Od dziś można oglądać wystawy w obu galeriach. Na krótko powrócą przerwane ekspozycje, które skrócił czas epidemii. Sale wystawiennicze będą czynne od czwartku do soboty w godz. 14.00-18.00, a w niedzielę od 12.00 do 18.00. Przypominamy, że wstęp jest jak zawsze wolny, ale na miejscu obowiązują nowe zasady, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających.
Gospodarze proszą o zastosowanie się do kilku instrukcji: dezynfekcji rąk, noszeniem maseczki na czas oglądania wystawy, zachowanie 2 metrów odstępu od innych oraz limitu 4 osób na sali oraz użycie rękawiczek do oglądania lub zakupu katalogów i gadżetów promocyjnych. I jednocześnie z góry dziękują za wyrozumiałość. Z kolei osobom z grupy wysokiego ryzyka polecają zwiedzanie indywidualne, czyli umówienie się na 30-minutową wizytę, podczas której będą mieli przestrzeń wystawienniczą na wyłączność. Zapisy pod numerem tel. 76 862 09 10.
A co obejrzymy w galeriach? Na początek, na cztery dni powrócą wystawy sprzed epidemii. Promowaliśmy je na naszych łamach, ale wracamy do nich. Wprawdzie zdążyła odbyć się inauguracja grafik „Obrazy snów i rzeczywistości” Pavla Hlavatego z jego udziałem, ale nie doszło do skutku spotkanie i oprowadzanie po wystawie zaplanowane przez czeskiego autora na zakończenie wystawy. Z kolei wystawa prac Martina Rybackiego w galerii Ring pt. „Autoportret artysty z czasów młodości” została zamknięta kilka dni po wernisażu. Teraz organizatorzy zapraszają do wykorzystania ostatniej szansy na obejrzenie obu prezentacji. I na zakup dzieł, który jest dobrym sposobem na wsparcie artystów.
- Liczymy na to, że nasz apel znajdzie odzew i chętnych na zakup dzieł sztuki. Szczególnie polecamy niezwykłe i wyjątkowo atrakcyjne cenowo grafiki Pavla Hlavatego, jednego z najwybitniejszych czeskich twórców. Wierzymy, że zaowocuje idea zakupu cegiełki-arcydzieła w ramach solidarności z artystami, których sytuacja społecznej kwarantanny i jej gospodarczych konsekwencji dotyka w sposób bardzo dramatyczny i dotkliwy – apeluje Justyna Teodorczyk, szefowa galerii. Tłumaczy, że artyści najczęściej nie otrzymują honorariów za wystawy i jedyną rekompensatą pozostaje sprzedaż prac podczas jednorazowej ekspozycji czy tournée dzieł po galeriach. To tak jak z muzykami, którzy raczej nie wyżyją ze sprzedaży płyt i by zarobić na chleb ruszają w trasy koncertowe. I wyraża nadzieję, że sens kupowania sztuki stanie się dla nas oczywisty po tej społecznej traumie, którą wszyscy przechodzimy. Nowe ubrania nagle stały się mniej potrzebne, a cztery ściany – opatrzyły się. Może zamiast nowej torebki warto zainwestować w coś ponadczasowego, co przekazuje głębsze treści, oferując wartościową relację i doznania estetyczne? Dzieło sztuki świetnie nadaje się na niepowtarzalną pamiątkę lub oryginalny prezent. Przede wszystkim to piękny gest wobec twórców, którzy z dnia na dzień stracili grunt pod nogami. Obok innych dziedzin gospodarki, kultura: sztuka i estrada czyli artyści odczują przecież skutki pandemii najgłębiej i jeszcze długo nie będą mogli sobie tego zrekompensować.
Warto pamiętać, że wspomniane wystawy dostępne będą jedynie w dniach 28-31 maja. Kolejne ekspozycje rozpoczną się 12 czerwca w Galerii Ring i 26 czerwca w głównej siedzibie Galerii Sztuki.
Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy
RYC. GALERIA SZTUKI W LEGNICY