Działalność Zbigniewa Kiernikowskiego jako biskupa siedleckiego wzbudzała ogromne kontrowersje w diecezji. Dla części wiernych był wspaniałym duszpasterzem z ogromną wiedzą i darem przemawiania, prorokiem, bożym człowiekiem. Ale zarzucano mu też propagowanie neońskich herezji oraz brak kontaktu z rzeczywistością.
Zdaniem wielu, wobec biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego trudno pozostać obojętnym: można go tylko kochać lub nienawidzić. Dlatego na decyzję o jego przeniesieniu, mieszkańcy diecezji siedleckiej reagują bardzo emocjonalnie: jedni przyjęli ją ze smutkiem, inni się cieszą i przez internet ślą wyrazy współczucia wiernym z diecezji legnickiej.
Kontrowersje wzbudza przede wszystkim manifestowana przez biskupa Kiernikowskiego fascynacja Drogą Neokatechumenalną czyli zainicjowanym w 1964 roku w Madrycie przez Francesco Arguello Kiko i po 30 latach zaakceptowanym częciowo przez papieży ruchem odnowy religijnej działającym wewnątrz Kościoła katolickiego. Wspólnoty neokatechumenalne, wzorując się na Świętej Rodzinie z Nazaretu, czuwają nad kolejnymi etapami wtajemniczenia chrześcijańskiego swych członków. Praktykowana w nich jest np. komunia na rękę czy łamanie chleba eucharystycznego, który ma nie ma postaci hostii – jak podczas mszy w kościele – ale starożytnego placka lub bochenka.
Neokatechumenat budzi opór nie tylko wśród osób tradycyjnie wierzących, lecz również pośród kościelnych hierarchów. Bywa zwalczany jako herezja. Biskup Zbigniew Kiernikowski traktuje go jednak nie jako zagrożenie, ale nadzieję dla Kościoła. Uważa, że parafie powinny zatroszczyć się, by w każdej istniały katechumenaty. Czyni też wyraźne rozróznienie pomiędzy religijnością a wiarą. Według niego można być człowiekiem religijnym i jedocześnie niewierzącym. Można uczestniczyć w liturgii i jej nie rozumieć.
Według zwolenników takich poglądów, do bogobojnej, patriotycznej i tradycyjnej diecezji siedleckiej biskup Zbigniew Kiernikowski pasował jak wół do karety. Czy diecezja legnicka okaże się lepszym miejscem? To się okaże. Bez wątpienia jednak wierni powinni przygotować się na rewolucję.
Katechezy bp Zbigniewa Kiernikowskiego TUTAJ
Życiorys bp Zbigniewa Kiernikowskiego TUTAJ.
FOT. diecezja.radiopodlasie.pl/
Podany link do katechez jest do blogu bp Kiernikowskiego
Umieszcza on tam komentarze do czytań niedzielnych.
Katechezy można znaleźć np na stronach
http://diecezja.radiopodlasie.pl/katechezy-liturgiczne.html
oraz http://www.chrzest.siedlce.pl/