Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

O “żołnierzach wyklętych” w LBP z Piotrem Lipińskim

Przez   /   25/02/2022  /   No Comments

Legnicka Biblioteka Publiczna (Piastowska 22) we wtorek 1 marca,  z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy wyklętych” zaprasza na spotkanie z Piotrem Lipińskim, autorem książki „Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie”. Początek godz. 17.00 wstęp wolny, obowiązują wejściówki (tel. 76 722 60 21).

„Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” to historia końca tych, których dziś nazywamy „żołnierzami wyklętymi”, członków podziemia niepodległościowego uważających, że wojna nie skończyła się w 1945 roku, a walka z sowiecką okupacją musi trwać nadal. Pierwsze kierujące oporem Zarządy Główne Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zwane Komendami, zostały rozpracowane i błyskawicznie zlikwidowane. Powstała w 1948 r. tzw. V Komenda, która skonsolidowała podziemie i miała wyszkolić nową kadrę na wypadek wybuchu III wojny światowej, była w istocie prowokacją UB. Prowokacją, która doprowadziła do ostatecznego rozbicia organizacji.

Piotr Lipiński jest reporterem od lat podejmującym tematy dotyczące najnowszej historii Polski. To autor książek „Bicia nie trzeba było ich uc¬¬zyć. Proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa”, „Cyrankiewicz. Wieczny premier”, „Bierut. Kiedy partia była bogiem”, „Gomułka. Władzy nie oddamy”, „Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90.” (wspólnie z Michałem Matysem), „Geniusz i świnie”, „Anoda. Kamień na szańcu”, „Raport Rzepeckiego”, „Absurdy PRL-u” (również z Michałem Matysem) oraz cyklu: „Bolesław Niejasny”, „Ofiary Niejasnego” i „Towarzysze Niejasnego”, opisującego ofiary i katów stalinowskiego systemu represji oraz mordy sądowe w Polsce. Jest również współautorem kilku zbiorów reportaży (m.in. „Kraj Raj”, „Anna z gabinetu bajek”, „Nietykalni”).

Był kilkakrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za reportaże i nominowany do nagrody Grand Press w kategoriach reportaż i wywiad. Jest laureatem nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument zatytułowany „Co się stało z polskim Billem Gatesem?”, opowiadający o Jacku Karpińskim, wybitnym polskim inżynierze, konstruktorze minikomputera, skazanym jednak na porażkę w komunistycznym kraju. Za książkę o Cyrankiewiczu był nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, za publikację o Bierucie – do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu, zaś za reportaż „Kroków siedem do końca” – do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

baner

Ponad 320 tysięcy złotych zebrano podczas 33. Finału WOŚP w Legnicy

Read More →