluszach, radni i inni legniczanie. Ogrody i mini-zoo na wszystkich zrobiły wielkie wrażenie.

- Palmiarnia i ogrody są doskonałym miejscem także do prowadzenia edukacji ekologicznej – mówiła Henryka Zdziech, ogrodnik miejski. – Umieściliśmy tu interaktywne tablice edukacyjne, poświęcone faunie i florze. Prezentują one historię i teraźniejszość legnickiej palmiarni. Ukazują gatunki roślin, z którymi można się bliżej zapoznać w przygotowanych ogrodach tematycznych oraz gatunki ptaków, które zamieszkują park.

Ptasie woliery na terenie palmiarni nawiązują do dawnych tradycji parku, w którym można było oglądać na ogrodzonych wybiegach np. daniele. W siedmiu wolierach zamieszkały bażanty złociste, złociste żółte, diamentowy, srebrzysty, kiściec tajwański i uszak siwy. Ten ostatni jest chyba najbardziej ze wszystkich towarzyski. Zaprasza wręcz gości swym zachowaniem. Poza bażantami możemy tu podziwiać dostojne pawie królewskie. Jest ich cała rodzina: mama, tata i dwoje dzieci.

Kompleks posiada też stworzone specjalnie ogrody tematyczne i wypoczynkową altanę ze stołami, gdzie mogą być prowadzone zajęcia edukacyjne dla uczniów, a także różne spotkania. Powstało sześć ogrodów: biały, ogród czerwieni i purpury (od dominującej barwy roślin i kwiatów), nowoczesny, czyli minimalistyczny, ogród ziołowy i wiejski, naturalistyczny, czyli pełen ciszy i spokoju oraz ogród umiejętności.

W „ogrodzie umiejętności” dzieci i młodzież będą mogły samodzielnie wysiewać rośliny – kwiaty rabatowe albo warzywa, a następnie opiekować się nimi i pielęgnować poletka. Uczniowie będą poznawać tajniki ogrodnictwa w bardzo poglądowy i praktyczny sposób. Obiekt jest ogrodzony, monitorowany i dozorowany. Posiada także toaletę.

Młode mamy, Wioletta Piątek i Patrycja Woźniak–Paszkowska przyszły wraz ze swoimi rocznymi dziećmi. – Przyszliśmy zobaczyć ptaszarnię, o otwarciu której pisano na facebooku – mówią legniczanki. Jesteśmy zachwycone. Fajnie, że akurat w tym miejscu powstało coś takiego. Dzieci będą mogły zobaczyć egzotyczne ptaki, bo na co dzień się z takimi nie spotykają. A my dokształcić się, dzięki tablicom, które tu są. No i odpoczynek w pięknym otoczeniu.

Wiesława Habich odwiedziła palmiarnię wraz ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Jest super – mówiła. – Zobaczyłam tyle pięknych kwiatów. Bardzo mnie ucieszyło, że rzeźby z pni drzew powstałe po przejściu huraganu, zostały w tym miejscu ustawione. Można je w pełnej krasie obejrzeć. – Świetna inicjatywa – dodają uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego Paweł Popiwczak i Mateusz Pawlak. – Takie miejsce jest bardzo potrzebne. Choćby po to, żeby przyjść z dziewczyną na randkę.

Zachwycona była także Urszula Grabowska, która 17 lat temu wyjechała do Toskanii we Włoszech. Przyszła wraz z rodziną. – Za każdym razem, gdy wracam do Legnicy, jestem pod wrażeniem, jak to miasto się zmienia – przyznaje pani Urszula. – Jestem dumna. Palmiarnię pamiętam, ale teraz to zupełnie inne, magiczne miejsce.

Otwarcie kompleksu było też okazją do premierowej prezentacji najnowszego wydawnictwa, zatytułowanego „Walory przyrodnicze zabytkowego parku Miejskiego w Legnicy”. Ta bardzo bogato ilustrowana książka trafi do szkół, bibliotek, będzie też stanowić nagrodę w konkursach organizowanych przez legnickie media.

Koszt inwestycji realizowanej od 2013 r. szacowany jest na ok. 690 tys. zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w wysokości ok. 90 tys. zł.

W planach związanych z rewitalizacją parku na najbliższe lata jest m.in. restytucja i rozbudowa palmiarni o kolejne obiekty. Powiększane będzie mini-zoo. Odrestaurowane zostaną szklarnie i zabudowania gospodarcze. Posłużą zarówno palmiarni, jak i ogródkowi botanicznemu.

Do końca września kompleks palmiarni można zwiedzać w dni powszednie od godziny 10.00 do 18.00, natomiast w weekendy – do 19.00. Wstęp zawsze jest bezpłatny.

 

Źródło (tekst i zdjęcia) Urząd Miasta w Legnicy, MR

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Desktop3-1024x614

Kanał Zero zaprosił Matkę Kurkę do ataku na Owsiaka

Read More →