Galeria6
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Owsiki i wszy nadal w natarciu

Przez   /   31/12/2021  /   No Comments

Owsiki i wszy to najczęściej występujące pasożyty. Szybko się rozprzestrzeniają, wywołują nieprzyjemne dolegliwości i bywają krępujące. Dotykają przede wszystkim dzieci, jednak mają doskonałą zdolność do przenoszenia się na wszystkie osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym.

Wszawica

Wszawica rozprzestrzenia się szybko w dużych skupiskach ludzi np. przedszkolach czy szkołach. Wszy to małe stawonogi, których samice składają jajeczka przy skórze głowy, na powierzchni włosa. Samica składa ok. 200-300 jajeczek tzw. gnid. Najczęściej spotykane skupiska gnid to okolice potylicy, skroni czy uszu. Po okresie około 2 tyg. z jajek wykluwają się dorosłe osobniki, które wędrują po skórze głowy. Charakterystycznym objawem wszawicy jest uporczywy świąd.

Wszawica nie świadczy o braku higieny! Dzieci zarażają się poprzez kontakt bezpośredni, używając tych samych grzebieni, gumek do włosów czy nakryć głowy. Leczenie wszawicy nie jest trudne – w aptekach dostępne są preparaty zwalczające te pasożyty. Znajdziemy je pod postacią szamponów, żeli, emulsji czy proszków. Profilaktycznie kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy. Zwracajmy uwagę na ulotki dołączone do produktów leczniczych – tam znajdziemy wszystkie dokładne informacje na temat przeprowadzania kuracji.

Owsica

Owsiki atakują przede wszystkim dzieci uczęszczające do przedszkoli i szkół. Do zakażenia dochodzi poprzez spożycie zabrudzonego pożywienia, w wyniku wkładania brudnych rak do buzi czy poprzez połknięcie jaja pasożyta wirującego w kurzu.

Owsiki to małe, białe nicienie. Dorosły osobnik osiąga do 1 cm długości. Ciężko je zidentyfikować, bowiem pierwsze objawy zarażenia mogą uwidocznić się do 6 tygodni od zakażenia. Jajeczka owsika trafiają do naszego organizmu poprzez układ pokarmowy, zagnieżdżają się w jelitach i tam bytują. Dorosła samica nicienia składa każdej nocy do kilku tysięcy jajeczek. Charakterystycznymi objawami zarażenia są uporczywy świąd okolic odbytu, niespokojny sen, bladość skóry, podkrążone oczy, nudności i bóle brzucha czy zgrzytanie zębami.

Leczenie owsicy nie jest trudne, ale pracochłonne. W aptece bez recepty kupimy preparaty zwalczające owsiki w formie zawiesiny dla dzieci i w formie tabletek dla dorosłych. Należy ściśle przestrzegać zaleceń dawkowania preparatu. Kuracji leczniczej powinni poddać się wszyscy domownicy. Ulotka dołączona do opakowania zawiera dokładne informacje na temat dawkowania zawiesiny u dzieci i dorosłych.

W czasie kuracji należy także dokładnie wysprzątać mieszkanie z zalegającego kurzu, wyprać i wyprasować wszystkie rzeczy. Działania te pomogą w unicestwieniu jajeczek pasożyta, które potrafią przeżyć nawet do miesiąca poza ciałem żywiciela. Jednorazowe przyjęcie leku nie kończy zalecanej kuracji – po upływie ok. 3 tygodni leczenie należy powtórzyć, bowiem lek działa tylko na dorosłe osobniki nicieni. Opierając się na informacjach z ulotki, należy ściśle przestrzegać dawkowania preparatu.

Profilaktyka

Walka z pasożytami nie jest równa – to małe stworzonka, które atakują niemal niezauważalnie. Warto więc już od najmłodszych lat wpajać naszym dzieciom zasady higieniczne takie jak częste mycie rąk, mycie owoców i warzyw przed jedzeniem. Tylko działanie profilaktyczne mogą uchronić nas przez zakażeniem.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1088 dni temu dnia 31/12/2021
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 31, 2021 @ 4:47 pm
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Bibloteka

Harcerze niosą Betlejemskie Światło Pokoju

Read More →